Повідомити новину

Поширити:

Місцеві вибори 2020 року відбуватимуться у складних умовах: на тлі епідемії COVID-19. Потрібно подбати про дезінфекцію приміщень, канцелярського приладдя та організувати голосування людей, що перебувають в обсервації. Цього року бюлетені будуть інакшими, тож давайте з’ясуємо, як їх доведеться заповнювати. Детальні роз’яснення надала громадська організація «Опора».
Перш за все, змінилася форма бюлетеня. Тепер виборець може обирати тих членів партії, яким надає перевагу.  Отже, які позначки треба ставити і де саме?
Нова форма виборчих бюлетенів буде там, де виборці обиратимуть депутатів міської, селищної чи сільської ради, якщо в їхній територіальній громаді 10 тисяч і більше виборців (не мешканців у населеному пункті, а саме зареєстрованих виборців). Також такий бюлетень матиме кожен виборець для голосування за депутатів районних рад і ще один – для голосування за депутатів обласних рад. Такий бюлетень треба «читати» по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.
Спочатку обираємо партію та ставимо «галочку», «плюс» чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію, а до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому хочемо допомогти піднятись у відповідному територіальному списку партії. Вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, номер потрібно внести саме так, як зазначено поряд з  прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).
Чи всі виборці отримають нові бюлетені? Так. Бо якщо виборець живе навіть у маленькій громаді, де обиратиме депутатів ОТГ за звичною багатомандатною виборчою системою за допомогою бюлетеня звичної форми, то до районної та обласної ради він обиратиме кандидатів за пропорційною системою із відкритими списками. А отже, отримає бюлетень нової форми (ліворуч — назва партії та прізвище кандидатів під першим номером у єдиному районному чи обласному списку цієї партії; посередині – дві клітинки, в одній з яких треба поставити позначку, а в сусідній з нею у трафареті вписати цифри; праворуч — перелік кандидатів від кожної з партій з номерами, які треба вписувати в трафарет).
Скільки буде бюлетенів? Зазвичай у більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за: 1) очільника ОТГ, 2) депутатів відповідної ради ОТГ; 3) депутатів районної ради; 4) депутатів обласної ради.
Для голосування за голову ОТГ буде бюлетень тільки з переліком кандидатів. Якщо в ОТГ зареєстровано менше 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів сільської ради необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ. Для голосування в раду ОТГ, де більше 10 тисяч виборців, а також у районну та обласну раду буде бюлетень нової форми, де треба буде обрати партію, а в сусідньому квадратику вписати цифри, що позначають номер кандидата цієї ж партії зі списку праворуч.
Навіщо так ускладнювати життя виборцям новими бюлетенями? Для чого треба ці відкриті списки? Звісно, нова система дещо складніша за попередню. І не тільки для виборців, яким необхідно навчитись користуватись новими бюлетенями, а й для членів комісій, які будуть рахувати голоси виборців, а також для кандидатів та партій, які балотуватимуться, адже треба врахувати багато нових моментів під час організації своїх агітаційних кампаній. Але пропорційна система із відкритими списками — це можливість для виборця дійсно впливати на результати виборів.
Виборець не лише обирає партію, а й того, хто саме з партії потрапить до відповідної ради. Тобто, звична практика «кіт у мішку», коли партія постійно рекламувала  першу п’ятірку, а далі до списку міг потрапити хто завгодно, навіть ті, хто неформально «купив» собі прохідне місце у списку. А тепер саме виборець може вплинути на те, хто під брендом партії увійде до відповідної ради.
А скільки загалом депутатів маємо обрати?
Кількість депутатів, яких обирають у відповідну раду, залежить від кількості виборців і чітко зазначена у Виборчому кодексі:
до 10 тисяч виборців — 22 депутати;
від 10 тисяч до 30 тисяч виборців — 26 депутатів;
від 30 тисяч до 50 тисяч виборців — 34 депутати;
від 50 тисяч до 100 тисяч виборців — 38 депутатів;
від 100 тисяч до 250 тисяч виборців — 42 депутати;
від 250 тисяч до 500 тисяч виборців — 54 депутати;
від 500 тисяч до 1 мільйона виборців — 64 депутати;
від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців — 84 депутати;
понад 2 мільйони виборців — 120 депутатів.