Повідомити новину

Поширити:

В Україні з 1 травня почали діяти нові правила отримання субсидій – їх перерахують вже з урахуванням нових, знижених норм споживання. До того ж субсидію на наступний період не отримають ті українці, у кого є двомісячна заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги. Експерти називають нововведення черговим способом уряду заощадити на субсидії. Що пропонують нові правила отримання субсидій?
1.Знизили соціальні норми
Головна зміна – українцям скоротили соціальні норми споживання тепло-, електро- та газової енергії в опалювальний період. Норми споживання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та (або) квартирними приладами обліку, знижені з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі в місяць. Нормативи електричної енергії для індивідуального опалення знижені з 65 кВт/год до 51 кВт/год на 1 кв. м опалювальної площі в місяць. А природного газу для індивідуального опалення – з 5,5 куб. м до 5,0 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі в місяць. Крім того, переглянуті коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення в багатоповерхових будинках.
В уряді запевняють, що зниження соцнормативів було однією з умов МВФ для отримання Україною наступного траншу кредиту.

  1. Змінили терміни опалювального періоду

Раніше субсидію призначали всім українцям у період з 1 жовтня по 30 квітня і корегували органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади. У 2017 і 2018 роках громадянам з індивідуальним опаленням субсидію будуть нараховувати з 15 жовтня по 15 квітня.

  1. Протягом місяця тим, хто отримує субсидії, потрібно повідомити органи соціального захисту населення про:
  • зміну складу зареєстрованих у квартирі чи будинку осіб, якщо хтось виписався або прописався;
  • зміну соціального статусу членів сім’ї, якщо хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;
  • здійснення одноразової покупки, вартість якої перевищує 50 тисяч гривень;
  • зміну набору комунальних послуг, якщо відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне або навпаки.
  1. Переплату за комуналку «спишуть» із рахунку

Переплату за житлово-комунальні послуги, яка буде накопичена у сім’ї за півроку, з 1 травня спишуть з рахунку. Раніше така переплата переходила на наступний місяць. Тобто, якщо в цьому місяці сім’я спожила менше енергії і переплатила, то наступного мала право заплатити менше. Це мотивувало людей економити. Тепер же переплату за холодну і гарячу воду, а також за опалення буде повернуто в бюджет. Тобто, заощаджувати  немає сенсу.

  1. Субсидію заберуть у боржників за житлово-комунальні послуги

З 1 травня житлову субсидію не призначатимуть на наступний період за наявності 2-місячної заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги. Якщо боржник протягом двох місяців підтвердить сплату заборгованості або домовиться про її реструктуризацію, то субсидія буде призначена з дати закінчення дії попередньої. Зазначений термін може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації у разі поважних причин.

  1. Доходи за місяць, а не за рік

Тепер субсидії надаватимуть з урахуванням середньомісячного доходу осіб за чотири квартали, а не за календарний рік. Мабуть, це зроблено для того, щоб відсікти тих, хто отримує мінімальну зарплату. З нового року вона збільшена до 3200 гривень, але якщо продовжували б рахувати середню зарплату за рік, то за рахунок минулого року багато громадян все одно претендували б на субсидії. При цьому субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива буде призначена з огляду на розмір доходу за попередній календарний рік.

  1. Збільшили субсидії для непрацездатних

Для пенсіонерів, інвалідів та інших непрацездатних громадян уряд збільшує соціальну норму, за якою надається субсидія. Наприклад, якщо в будинку проживають непрацездатні люди, то соціальна норма для розрахунку допомоги збільшиться з 49 квадратних метрів до 75 квадратних метрів.

  1. Субсидії для тих, хто проживає в садовому будинку

Раніше люди, які проживали в садових будинках або дачних кооперативах і оплачували комунальні послуги, не могли претендувати на субсидії, оскільки не були офіційно зареєстровані. Тепер же мешканці садових будинків або дачних кооперативів також зможуть оформити субсидію. Правда, її фінансування здійснюватимуть із місцевих бюджетів, у яких, як відомо, хронічно бракує грошей.
Що все це означає?
За словами експертів, нові нормативи дадуть змогу державі заощадити на субсидії. А ось населенню, навпаки, заощадити не вдасться. По-перше, субсидія належить лише тим українцям, які віддають за комуналку більше 15% (приблизно) від свого доходу. Але після підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн офіційний дохід українців зріс, і тепер багато сімей вже не підпадають під показник 15%. Тому знижку на житлово-комунальні послуги в опалювальний сезон у таких сімей можуть забрати.
По-друге, в бюджеті бракує грошей у потрібному обсязі на реальну компенсацію за спожите тепло, газ і електроенергію. Тому паралельно зі зниженням соцнорм для отримання субсидій були знижені й коефіцієнти для визначення розміру субсидій. І це при тому, що органи соцзахисту і так максимально занижують розмір субсидій за наявності в будинках теплолічильників. Тобто, розміри субсидій стануть істотно меншими.
До чого призведуть нові правила отримання субсидій?
На думку експертів, нові правила отримання субсидій з 1 травня 2017 року спрямовані на загальне скорочення витрат уряду, адже одержувачів субсидій після всіх підвищень тарифів стає дуже багато. Цього року, за підрахунками Кабміну, кількість субсідіантів в Україні збільшиться до дев’яти мільйонів сімей (всього в країні зареєстровано 15 мільйонів домогосподарств). Тому не дивно, що уряд шукає всілякі шляхи заощадити на виплатах і зменшити кількість одержувачів субсидій.
Що ще очікує нас?
Заощадити урядові вдасться. Але ж держава спочатку ставила за мету не заощадити на виплатах, а скоротити споживання і більш ефективно використовувати наявні ресурси. А виходить усе з точністю до навпаки – ніякого стимулу для економії більше немає. Тепер люди споживатимуть ресурси повною мірою, аби вписатися в норму.
А уряд тим часом опрацьовує нові ініціативи щодо скорочення субсидій. Так, Міністерство фінансів готує законопроект «Про верифікацію».  Якщо документ ухвалять, перевіряти субсідіантів будуть по-новому. Хоча вже нині, за підсумками верифікації, сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в «чорний список» Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій. Інформацію щодо них перевіряють органи соціального захисту.