Повідомити новину

Поширити:

На Тернопільщині розташована унікальна система печер і серед них найбільша у світі – гіпсова печера «Оптимістична». Україна пропонує внести їх до об’єктів всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак у ході робочого візиту на Тернопільщину. 

«Тернопільщина відома всьому світу своїми унікальними природними об’єктами. Подібної системи печер більше немає на європейському континенті. Схожі є тільки на території Сполучених Штатів Америки. Думаю, нікого не треба переконувати, що такі об’єкти природи належать не одній країні, а є природним багатством людства, тому ми ініціювали занесення тернопільських печер до об’єктів всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО», – розповів Остап Семерак.

Він зазначив, що в Мінприроди проведено попередні консультації з Інститутом геологічних наук України, а також до цього процесу залучено Тернопільську ОДА.

«Нас підтримують і науковців, і обласна адміністрація. Вже відбулася підготовча нарада на рівні обласної влади та спелеологів, є домовленості про створення робочої групи, яка формуватиме пропозиції для внесення цієї унікальної мережі печер до попереднього списку об’єктів ЮНЕСКО як це передбачено процедурою», – пояснив міністр екології та природних ресурсів України.

Зокрема, пропонується внесення до цього списку печери «Оптимістична», довжина розвіданих ходів якої сягає 214 км. Раніше її було включено до Книги рекордів Гіннеса як найбільшу в світі гіпсову печеру і як другу за загальною довжиною печерних ходів у світі. «Оптимістична» поступається лише печерній системі Мамонтова-Флінт-Рідж у США.
Загалом система печер Тернопільщини налічує більше сотні печер. Серед них: Озерна (Блакитні озера) – 83 кілометри 400 метрів, Млинки – 14 кілометрів 330 метрів, Вертеба – 7 кілометрів 820 метрів і багато інших, розташованих неподалік від сіл Кривче, Королівка, Шупарка, Городок, Сковятин, Угринь, Улашківці, Кудринці, Сапогів, Збручанське, Міжгір’я. Більшість цих печер мають статус пам’яток природи загальнодержавного або місцевого значення і належать до національного природного парку «Дністровський каньйон», а зараз із ініціативи Мінприроди вони можуть увійти до переліку  всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Також Національна комісія України ЮНЕСКО підтримала пропозицію  Національної академії наук України оголосити 2025 рік Міжнародним роком печер і карсту.