Як би парадоксально це не звучало, але перший в Україні музей журналістики відкрили не в столиці чи якомусь місті-мільйоннику, а в невеличкому селі Баворів Тернопільського району, за 20 кілометрів від обласного центру, в приміщенні… колишньої колгоспної контори, а нині – сільради.
Його створенням зайнявся уродженець Баворова, ветеран місцевої журналістики, член Національної спілки журналістів України, засновник, видавець та редактор газети «Кременецький вісник-С» Богдан Свіргун. Він каже, що таку ідею виношував давно, але аж цього року стало можливим втілити її в реальність зусиллями зацікавлених людей. Більшість експонатів збирав близько року, хоч деякі – все життя. Музей облаштував в основному за власні кошти.
– Експонати збирав сам, випрошував, телефонував до журналістів по кілька разів. Дехто казав: «Та що ти там починаєш? Нічого з того не вийде…» Вийшло! Тепер ми будемо його розширювати, але він вже унікальний тим, що в Україні ще немає музею журналістики.
Прийшов на відкриття музею ще один уродженець села Баворів Степан Слюзар. Він був головним редактором чотирьох тернопільських обласних газет, у тому числі й «Свободи». До музею приніс друкарську машинку, фотоапарат, з яким починав журналістську роботу, диктофон, посвідчення і фотографії. Чоловік вважає, що відкриття цього музею має стати поштовхом до роботи значно масштабнішої.
– Я був у США, цікавився журналістикою. Так ось, в Америці перший музей журналістики з’явився теж десь на околиці. А вже через кілька років у Вашингтоні побудували величезне приміщення, на яке витратили 450 млн доларів, і перенесли експонати туди. І цей музей журналістики вже став світовим.
Та чому ж саме у Баворові відкрили перший в Україні музей журналістики? За словами Богдана Свіргуна, на це є три причини. Перша — бо хотів створити щось унікальне і потрібне для рідного села. Друга — там народилися, жили і продовжують працювати ще близько двох десятків відомих на Тернопільщині журналістів. Особливо місцеві жителі пишаються уродженцем свого села В’ячеславом Будзяновським, визначним політиком початку ХХ ст., журналістом та редактором.
Ну і третя причина, дуже важлива в наших реаліях — це цілковите розуміння й підтримка з боку місцевої влади.
Урочисто перерізали стрічку із Богданом Свіргуном і голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко та голова Великогаївської об’єднаної територіальної громади, до якої належить село Баворів, Олег Кохман.
Музей планували відкрити ще наприкінці вересня, однак через різні технічні причини перенесли на пізніший термін. Ще за кілька днів до цієї події приміщення було не впізнати, однак зусиллями декількох людей усе вдалося зробити вчасно й якісно. Особливо Богдан Іванович вдячний талановитому художникові Володимиру Якубовському. А також майбутньому журналістові, студентці ТНПУ ім. В. Гнатюка Христині Шайнюк, яка провела святкову імпрезу.
Поки що музей займає невелику кімнату, але ж скільки тут зібрано цікавих речей, пов’язаних з історією журналістики України, краю та з окремими місцевими виданнями й особистостями. Зокрема, випуск газети “Діло”, якому вже 100 років, старовинні світлини місцевих фотокореспондентів, особисті речі журналістів і редакторів…
Зрештою, краще один раз побачити, ніж сто разів почути.