Повідомити новину

Поширити:

У Тернополі відзначили 30-річчя легендарного культурно-просвітницького товариства. З цієї нагоди в Українському домі “Перемога” відбулося урочисте спецпогашення марки, виставка виробів народних умільців та світлин вертепівців. Супроводжували захід тепло зустрічі, обійми, спогади…
Тоді вони були юнаками й дівчатами, які наприкінці 1980-х кинули виклик радянській системі. Адже вихід з вертепом, нині звичним і невід’ємним атрибутом Різдвяних свят, 30 років тому був під суворою забороною. Та молодь вирішила об’єднатися, відродити давні українські звичаї й організувати вертеп. Відтак і свою організацію нарекли «Вертепом». Культурно-просвітницьке товариство виникло в середовищі студентів Тернопільського державного педагогічного інституту. Його внесок у відновлення та поширення традицій – великий. Без «Вертепу» не було б тієї важливої просвітницької роботи на початку 1990-х, не було б і великої частки культурного Тернопілля. Більше 10 років активісти їздили з вертепами на схід України, організовували школи писанкарства,  великодні гаївки, фестивалі Різдвяних вертепів тощо.
– Наші партійні органи не визнавали вертепу, оскільки асоціювали його з релігією, антирадянщиною, – каже засновник та голова культурно-просвітницького товариства “Вертеп” Василь Когут. – Але ми змогли об’єднатися і відродити колоритне дійство, а також організовували відзначення інших українських свят. Серед перших акцій товариства: заходи з нагоди 175-річчя з дня народження Т. Шевченка, Купальське свято на березі ставу, впорядкування стрілецьких могил, а ще – фольклорно-етнографічні експедиції, видання збірок фольклору тощо.
За словами першого голови Богдана Гордасевича, сина відомої письменниці Галини Гордасевич,  він волею долі опинився у Тернополі, куди приїхав улітку 1988 року з Донецька для продовження навчання на факультеті української філології в Тернопільському державному педагогічному інституті. Йому було 27 років. Приїхав до Західної України, щоби стати повноцінним українцем, спілкуватися живою українською мовою. На той час саме місто Тернопіль було одним з найбільш україномовних обласних центрів.
«Сьогодні можу визнати, – каже Богдан Гордасевич, – що і в найбільших фантазіях не міг уявити, що відбудеться розпад СРСР, Україна виборе незалежність, спалахнуть дві революції і триватиме військова агресія з боку РФ, Православна церква України отримає томос. Щиро вдячний усім, хто був з нами усі ці роки. Так сталося, що доля завела мене до Львова, де я мешкаю вже тривалий час, але про товариство «Вертеп» у славному Тернополі у мене найкращі спогади. Ми були першими!
В Українському домі “Перемога” зібралися ті, кого 30 років тому об’єднала спільна ідея. Відсвяткувати ювілей культурно-просвітницького товариства “Вертеп” його учасники приїхали з усіх куточків України та  з-за кордону. Впродовж усіх цих років вертепівці продовжували громадську роботу задля утвердження української культури, популяризації народних традицій, утвердження Української держави. Вони були активними учасниками Революції на граніті у 1990 році, Помаранчевої та Революції Гідності. Вони організували широкий волонтерський рух на підтримку українських воїнів на сході України, а дехто став воїном-захисником держави. Серед них – капелан Петро Буряк, доброволець Юрій Заблоцький, громадські діячі Марія Подибайло та Марія Чашка.
Велику просвітницьку і видавничу роботу здійснювали і продовжують здійснювати вертепівці, серед яких чимало відомих особистостей, зокрема професор Варшавського університету Ростислав Крамар, засновник відомого видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків, доцент Львівського університету Андрій  Вовчак, викладач Тернопільського педуніверситету Наталія Дащенко, викладач Тернопільського педуніверситету Наталія Гавдида, колишній голова обласного товариства «Просвіта» Петро Шимків та його дружина Надія Шимків, Марія Ярема та багато інших.
До Тернополя з’їхалась одна велика родина вертепівців у барвистих вишиванках. Дехто не бачився роками, а хтось нині навіть живе в одному помешканні,  адже молодь знайомилася, одружувалася.  Часто вертепівці ставали кумами.
Тридцять подружніх пар об’єднав «Вертеп». Серед вертепівців  – держслужбовці, викладачі, науковці, працівники культури, громадські та політичні діячі, люди, яким не була байдужою доля України.
З нагоди 30-річчя організації кращих вертепівців нагородили цінними подарунками та грамотами голів Тернопільської обласної ради та обласної державної адміністрації, міського голови Тернополя. Вертепівці Тетяна Семенець та Катерина Філь у фойє Народного дому організували виставку виробів народних умільців. Тут і знамениті дідухи Ярослава Осадци, і картини художника Володимира Окрутного, і вироби Тетяни Охрицької, фотографії відомого кінорежисера Івана Яснія та багатьох інших. Дуже цікавими для відвідувачів були сімейні фото, колажі членів товариства.  Представники «Укрпошти» підготували особливий подарунок вертепівцям – з нагоди події обмеженим накладом випустили марку і конверт, а також виготовили унікальний штемпель. Ним і провели спецпогашення.
«Ми родом з «Вертепу» – під таким гаслом відбувся святковий концерт в Українському домі «Перемога». Виконавцями були працівники усіх поколінь «Вертепу». Колоритним виступом порадував глядачів народний артист України Тарас Компаніченко. Емоційний порив, невимушена атмосфера, патріотична та  народна тематика концерту не залишили байдужим нікого. Зі сльозами на очах присутні стоячи слухали окремі  твори. Завдяки професійній майстерності художніх керівників Оксани Гребеняк та Наталії Пронь дійство отримало величне і духовне наповнення, неповторний колорит і зміст.
 

Діана БЕЗГАНС