Я сьогодні в Нічлаві… Ні-ні, не в річечці, од верб – зеленій, а від неба – синій… Я у Нічлаві – ріці духовній, яку собі уявив, перечитуючи вірші Ганни Костів-Гуски… Знову торкаюся глибин її поезії! І наче заново відкривається неповторний «пейзаж душі поетки з-над Нічлави»…
Власне, цей «пейзаж…» – то дуже влучний заголовок статті Марії Данилевич, кандидата філологічних наук, доцента кафедри теорії і методики української та світової літератури ТНПУ імені Володимира Гнатюка, яким вона запрошує читача у мандрівку до духовної ріки Ганни Михайлівни Костів-Гуски, що завирувала під палітуркою щойно випущеного в тернопільському видавництві «Джура» посібника «Література рідного краю. Ганна КОСТІВ-ГУСКА» з доброї руки та редакторського благословення Петра і Марії Довгошиїв…
За видавничо-бібліотечними канонами цю книгу названо посібником, у якому зібрано конспекти уроків і позакласних заходів учителів української мови та літератури області… Видання приурочене 70-річчю від дня народження поетеси та 45-річчю її творчої діяльності… Посібник буде корисним учителям української літератури, організаторам позакласної роботи, учням…
А далі – чотирнадцять уроків, на яких хочеться сидіти без малої чи великої перерви і слухати вчителя. З огляду на обмеження газетної площі, свідомо омину титули та звання авторів тих уроків. Наголошу лише, що усі вони – досвідчені й творчі особистості – вчителі української мови та літератури загальноосвітніх шкіл Тернопілля, у навчальних програмах яких кілька годин відведено на вивчення літератури рідного краю. До кожної з них Ганна Костів-Гуска приходила в різний час із пишним короваєм поезії, серце кожної по-своєму сприймало той Божий дар поетеси, педагогічний талант кожної творив конспект уроку в міру власного сприйняття художнього слова загалом і конкретної поетичної постаті зокрема.
З точки зору методики викладання навчального предмета, у книзі, яка зараз у дорозі від видавництва до читача (презентація її відбудеться вже на порозі нового навчального року), перевеслом любові до поезії нашої непересічної краянки оповиті неординарні урок-роздум, урок-бесіда, урок-сповідь душі, урок-зустріч з поетесою, усний журнал, урок-огляд конкретної збірки та інше із творчого арсеналу талановитих вчителів Тернопілля. Таке розмаїття думок, поглядів на предмет зацікавлення та методів передачі їх школярам, такий букет вчительської фантазії в одному посібнику – добірний плід, щедрий ужинок вдумливого, виваженого підходу до його створення завдяки конструктивній співпраці названих вчительок із авторкою поезії.
Отже, чотирнадцять уроків… Уважний прискіпливий читач може заперечити – таки тринадцять… Даруйте, але я не обмовився. Чотирнадцятий – урок Ганни Михайлівни Костів-Гуски… 46 рідкісних світлин, ніби 46 літ творчої діяльності… Теплі слова про нашу Княгиню Слова присутніх на тому уроці маститих літературних критиків, письменників, науковців, журналістів: Володимир Бровченко, Світлана Йовенко, Леонід Вишеславський, Борислав Степанюк, Степан Сапеляк, Дмитро Кремінь, прозаїки, публіцисти, критики Іван Гонтар, Олександр Деко, Роман Гром’як, Микола Ткачук, Петро Сорока, Петро Довгошия, Марія Довгошия-Фафруник – чим не сузір’я творців українського літературного слова! А також кілька десятків поезій, які бачаться мені невеличкою хрестоматією для учнів, учителів і просто для шанувальників української поезії… Хіба це не урок? Урок любові… До рідного слова, до рідного краю, до рідної матері-України…
Степан ТАТАРСЬКИЙ, член НСЖУ
с. Гермаківка
Борщівський район