І невже у Тернополі ніколи не буде такої?
Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відкрився у Тернополі Спеціальною подією фестивалю – першим у його цьогорічній програмі переглядом фільму Фредеріка Вайзмена «Ex-Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека». Автор – без перебільшення великий режисер, патріарх світового документального кіно, володар Почесного «Оскара» та Почесного «Золотого Лева» Венеційського кінофестивалю за видатний внесок у розвиток світового кінематографу.
Ця його стрічка є вражаючим панорамним полотном, яке відображує усі аспекти багатогранної діяльності найбільшої публічної бібліотеки Нью-Йорка, доступної кожному мешканцю мегаполісу. Фільм про те, що сучасні бібліотеки – це не лише книжки та стіни, це також люди, котрі наповнюють творчим життям свої спільноти. Це, без перебільшення, «стовпи демократії» в сучасному світі – адже лише освічені та відповідальні громадяни можуть скористатися благами свободи, прав людини та конституційного ладу. Досвід передових країн світу переконує також і в тому, що найбільш сталі результати розвитку демонструють саме «економіки, побудовані на знаннях». Врешті-решт, в будь-якому суспільстві бібліотеки є тим простором, де доброзичлива допитливість протистоїть агресивному невігластву…
Перегляд та обговорення кіношедевра Фредеріка Вайзмена відбулися за сприяння Посольства США – у читальній залі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Аудиторію заповнили бібліотечні працівники міста, університетських бібліотек, студенти, громадські активісти… Перегляд фільму увінчала дискусія: «Бібліотека як центр життя спільнот у мегаполісі, містечку, селі – це утопія чи реальність?» – модерувала її заступник директора обласної бібліотеки з наукової роботи Галина Польова.
У розвитку бібліотечної справи краю існує немало складних проблем. Невизначеною залишається доля багатьох сільських бібліотек в процесі реалізації політики «децентралізації». Впродовж десятиліть не вдається «розморозити» будівництво нового приміщення Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, яке було розпочато ще у 1986 році – модерної, грандіозної за задумом та розмірами, такої, якій належить бути головній бібліотеці університетського міста. Навесні 2017 року голова Тернопільської ОДА Степан Барна запевняв, що «питання добудови Тернопільської ОУНБ може вирішитися протягом кількох місяців». Минуло півтора року…
Відтак організатори цієї події від Docudays UA сподівалися і на предметний діалог з представниками влади. До перегляду «Ex-Libris» та розмови в обласній бібліотеці було запрошено керівництво області та Тернополя. Не надто розраховували на появу «перших осіб», усвідомлюючи надзвичайну зайнятість цих людей іншими, мабуть, більш важливими справами. Але з владних установ не прийшов ніхто…
Пишучи цей репортаж, випадково згадав репліку Йосифа Бродського з його нобелівської лекції: «Я не закликаю до заміни держави бібліотекою, хоча ця думка мене неодноразово відвідувала, але не маю сумніву, що якби ми обирали наших політичних володарів на підставі їхнього читацького досвіду, а не на підставі їхніх політичних програм, на землі було б менше горя».
Олександр СТЕПАНЕНКО,
координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Тернопільській області