Повідомити новину

Поширити:

113Попри війну і важку економічну ситуацію більшість українців хочуть працювати в Україні. Однак є чимало й тих, хто хоче або змушений працювати за кордоном. У яких країнах та ким найчастіше працюють наші співвітчизники?

Хто мріє поїхати

За даними соцопитувань, 32% українців при можливості виїхали б на постійне місце проживання за кордон. Здебільшого це молоді люди, вони такі прагення пояснюють бажанням отримати кращу освіту за кордоном або ж зробити кар’єру. Перспективи “заокеанського життя” привабливі для молодих IT-спеціалістів, говорять експерти.

Прикро те, що виїжджають за кордон все-таки “мізки” нашого суспільства. Це молоді люди, котрі отримали гарну освіту, а особливо ті, хто стажувався у Європі, бачив зарплати, соціальні гарантії європейців… Це добре для молоді, але дуже погано для України. Ми втрачаємо генофонд, – наголошує Сергій Олійник, голова Всеукраїнської профспілки працівників мігрантів в Україні та за її межами.

Однак 68% наших співвітчизників бажають залишитися жити, працювати й розвиватися саме в Україні. Тобто, можна стверджувати про позитивну тенденцію еміграційних настроїв українців, констатують експерти.

До Майдану – українське суспільство було досить інфантильним. Українці завжди на щось сподівалися. І ось розчарування у політиках, як українських так і європейських, зробило нас більш дорослим. Така зрілість українського суспільства відображається і на цифрах готових виїхати за кордон, – зауважує Віктор Соколов, віце-президент Інституту Горшеніна, столичного аналітико-дослідницького центру.

Соціологічне дослідження на тему вибору українців “Чи хотіли б ви поїхати на постійне місце проживання в іншу країну, якщо так, то куди?”, проводив Інститут Горшеніна на початку цього року. Аби визначити суспільно-політичні настрої населення України було опитано 200 респондентів віком від 18 років по всій Україні, виняток становили окуповані території України – АР Крим, Донецька та Луганські області.

Куди емігрують

Щодо популярних зарубіжних напрямків у пошуках кращого життя – фаворитами є країни “традиційної еміграції”: лідирує Німеччина (5,3%), на другому місці – Канада (5,2%), замикає трійку – Польща (4,5%), найбільше охочих переїхати туди серед мешканців західного регіону.

У Польщу в минулому році виїхало в два рази більше людей, ніж у позаминулому,– каже Сергій Олійник.

4% українців емігрували б у США – ця країна посідає 4 сходинку серед опитаних.
Цікаво, що наступні п’яте та шосте місце, куди б хотіли переїхати українці, займають – Росія (2,9%) та Білорусь (1,9%). Такі настрої переважають у жителів східних регіонів України, а також Харківській, Одеській та Миколаївській областях.

За даними Державної служби статистики, у 2015 році із України до інших країн виїхало трохи більше 21 тисячі українців. Тут потрібно враховувати, що не всі емігруючі знімаються з реєстрації місця проживання.

Хто їде нелегально

Серед охочих податися “за бугор” помітно домінує європейський вектор. Відтак, думки більшості українських емігрантів спрямовані на Захід. У Східному напрямку їдуть люди старої закалки, які ностальгують за Союзом. Ті, кому за 40-50 років.
Відчутно збільшується й число українських нелегалів за кордоном. Адже багатьом доводиться виїжджати доволі швидко. І на оформлення документів немає ні грошей, ні часу.

Нині легально за кордоном влаштовуються в два-три рази менше людей, ніж раніше, – коментує Сергій Олійник.

Експерти наголошують, події на Сході однозначно впливають на еміграційний процес українців. Утім, наразі не має даних, які дозволили б говорити про нову хвилю еміграції з України.
“А ті українські громадяни, які намагалися отримати статус біженців у країнах ЄС через події на Сході, масово отримали відмови”, – зазначає Варвара Жлуктенко, прес-секретар Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні.

Трудові будні

112Якщо говорити про трудову міграцію, то тут цифри значно вищі. За результами опитування, проведеного компанією GfK Ukraine на початку 2015 року, три мільйони українців (а це 8%) планують знайти роботу за кордоном у найближчому майбутньому. Причому чоловіків серед них приблизно вдвічі більше, ніж жінок. Одночасно відсоток українців, які не розглядають можливості поїхати на заробітки за кордон, скоротився з 55% за даними 2011 року – до 44% 2015 року.
Кількість довгострокових та короткострокових трудових мігрантів із України, за оцінками Міжнародної організації з міграції в Україні, становить до 700 тисяч осіб, – такі дані називає Варвара Жлуктенко.
Привабливими для українських трудових мігрантів найчастіше є Польща (21%), а також Чеська Республіка (15%) та Італія (11%).
За даними МОМ, основною сферою зайнятості українських трудових мігрантів за кордоном є будівництво, на другому місці сільське господарство, далі йдуть виробництво та сфера послуг.
Найбільше українських трудових мігрантів за кордоном віком від 30 до 44 років (близько 40%), а також людей віком від 45до 64 років (37%).
Крім того, у найближчому майбутньому, кажуть експерти, можна очікувати збільшення частки молоді віком від 18 до 29 років, оскільки серед потенційно зацікавлених можливістю довгостроково працювати за кордоном таких аж 45%.
Загалом експерти кажуть, українське суспільство поділилося умовно на дві групи. Перша – ті, кому не подобається жити в Україні, але в силу обставин, не можуть виїхати за кордон. Інша група – ті, хто сподівається на зміни у державі вже у найближчому майбутньому. І це дуже позитивна тенденція робити усе можливе, щоб справді “зажити по-новому”.
Джерело: 24tv.ua