а в душі ще весна і ні краплі жалю…
Днями свій славний сімдесятирічний ювілей відзначив Олег Караванський – відомий господарник, громадський діяч і меценат, голова правління ПАТ «Тернопільгаз» – справжній патріот рідної землі, ім’я якого золотими літерами записано в історію Тернопілля та газової галузі усієї держави. І це невипадково, адже Олег Іванович – заслужений працівник промисловості України, нагороджений Почесними грамотами Президента та Верховної Ради України, відзнаками НАК «Нафтогаз України», Золотим знаком ДК «Газ України» і став першим на Тернопіллі повним кавалером ордена «За заслуги». Упродовж чотирьох скликань представляв інтереси краян у Тернопільській обласній раді.
У далекому 1987 році, коли стало вакантним крісло керівника «Тернопільгазу», ця посада, здавалось, Олегу Івановичу навіть не світила, бо був він безпартійним. А в радянські часи вихідцям з національно-патріотичних родин без членства у КПРС дорога до будь-якого керівного крісла була щільно закрита. Але й тоді в управлінні області та галузевого міністерства були люди, які знали ціну справжнім кадрам. Кандидатуру нинішнього ювіляра на посаду начальника «Тернопільгазу» запропонував керівник «Укргазу» Михайло Мацялко, а персональну відповідальність за прийняття цього рішення на себе взяв тодішній другий секретар Тернопільського обкому партії Віктор Шемчук. Таким чином, Олег Караванський став наймолодшим керівником обласного газового господарства в Україні. З тих пір, а це уже три десятки літ, Олег Іванович робить усе для того, аби голубе паливо принесло нашим краянам побутовий комфорт і вони по-справжньому відчули тепло, яке зігріває не тільки будинки, а й їхні серця.
У кращі роки економічного поступу «Тернопільгаз» під керівництвом Олега Караванського прокладав на Тернопільщині до тисячі кілометрів розподільних мереж і газифікував по 12-16 тисяч будинків, передовсім, у сільській місцевості. Таким чином, за темпами й обсягами газифікації наша область входить у число кращих в Україні, а природним газом забезпечено 18 міст, 16 селищ і понад 920 сіл із 1050 населених пунктів, що є у нашому краї.
А до цього успіху талановитий управлінець пройшов нелегкий шлях становлення. У 1975-му закінчив Тернопільську філію Львівського політехнічного інституту, у 1985 р. – «Львівську політехніку». У 1970-му починав слюсарем, згодом обіймав посади майстра, старшого інженера. У 1976 році став заступником начальника, а з 1987 року Олег Іванович – незмінний керівник потужного господарства «Тернопільгаз». У 1999-2000 роках був першим заступником голови Тернопільської облдержадміністрації.
МОЄ СЕЛО, МОЯ ТИ РАДІСТЬ І ПЕЧАЛЬ…
Хвилюючу розповідь про свій життєвий шлях пан Олег починає з, так би мовити, столиці дитинства – рідного села Красівка, де його предки здавна працювали біля землі. Дідусь Степан і бабуся Текля ростили хліб. Його світлої пам’яті батько ще до Другої світової війни навчився столярського ремесла, був активним аматором сцени і членом українських патріотичних організацій. Від своєї рідні Олег Іванович перебрав велику шану до праці і з роками зрозумів, що «кожен день потрібно зустрічати, як справжній дарунок долі. А щоденний бабусин «Отче наш» проростав у душі великою силою віри в Бога і любові до ближніх».
Починаючи з чотирнадцяти років, під час літніх канікул працював помічником комбайнера, а під вечір поспішав до сільського клубу. Після школи працював вагарем на залізничній станції Тернопіль, де пройшов велику школу професійної підготовки, праці і дисципліни.
З повноліттям проходив армійську службу на Далекому Сході, яка припала на період радянсько-китайського збройного конфлікту… Три військові роки стали для нього жорсткою посвятою у доросле життя. Тоді юний Олег Караванський мав шанс продовжувати службу і, можливо, зробив би непогану кар’єру офіцера, та вабила рідна земля, батьківська хата, кохана дівчина і, зрештою, не міг вирвати із серця Україну.
НАВІКИ РАЗОМ – З «ТЕРНОПІЛЬГАЗОМ»!
Після армії за сприяння старшого брата Степана вступив на вечірнє відділення Тернопільської політехніки. А далі, за порадою приятеля Романа Стирана, у 1970 року потрапив на прийом до тодішнього начальника «Тернопільгазу» Віри Іванівни Безштанківської і став слюсарем служби підземних газопроводів. З цього почалася подальша службова кар’єра. Будучи на посаді заступника начальника, посприяв газифікації рідного села, оскільки потужний газопровід Дашава–Київ пролягав неподалік Красівки.
Сьогодні «Тернопільгаз» – це потужна організація, де працює майже дві тисячі спеціалістів, які займаються не тільки експлуатацією газогонів і обладнання. У 2011 році «Тернопільгаз» завершив обладнання житлового сектору області приладами обліку газу. Таким чином, на Тернопіллі майже 210 тисяч 400 квартир і будинків стовідсотково обладнані лічильниками голубого палива. І з цим завданням колектив об’єднання «Тернопільгаз» впорався першим у державі.
