Державний історико-архітектурний заповідник в місті Збараж був створений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року. Базою заповідника стали: архітектурний комплекс Збаразького замку XVII ст., Спасо-Преображенська церква 1600 року, ансамбль споруд монастиря Ордену отців Бернардинів, інші пам’ятки міста і району.
У 1999 р. до складу заповідника ввійшов Вишнівецький архітектурно-ландшафтний комплекс – пам’ятка архітектури національного значення XIV-XIX ст. У 2002 р. утворено філію заповідника в м. Скалаті Підволочиського району, центральним об’єктом якого став замок XVII ст. 15 січня 2005 року організації було надано статус національного і перейменовано в Національний заповідник “Замки Тернопілля”. У 2008 р. до його складу увійшли ще 7 замків: замок XVII ст. у Теребовлі, замок XVIIІ ст. в селищі Микулинці, замок XVII ст. в с. Золотий Потік, замок XV-XVIII ст. в с. Язлівець, замок XVI ст. в с. Підзамочок, замок XVI-XVIII ст. в с. Скала-Подільська, замок XVII ст. в с. Кривче, а у 2010 році – ще й замок XVII ст. у Чорткові.
Зусиллями генерального директора Національного заповідника Анатолія Маціпури та співробітників установи за весь час існування була проведена значна робота зі збереження, реставрації та відновлення низки пам’яток архітектури, дослідження їх побудови і функціонування в минулому, налагоджена наукова робота і плідна співпраця з багатьма науковими закладами України, а також археологічним музеєм м. Гран Прісіньї (Франція), університетом штату Кентуккі (США) та ін.
У заповіднику працюють науково-методична та реставраційна ради, фондова і закупівельна комісії, реставраційна майстерня, діє наукова бібліотека. За час багаторічної праці тут організовано і проведено низку наукових конференцій за участю науковців із Франції, Німеччини, Болгарії, Чехії, Польщі, Росії і Молдови.
Не менш вагомою є й робота зі збору предметів старовини, в якій беруть участь наукові працівники установи. Сьогодні у запасниках заповідника зберігається понад 63 тисячі експонатів. Основою фондів є колекційні збірки килимів ручної роботи, вишитих рушників, настінних годинників, меблів і музичних інструментів ХVI-XIX ст., кераміки, археологічних знахідок, сакрального живопису, нумізматики, боністики.
У Національному заповіднику “Замки Тернопілля”, основним об’єктом якого є замок князів Збаразьких, відкрито понад 30 виставкових залів, в яких розміщені стаціонарні експозиції (археологія, етнографія, ремесла крою, зброя, твори сакрального мистецтва, органний зал), а також виставки художніх творів митців України (картини, скульптури, вишивки), окрасою залів, безперечно, є старовинні меблі.
На сьогодні проведено значний обсяг робіт у Збаразькому замку: відреставровані приміщення замкового палацу, реконструйовані каземати, піднято з руїн в’їздову вежу, розчищено підвальні приміщення, відновлено в автентичному вигляді долівку внутрішнього дворика палацу. Також здійснено відновлення інших пам’яток міста — Спасо-Преображенської церкви (XVII ст.), комплексу монастиря отців Бернардинів (XVII ст.) та інших. Величезний масштаб робіт виконано у Вишнівецькому палацово-парковому комплексі, та у замку м. Скалата. Значна частина консерваційних робіт була проведена і на інших об’єктах заповідника.
Цього року організація «Національний заповідник «Замки Тернопілля» відзначила ювілей, а саме 25-ліття. За цей час заповідник перетворився на заклад, який презентує Тернопільщину і є одним з провідних туристичних центрів України. Урочисті заходи відбувалися на базі Збаразького замку впродовж двох днів, 21 і 22 лютого.
21 лютого у Білокамінному залі Збаразького замку відбувся «круглий стіл» на тему: «З актуальних питань збереження та використання пам’яток культурної спадщини регіону». Розглядали питання: дослідження та популяризація пам’яток краю, проблеми та перспективи збереження культурної спадщини, здобутки і досягнення заповідника за 25 років існування. Гостями заходу стали відомі науковці, кандидати наук, керівники музеїв і навчальних установ області.
22 лютого відбулася урочиста академія з нагоди свята, на якій були присутні заступник міністра культури України Тамара Мазур, начальник Управління охорони культурної спадщини Олександр Єпіфанов, академік Української академії наук в галузі стратегічного менеджменту, уродженець міста Збараж Богдан Будзан, директори заповідників – Кременецько-Почаївського, Бережанського та «Кам’янець», очільник області Степан Барна, доцент кафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Роман Могитич, гості з Глубчіце (Республіка Польща) – міста-побратима Збаража, керівництво області та району. Під час урочистих заходів відбулося нагородження грамотами керівників і працівників установи за вагомий внесок у справу збереження пам’яток культурної спадщини.
Також відбулося відкриття двох відреставрованих залів Збаразького замку – Золотої зали прийомів та зали змінної експозиції (бально-симфонічної зали). Саме в останній розмістили виставку творів живопису заслуженого художника України Миколи Шевчука з Тернопільщини.
Національний заповідник сьогодні — це сучасний музей, який щорічно відвідують десятки тисяч туристів, для яких відкрито виставкові зали Збаразького, Вишнівецького і Скалатського замків.
За 25 років існування заповіднику є чим пишатися. Це – унікальні напрацювання з історії краю, наукові дослідження, виявлені пам’ятки, досліджені археологічні об’єкти, туристичні маршрути та нові проекти. Сьогодні можна з впевненістю сказати, що Національний заповідник у Збаражі утримує достойне місце серед аналогічних закладів України.
Тернопілля – загальноукраїнська духовна складова, і сьогодні вкрай важливо не втратити здобутого, зуміти зберегти і примножити набуте для прийдешніх поколінь, для майбутнього України.
Зоряна МАЗУРАНЧИК,
молодший науковий співробітник
Національного заповідника «Замки Тернопілля»