Повідомити новину

Поширити:

Ім’ям уродженця Тернопільщини, визначного українського фізика, винахідника Х-променів Івана Пулюя названо вулиці у багатьох містах,  технічний університет в Тернополі, йому встановлені пам’ятники і меморіальні таблиці, випущено пам’ятну монету і марку і ось тепер ще названо малу планету.
Про це повідомив провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України, доктор фізико-математичних наук Василь Шендеровський.
«Цієї миті науковці, колектив Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя, жителі Гримайлова чекали понад три роки. Міжнародна астрономічна спілка (IAU) назвала малу планету ім’ям Івана Пулюя (226858)Ivanpuluj=2004 TY 13, про що повідомлено у Bulletin WGSBN робочої групи з питань номенклатури небесних тіл», – написав Шендеровський.
Можна зрозуміти радість вченого, адже він та ректор ТНТУ ім. І. Пулюя, член-кореспондент НАН України Петро Ясній виступили з такою ідеєю під час вшанування 175-річчя від дня народження видатного фізика зі світовим ім’ям і  завдяки активній підтримці цього задуму академіком НАНУ Ярославом Яцківим та директором Народної обсерваторії у Андрушівці Юрієм Іващенком її нарешті вдалося реалізувати.
Нагадаємо, що Іван Пулюй народився у 1845 р. у містечку Гримайлів на Гусятинщині. Вчений активно працював у галузі електротехніки. За сконструйовані електричні апарати Пулюй у 1881 р. отримав дипломи на Всесвітній електротехнічній виставці в Парижі. Очолював кафедру фізики Німецької вищої технічної школи в Празі, де у 1903 р. створив першу в Європі кафедру фізики й електротехніки. Іван Пулюй системно займався фундаментальними дослідженнями природи та властивостей Х-променів, які з часом почали іменуватися рентгенівськими через те, що німецький вчений Вільгельм Кондрад Рентген у грудні 1895 р. опублікував повідомлення «Про новий тип променів», де, власне, і йшлося про Х-випромінювання. Однак ще 14 років до цього уже існувала «лампа Пулюя», що випромінювала такі промені, та перша у світі рентгенограма цілого організму дитини була зроблена саме Іваном Пулюєм.