Повідомити новину

Поширити:

– Стефку, а чого ти його під зиму виганяєш? Де він має жити?
Жінка взяла руки в боки, і в тісному редакційному кабінеті стало ще тісніше.  Справжня родинна драма розігрувалася за усіма канонами жанру: спочатку звучали примирливі нотки – обидві сторони конфлікту намагалися виглядати цивілізовано, бо ж як-не-як близькі родичі. Але далі не стримувалися – полилися потоки взаємних звинувачень. Цікаво, що третього, чию долю відвідувачі намагалися вирішити у редакційному кабінеті, не було…
Проблема – доволі дражлива і в моральній площині, і в правовій. Суть зводиться до того, що брат має намір виселити з будинку зведеного брата. І шукає на те правові підстави. Сестра, яка мешкає окремо, заперечує. Проте взяти до себе брата (він їй теж зведений), не має наміру. Виходить, що цей 45-річний безробітний чоловік може опинитися на вулиці.
–   Стефку, подумай, щоб мати на те сказала? – не вгамовується сестра.
–   А вона свою волю виявила у заповіті. Якщо Олегу нічого не заповіла, значить, так має бути, – відповів той.
Оскільки не усі герої цієї публікації воліють публічного висвітлення, не називатиму прізвищ та населеного пункту. Йдеться про приміське до Тернополя село, заможну родину. Просторий будинок на 180 квадратних метрів, 12 сотих присадибної ділянки. Це – батьківська, а точніше, материнська хата. І сестра, і брат стверджують – усі статки нажила тепер уже покійна мати. Кажуть, мала бізнесову жилку. А батько радше господарював вдома. Олег – син матері від першого шлюбу. Випиває, ніде не працює, розлучений, лається з вітчимом… Як сказала сестра: «То не Олег, а кара Господня». І це попри те, що вона захищає його право на житло.
У 2013-му мати померла від онкології. Будинок заповіла синові, квартиру у Тернополі – дочці, а син Олег залишився без спадку. Нічого не заповіла і чоловікові. Хтозна, чому так вчинила покійна, але факт залишається фактом: чоловік і Олег у хаті – на пташиних правах.
Обдарований мамою син належно оформив спадок і кілька років поспіль є власником домогосподарства. Проти батька він нічого не має – навпаки, начебто виявляє турботу: привозить продукти, до лікарів возить, бо проживає у Тернополі. Але цієї осені має одружитися його син, і уже вирішили – молода сім’я буде проживати у просторому заміському будинку разом з дідусем, але без проблемного дядька Олега.
–   Я є власником, що хочу, те і зроблю. Якщо брат збиткується над моїм батьком, то чому я маю це терпіти? – ніби й резонно запитує відвідувач редакції. – Нехай влаштовується на роботу, винаймає собі житло. Він, дякувати Богу, ще не усе здоров’я пропив.
На те сестра дорікає:
–   Ти ж добре знаєш, що він пропаде…
Чи є правові підстави виселити брата? Судова практика останніх років зводиться до такої позиції: право членів сім’ї власника будинку користуватись цим житловим приміщенням може виникнути та існувати лише за наявності права власності на будинок в особи, членами сім’ї якого вони є, і з припиненням права власності особи втрачається й право користування житловим приміщенням у членів його сім’ї. Факт проживання в будинку після зміни власника, за умови відсутності для того передбачених законом підстав, є достатнім доказом того, що такі перешкоди чиняться, оскільки унеможливлює користування та розпорядження власником належним йому майном на власний розсуд.
Як це не суперечливо звучить, однак Олег, хоч і брат, але не є членом сім’ї  свого брата – власника будинку. Отож, він і справді на пташиних правах. Власник може вимагати й домогтися його виселення. До речі, те, що він проживає ось уже п’ять років після смерті матері, теж не рятує від виселення. Влітку Велика Палата Верховного Суду сформувала позицію в аналогічній справі: допоки особа є власником нерухомого майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження цим майном, зокрема і шляхом виселення. А тому негаторний позов може бути пред’явлений упродовж всього часу тривання відповідного правопорушення. (Негаторний позов – це позов власника, який є фактичним власником майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном – авт.).
Брат має намір звернутися до адвоката, щоб подати позов до суду. Сестра його спам’ятовує. Але весілля наближається…
 
Ольга КУШНЕРИК