Літо – пора спекотна, врожайна, щедра і… дуже швидкоплинна. Соковиті ягоди, овочі, фрукти, зелень… Такою смакотою хочеться ласувати впродовж усього року. І зробити це зовсім не складно. Треба лишень захотіти і докласти трохи зусиль. Адже зима неодмінно спитає, де було літо.
Варення з полуниці класичне
На 1 кг ягід потрібно: 1,2 кг цукру, 2 г лимонної кислоти.
Ягоди пересипати цукром, залишити на 8-10 годин. Варти у 3-4 етапи: довести до кипіння, коли варення охолоне, знову закип’ятити. Під час останнього варіння слід додати лимонну кислоту, аби десерт не зацукрувався. Гаряче варення розкласти у стерилізовані банки і закатати.
Суниця у власному соку
На 1 кг ягід потрібно 1 скл. цукру.
Ягоди пересипати цукром. Коли полуниця пустить сік, довести до кипіння, розкласти у півлітрові банки і стерилізувати 15-20 хвилин.
Джем з полуниці
На 1 кг ягід потрібно: 1 кг цукру, 1 склянка води. Заварити цукровий сироп. У киплячий сироп викласти ягоди, варити 30 хв. на малому вогні, безперервно помішуючи і знімаючи піну. За кілька хвилин до готовності можна додати 1 г лимонної кислоти (для збереження кольору ягід). Гарячий джем розлити в стерилізовані банки і закатати.
Компот з полуниці
Інгредієнти на 3 л банку: полуниця – 2,5 скл., цукор – 1,5 скл., вода.
Ягоди помити, видалити плодоніжки, викласти у банки, засипати цукром. Залити окропом, накрити кришкою і стерилізувати впродовж 15 хв. Закатати, перевернути банку догори дном до повного вистигання.
Полуничний лікер
Інгредієнти: полуниця – 1 кг, горілка (спирт, коньяк) – 1 літр, цукор – 1 кг, вода – 0,5 літра
Ягоди порізати на невеликі частини. Насипати в банку і залити горілкою, щільно закрити кришкою. Зауважте, що алкоголь на 2-3 см повинен покрити шар ягід. Покласти банку в сонячне місце (на підвіконня) і витримувати 14 днів. Потім настоянку процідити через три шари марлі.
З води і цукру заварити сироп. Коли він повністю охолоне, змішати з полуничним настоєм. Розлити у скляні банки і зберігати у темному прохолодному місці.
Суничний джем
Інгредієнти: суниця – 1 кг, вода – 1/2 скл., цукор – 1,2 кг.
У киплячий цукровий сироп всипати ягоди і варити 5-10 хвилин, постійно помішуючи. Коли суміш охолоне, перетерти її блендером до однорідності і знову варити вже до повного загусання. Гарячий джем розкласти у стерилізовані банки і закатати.
Джем з полуниці з апельсином і м’ятою
Інгредієнти: апельсини – 300 г, полуниця – 500 г, цукор – 700 г, подрібнене листя м’яти – 2 ст. л., коньяк – 3 ст. л.
Апельсини разом зі шкірою порізати тонкими пластинками. Засипати цукром (250 г) і залишити на ніч.
Полуницю розрізати навпіл і засипати рештою цукру. Залишити на годину.
Полуницю і апельсини змішати, додати м’яту і варити 5-10 хв. на малому вогні. Додати коньяк. Гарячим залити у стерилізовані банки і закатати.
Черешневий конфітюр
Інгредієнти: черешні – 1 кг, цукор – 600 г, лимон – 1 шт., яблуко – 1 шт.
Черешні очистити від кісточок, засипати цукром і полити лимонним соком, дати настоятися кілька годин, щоб пустили сік.
Варити, періодично помішуючи 10 хвилин. Потім вийняти ягоди з сиропу.
Яблуко почистити від шкірки і нарізати невеликими шматочками. Викласти в черешневий сироп, варити до зменшення в об’ємі вдвічі. Всипати черешню і варити ще 10 хв. Суміш перетерти за допомогою блендера до однорідності і гарячою розкласти в стерилізовані банки.
Оригінальне черешневе варення
Інгредієнти: черешня – 1 кг, цукор – 1 кг, вода – 300 мл, лимон – 1/2 шт., кориця – паличка.
Черешню промити, великі ягоди – проколоти голкою, щоб вони не потріскали при варінні. З води і цукру зварити сироп і гарячим залити ягоди. Спочатку черешня спливе, але через 2-3 години осяде. Потім слід варити варення на малому вогні, допоки ягоди не стануть напівпрозорими. Зауважте, що бурхливе кипіння призведе до розтріскування ягід і потемніння сиропу.
