Під такою назвою до 85-х роковин голодомору вийшло видання Бережанського краєзнавчого музею (упорядник – старший науковий співробітник краєзнавчого музею Оксана Голян). У ньому подано списки осіб, котрі пережили голодомор 1932 – 1933 років, а згодом перебралися на проживання у Бережани та Бережанський район, спогади очевидців. Збірник доповнюють ілюстрації та зворушливий вірш випускника Бережанської гімназії ім. Б.Лепкого Юрія Вітяка. Видання призначене для науковців, краєзнавців, учителів, студентів.
У вступній статті зазначено, що голодомор – масовий штучно організований голод, влаштований комуністичним режимом шляхом насильного вилучення продовольчих запасів в селян, яке поєднувалось із широкими репресіями проти різних верств населення. Голодом було вбито мільйони людських життів. На жаль, страшні обставини злочину унеможливлюють встановлення точної кількості смертей невинних людей та вичерпного поіменного списку жертв. Комуністичний режим розглядав українську культурну еліту та економічно незалежне і національно свідоме селянство як реальну загрозу свого існування. Тому від самих початків становлення радянської влади спрямовував проти них спеціальну репресивну політику.
Хлібозаготівельна кампанія 1931 року та голод, який охопив Україну навесні 1932 року, загострив антикомуністичні настрої в українському суспільстві. За перші 7 місяців 1932 року органи ГПУ («главное политическое управление») зафіксували в УССР понад 900 масових протестних виступів, що становило понад 56% усіх антивладних виступів в СССР за цей час. У першій половині 1932 р. із колгоспів в Україні вийшли 41 200 селянських господарств. Незважаючи на тиск партійних і державних органів, 500 сільських рад в Україні відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.
У Бережанському краєзнавчому музеї в залі «Політичні репресії на Бережанщині» розміщено експозиційний вузол «Доторкнутись до правди», який присвячено пам`яті жертв голодоморів. Тут розміщено спогади (матеріали з фондів цього музею).
Тетяна БІДЗІЛЯ, м. Бережани.