ДОБРО ЗАВЖДИ БЛАГОСЛОВЕННЕ БОГОМ
Мабуть, ні для кого не є секретом, що нинішній ювіляр безкорисливо підтримує чимало цікавих проектів і допомагає потребуючим. Цю думку Олег Іванович коментує дуже просто: «Ще мій батько колись навчав мене святого правила – при потребі допоможи кожній людині. А ще – до милосердя і розуміння чужої проблеми ставишся по-людськи тоді, коли сам у житті зазнаєш біди. Коли я особисто не мав де жити, то перше, коли став керівником «Тернопільгазу», почав думати, як спорудити житло для наших людей. І впродовж 1992-2003 років майже сто сімей газовиків отримали власні квартири. Коли виникла потреба організувати відпочинок для наших людей, на Одещині облаштували відомчу базу відпочинку, де тепер на чорноморському узбережжі щорічно оздоровлюються до триста газовиків та членів їх сімей».
А ще у газовиків існує багаторічна традиція проведення фестивалів художньої самодіяльності, спортивних чемпіонатів і знову таки витоки ідеї започаткував керівник «Тернопільгазу». «Хата, в якій я виріс, – розповідає Олег Іванович, – була благословенна Богом і людьми в тому, що ще в дитинстві мав змогу спілкуватися з родичами, сусідами, односельцями, у серці яких завжди була Україна і велика любов до народного мистецтва, своєї культури і, звісно, до здорового способу життя. З трепетом у душі пригадую свою першу роль у виставі на сцені сільського клубу. Тому хочеться цю зворушливу атмосферу краси і здоров’я передати своїм співробітникам, їхнім сім’ям, а особливо дітям і навіть онукам».
ПРО ПОЦІЛУНКИ ПІД ЗОРЯНИМ НЕБОМ І БАГАТСТВО ДІДУСЯ
У щирій розмові про життєві дороги Олег Іванович згадує найсокровенніші миті, вкотре акцентує увагу на своїх працівниках, яких називає не інакше, як колегами, партнерами і надійною командою. Несподівано перейшли до запитання «якби доля подарувала вам шанс почати усе спочатку?..»
Олег Іванович, робить невеличку паузу, вгощає червонобокими яблуками з домашнього саду і впевнено каже: «Я ні за чим не шкодую. Бо тут моя священна мала батьківщина, сім’я, рідня і друзі, тут моя улюблена робота, та й зрештою під високими зорями малої батьківщини зустрів своє неповторне кохання на все життя… З дружиною Олею ми однолітки, навчалися у Великобірківській середній школі. На той час вона була єдиною золотою медалісткою, а потім навчалася у Львівському державному університеті імені Івана Франка».
Правда, стрімкій службовій кар’єрі Олега Івановича у комуністичні часи перешкоджало національно-патріотичне минуле рідні. Батькова сестра Софія, за зв’язки з ОУН-УПА, була позбавлена волі. Друга – Анизія – за співпрацю з оунівським підпіллям також отримала від радянської влади тривалий термін ув’язнення. А коли одружився, то «гріхів» побільшало: батько Олі був крайовим провідником СБ Подільського краю. Він загинув 1947 року в Купчинцях на Козівщині. Маму майбутньої дружини запроторили в тюрму. Рятуючи маленьку доньку від сталінського ГУЛАГу, мужня жінка сказала, що її донька від… іншого чоловіка. І той, інший, на очній ставці в НКВС підтвердив, що між ними «щось було». Цього виявилось достатньо, аби дитину не вивезли в Сибір. Так вона й стала Ольгою Степанівною, хоч мала би бути Мирославівною. А справжній її батько – Мирослав Вовк («Єфрем», «Корнило») народився в Чехії. Невдовзі його батьки повернулися у село Ступки Тернопільського району. У 1938-му він закінчив українську гімназію «Рідна школа» в Тернополі. Того ж року вступив на юридичний факультет Віденського університету ім. Стефана Баторія. У 16-річному віці став членом юнацтва ОУН. Ще гімназистом зазнав переслідування польської поліції, кількаразових арештів і побоїв. Навесні 1939 року прибув до Львова на конгрес українських студентів. Тоді польська поліція заарештувала всіх вісімдесятьох учасників заходу. І в тому числі Мирослава, який півроку просидів у львівських Бригідках, до німецько-польської війни. У 1942–1943 роках навчався на медичному факультеті Львівського університету. Одночасно проводив активну підпільну роботу. У червні 1944 року призначений референтом СБ при Дрогобицькому обласному ОУН. 29 червня 1947-го провідник «Єфрем» із групою повстанців, оточений сотнями військ МВД над річкою Стрипою між Ішковом і Драгоманівкою, героїчно загинув зі своїми друзями-революціонерами.
Та життя продовжується. Разом з дружиною, пані Ольгою, поважний ювіляр виховав доньку Оксану і сина Володю, які гідно продовжують батькову професійну справу. Оксана активно займається науково-викладацькою роботою у Тернопільському технічному університеті, а Володимир – нині перший заступник голови правління і головний інженер «Тернопільгазу». «А ще я надзвичайно багатий дідусь, у мене, – каже Олег Іванович, – четверо улюблених онуків. Тож уже тільки заради них варто жити на цій землі і творити добро всім людям, бо надворі ще не осінь, а в душі завжди весна».
Розмовляв Ігор НОВОСЯДЛИЙ