Додати корицю і скибки лимона з цедрою. Варити ще 5 хв. Гарячим варення розлити у стерилізовані банки і закатати. Замість кориці варення можна ароматизувати ванільним цукром (1 пакетик) або ваніліном (на кінчику ножа) – додати за 5-7 хвилин до готовності.
Черешнево-полунична смакота
Інгредієнти: черешня – 1 кг, полуниця – 500 г, цукор – 700 г, лимонна кислота – 0,5 ч. л.
Ягоди помити, очистити від кісточок й плодоніжок.
Викласти в емальований посуд і засипати цукром. Дати постояти, щоб вони пустили сік. Потім довести до кипіння і зняти з вогню. Дати постояти 3 години. Повторити процедуру двічі.
Під час третьої варки додати лимонну кислоту. Гарячим розлити варення у стерилізовані банки і закатати. Перевернути догори дном, вкутати ковдрою і залишити до повного охолодження.
Черешнево-вишневе варення
Інгредієнти: черешня – 1,5 кг, вишня – 1,5 кг, мед – 100-120.
Ягоди помити і дати воді стекти. Половину викласти в банки. У решти ягід вийняти кісточки і залити медом. Коли вони пустять сік, варити на малому вогонь впродовж 30 хв. Гарячою медовою масою залити ягоди в банках.
Стерилізувати варення протягом 30 хвилин, потім закатати.
Черешнево-цитрусове варення
Інгредієнти: черешня – 1 кг, яблука – 200 г, апельсини – 500 г, цукор – 1 кг.
Із черешні вийняти кісточки. З апельсинів зняти цедру та вичавити сік. Яблука очистити від серцевин й шкірки і натерти на дрібній тертці.
У емальований посуд викласти черешню, яблучне пюре, апельсиновий сік, цедру та засипати все цукром. Поставити фруктову масу на малий вогонь і, постійно помішуючи, довести до кипіння. Варити, знімаючи пінку, доки цукор не розчиниться. Потім збільшити вогонь і варити ще 10 хвилин.
Гаряче варення розлити у стерилізовані банки і закатати.
Черешня з волоськими горіхами
Інгредієнти: черешня – 1 кг, лимон, ядра волоських горіхів – 300 г, цукор – 300 г, ванільний цукор – пакетик, вода – 200 мл.
Черешню очистити від кісточок. Волоські горіхи подрібнити і залити на 1 хв. окропом. З лимона вичавити сік. У кожну ягоду вкласти шматочок горіха.
Зварити цукровий сироп з додаванням ванільного цукру. Киплячим сиропом залити начинену горіхами черешню і дати настоятися 3 години. Варити варення, поки черешня не стане напівпрозорою. Додати лимонний сік.
Гаряче варення розлити у стерилізовані банки і закатати. Вкутати ковдрою і залишити до повного охолодження.
Черешня маринована
Інгредієнти: вода – 4 л, цукор – 1 кг, на літрову банку – 40 мл 5% оцту.
Заварити цукровий сироп. Ягоди очистити від плодоніжок і викласти в банки. Залити гарячим сиропом. У кожну банку додати оцет, накрити кришками і стерилізувати півлітрові банки – 12 хвилин, літрові – 15, трилітрові – 25 хвилин, закатати.
Цукати з черешні
Інгредієнти: черешня – 500 г, цукор – 250 г, вода 100 г.
Для цукатів найкраще використовувати тверді ягоди. З черешні вийняти кісточки. Заварити сироп. Коли він буде кипіти, викласти в нього ягоди і варити 5 хвилин. Залишити на ніч. Вранці злити сироп, закип’ятити його і знову залити черешню. Так зробити кілька разів. Потім ягоди дістати з сиропу і викласти на деко та підсушувати їх в духовці з привідкритими дверцятами до готовності.
Цукати зберігати, загорнувши в пергаментний папір.
Повидло із черешні по-чеському
Інгредієнти: черешня – 1 кг, цукор – 100-150 г, оцет – 2 ст. л.
Черешню вимити, видалити кісточки, пропустити через м’ясорубку, додати оцет і варити на малому вогні, поки вона не увариться наполовину. В кінці варки додати цукор і оцет. Варити ще кілька хвилин. Повидло розкласти гарячим у стерилізовані банки і закатати.
Компот із черешні
Інгредієнти: на літр води – 200-300 г цукру, 3 г лимонної кислоти.
Черешню без кісточок накласти у банки на ¾ об’єму, залити окропом на 30 хв. Потім воду злити, додати в неї цукор і лимонну кислоту, закип’ятити. Залити киплячим сиропом ягоди. Банки одразу закатати, покласти догори дном до повного вистигання.