Повідомити новину

Поширити:

І це не дивно, адже саме у нашому краї в Бишках на Козівщині у 1943–1945 роках був розташований штаб Проводу ОУН і УПА, діяли Антонівецька Повстанська Республіка і штаб УПА «Волинь-Південь» у лісах біля Антонівців. Уся тернопільська земля просякнута пролитою кров’ю вояків УПА і покрита невмирущою славою борців за волю України. 7–8 жовтня відбулося свято «Бишки – столиця воюючої країни», а 13–14 жовтня, у «повстанському» лісі за селом Антонівці Шумського району тривав фестиваль-реконструкція «Луни повстанського краю». У переддень 75-ї річниці створення Української повстанської армії по всій області відкрили 200(!) меморіальних дошок з іменами загиблих під час національно-визвольного руху, не кажучи вже про інші заходи з вшанування ще живих учасників національно-визвольної боротьби.
Але повернемося до Антонівців… Від квітня до серпня 1943 року в селі діяла Антонівецька Повстанська Республіка. Штаб УПА «Волинь-Південь» боровся тут з ворогом до кінця зими 1944 року. У національно-визвольній боротьбі ОУН і УПА брали участь понад 160 антонівчан. У 1952 році село перестало існувати, згідно з указом Президії Верховної Ради УРСР. Його жителів за участь у національно-визвольній боротьбі ще до того насильно розселили у села Михайлівського району Запорізької області, Шумщини і Лановеччини. Дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці підступно спалили в 1978 році атеїсти. Антонівці офіційно відновлені аж 29 квітня 1990 року.
Щоб перейнятися духом та атмосферою «повстанського» лісу, відчути себе учасником націоналістичного руху до штабу Воєнної округи УПА «Волинь-Південь» з’їхалося чимало патріотів нашого краю. Приїхали на Шумщину й гості з інших областей України.
14 жовтня урочисті заходи розпочались із літургії в повстанській каплиці. Тут освятили алею пам’яті та слави, повстанські ікони. На місцевому цвинтарі відправили панахиду. У лісі, що за селом Антонівці, висадили калинову алею пам’яті повстанців, які боролися та загинули за вільну Україну.
Під час історичної реконструкції в рамках фестивалю кожен міг відчути себе повстанцем і пізнати тогочасний побут – пройти блокпости і повстанські дозори, долучитися до історичних вишколів, «озброїтись» історичною, краєзнавчою та патріотичною літературою від ЛІТБАТУ, ознайомитися з раритетними документами ОУН і УПА в штабі та кімнаті преси, відвідати реставровані об’єкти повстанського табору – пекарню, конюшню, криївку.
Під час урочистостей голова ОДА Степан Барна та голова обласної ради Віктор Овчарук відзначили кращих бійців грамотами та медалями за особливу відвагу, мужність і героїзм під час виконання завдань на східному фронті. Крім цих відзнак, воїни отримали й подяки від Президента України. Також вручили нагороди родинам героїв УПА –  Хрести Заслуги, якими були нагороджені їхні брати, батьки, дідусі, дядьки у 1940-х – початку 1950-х років.
– Села Стіжок, Антонівці – це унікальні місця. Тут були зосереджені найбільші потуги Української повстанської Армії. Готуючись до відзначення 75-річчя створення УПА, було поставлено за мету відновити цей комплекс, відбудувати криївку, конюшню, пекарню, облаштувати алею слави з меморіальними стелами. Тепер цей комплекс отримав друге дихання. Сподіваюся, патріотичні традиції матимуть продовження. У планах також створити тут комплекс, який би постійно функціонував і давав можливість ознайомлювати відвідувачів з особливістю боротьби УПА. Нам важливо, щоб на прикладі українських повстанців виховувалися майбутні покоління та формувалися майбутні захисники нашої Держави, – акцентував Степан Барна.
Звертаючись до учасників фестивалю «Луни повстанського краю», голова обласної ради Віктор Овчарук наголосив:
– Символічно, що нинішні урочини відбуваються на цій святій землі, щедро политій кров’ю героїв. Адже саме в Антонівцях на початку квітня 1943 року було створено штаб УПА «Південь». Згодом його ще називали «Антонівською республікою», оскільки це була перша військова база українських упівців на Волині з досконалою логістикою. Сплив час, та пам’ять про нелегку підпільну боротьбу не знищити. Ми вклоняємося звитязі наших героїв, хочемо, щоб наші діти перейняли їх мужність та вірність Україні.
Усіх присутніх захопили реконструкція бою та
повстанські пісні у виконанні аматорських та професійних колективів, презентації фільмів і книг. Безперечно, організаторам вдалося відтворити атмосферу минулого.