Це буде єдиний такого профілю музей в Україні і другий у світі після Музею журналістики і новин, що діє у Вашингтоні (США).
А відкриюють його… у невеликому селі Баворів Тернопільського району.
Детальніше про таку неординарну та цікаву подію розповів член Національної спілки журналістів України, засновник, видавець та редактор газети «Кременецький вісник – С» Богдан Іванович Свіргун.
Чому саме у Баворові Богдан Іванович Свіргун вирішив ініціювати створення музею журналістики? Бо тут народилися В`ячеслав Будзиновський, Сергій Степанишин, Степан та Володимир Слюзарі, зрештою, і він сам, словом, люди, які внесли значну лепту у журналістику нашого краю.
В`ячеслав Будзиновський (псевдонім Недоля) – галицький політик, публіцист. Залишив після себе значний літературний доробок – 33 історичні, 9 гумористичних повістей, 29 економічно-політичних творів. За підтримки Михайла Грушевського та Івана Франка створив Українську націонал-демократичну партію, основною метою якої було утворення самостійної незалежної української держави. Був послом до австрійського парламенту, обраний у 1907, 1911 роках від округу Бучач- Монастириська – Підгайці. Коли у вересні 1914 р. Львів зайняли російські війська, Будзиновський переїхав до Відня, став членом Спілки визволення України, був делегатом ЗУНР як посол до австрійського парламенту. Помер у 1935 р. у Львові.
Сергій Степанишин – головний редактор Рівненської обласної газети «Волинь», брати Степан та Володимир Слюзарі – відомі публіцисти, громадські діячі. Володимир Слюзар тривалий час обіймав керівні посади в обласних владних структурах. Степан Слюзар був редактором кількох успішних газет на Тернопіллі, у тому числі й нашої «Свободи».
Баворів розташований на території Великогаївської об’єднаної територіальної громади, тож її голова Олег Кохман і староста села Надія Салабай підтримали цю ідею. Тепер у приміщенні колгоспної контори постане музей.
Серед експонатів будуть і перші газети в Україні. Облаштують експозицію про виникнення журналістики в Україні, її становлення на теренах Тернопільщини.
За задумом, тут буде не лише музей журналістики, а музейний комплекс: музей старожитностей, історико-меморіальний музей, музей хліба. Експонатів уже є чимало, але організатори продовжують приймати цікаві речі і фотографії.
Галина ВАНДЗЕЛЯК