В редакцію «Свободи» часто надходять листи, в яких ви, дорогі читачі, запитуєте порад щодо тих чи інших господарських проблем. Останнім часом ви все частіше скаржитесь на мурах. Ці дрібні істоти дошкуляють вам і вдома, і в саду, і на городі. Ми перечитали безліч літератури, поспілкувалися із багатьма досвідченими садівниками, спеціалістами й обрали для вас кілька найбільш дієвих методів у боротьбі із мурахами-«окупантами».
Корисні властивості мурах
Мурахи, як відомо, вважаються санітарами лісу. Вони влаштовують свої будинки в грунті, чим приносять величезну користь. Роблять його пухкішим, насичують корені рослин киснем. Здобуваючи їжу, вони приносять величезну кількість комах і личинок в камери і ходи мурашника. Уявіть тільки, одне мурашине сімейство в середньому знищує за рік до 20 мільйонів шкідників саду! Мураха здатний тягнути вантаж масою в 50 разів більший за власну вагу!
У грунті, на місці розташування мурашника, вміст фосфору збільшується практично в 10 разів, а калію – майже вдвічі…
Мурахи-шкідники
Проте одночасно з цим значно підвищується кислотність грунту, а це вашій садовій чи городній ділянці навряд чи буде корисно.
Тому з корисних властивостей плавно перейдемо до шкоди, якої завдають мурахи. Якщо їх дуже багато в саду чи на городі, то вони починають під’їдати коренеплоди та овочі з високим вмістом цукру (гарбузи, моркву). Дернові мурахи – найлютіші вороги квітників, вони, наприклад, поїдають пелюстки півоній. Досить перекопати грунт в місці розташування мурашника й обробити розчином бензофосфату (60г/10л води), і мурахи перенесуть житло в більш спокійне для себе місце.
Крім бензофосфату, можна використовувати тютюновий попіл, рослинну олію, скипидар, деревне вугілля, подрібнене листя петрушки і помідорів – їх запах мурахи на дух не переносять.
У них є маленька слабкість: вони дуже люблять солоденьке. Саме з цієї причини мурашки не тільки не поїдають тлю, а навіть «пасуть» її цілими стадами на лісових і садових рослинах. Попелиця вражає в основному смородину, сливу, черемху, калину, яблуню і грушу. Найбільш згубно вона діє на молоді рослини. Поселяється попелиця, як правило, з нижньої сторони молодих листочків. Це призводить до скручування листя і викривлення пагонів.
Боротьба з мурахами – дуже непросте завдання, яке вимагає грамотного, комплексного підходу. Отже…
Боротьба з мурахами на садовій і городній ділянці:
На жаль, жоден із способів не дає стовідсоткової гарантії позбавлення від мурах. З цієї причини багато садівників часто застосовують хімічні засоби. Та пам’ятайте, що будь-який метод боротьби з мурахами абсолютно марний, якщо матка залишається в мурашнику. Найгуманнішим способом позбутися мурах є перенесення мурашиного гнізда за межі садової ділянки. Для цього треба накрити мурашник старим відром, і як тільки мурахи побудують в ньому свої гнізда, потрібно лопатою акуратно підрізати гніздо і помістити його разом з мурашиною маткою подалі. Інші вирушать слідом за нею.
Як вивести мурах з квартири
Часто, надто у теплу пору року, наші оселі буквально окуповують дрібні руді мурашки. І дуже вже вони люблять оселятися на кухнях: в хлібниці, холодильнику, банках з цукром, крупою і так далі. У такому випадку вивести мурах і ліквідувати гніздо вельми проблематично, оскільки перебувати воно може де завгодно, навіть за межами квартири. Зазвичай мурахи будують гнізда під обшивкою стін, на стику стіни зі стелею, під плінтусами або у вентиляції будинку. Боротьба з мурашками із застосуванням хімічних засобів у цьому випадку вкрай небажана, тому що хімія може потрапити в продукти.
Боротьба з мурашками в квартирі народними методами:
Сподіваємось, наші поради стануть вам у нагоді!
Підготувала Зоряна ДЕРКАЧ