Прибувши до Тернополя з продуктами на продаж, будьте обачними!
Патрульна поліція запально бореться зі стихійною торгівлею. Із видавництва «Збруч», у якому на дев’ятому поверсі розташована редакція, як на долоні видно усю базарну околицю і ті баталії, які розпалюються, коли патрульні поліцейські підходять до «несанкціонованого» торговця. У середу з редакційного вікна видно було, як у неприємну оказію втрапив любитель тихого полювання. Цієї весни маслюки – не дивина. Чоловік привіз до Тернополя декілька ящиків, вмостився неподалік ринку і сподівався трохи заробити – маслюки, як правило, цінять по тридцять гривень за кілограм.
Усе було добре, поки не підійшли «копи». Чоловіка густо обступили з усіх боків, а той скорено сидів. Усними попередженнями не обходиться – поліцейські складають протоколи і скеровують їх на розгляд суду. Тож, очевидно, грибникові незабаром надійде судова повістка…
Що загрожує людям, які торгують у невстановлених місцях? Відповідно до статті 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях – тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.
Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Чим у реальності завершуються такі справи? Виявляється, судді гуманніші за «копів». Бабусь з торбинкою бараболь чи десятком яєць звільняють від адміністративної відповідальності, обмежившись попередженням. І це дуже добре, бо інакше старенька правопорушниця заплатила б не лише штраф, а судовий збір – 275 гривень 60 копійок, що значно відчутніше, ніж самий штраф.
А от підприємців з яблуками, мандаринами чи бананами судді не милують – за торгівлю у невстановлених місцях призначають штраф – кому 17, а кому й 70 гривень, і знову ж таки вони мають сплатити 275 з лишком гривень судового збору. Фрукти не конфісковують.
Стихійна торгівля – вічна проблема нашого обласного центру, власне, як й інших міст. Торговці розкладають свій крам там, де людно, а отже, більше шансів продати. Такий одвічний закон торгівлі. «Копи» мають усі повноваження, аби покарати і бабусю з картоплею, і грибника. До речі, можуть скласти протокол і на «валютника» – цієї братії на ринку цілі колони. Але «міняйлів» чомусь не чіпають, хоча статтю 162 КУАП (порушення правил про валютні операції) ніхто не відміняв.
Ольга КУШНЕРИК