13 жовтня у Тернополі відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція, приурочена 75-річчю від заснування Української Повстанської армії: «Український національно-визвольний рух у ХХ ст.: історія, теорія, практика». Захід проходив у стінах ТНПУ ім. В. Гнатюка, де були присутні науковці, дослідники національно-визвольного руху як з Тернополя, так і з інших міст, зокрема, Києва, Одеси, Івано-Франківська, Миколаєва.
Учасники конференції проводили історичні паралелі між національно-визвольною боротьбою українського народу протягом останнього сторіччя та сьогодення. Намагалися визначити роль національно-патріотичного виховання у боротьбі українських воїнів на сході нашої держави. .
Проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Богдан Буяк підкреслив актуальність назви конференції «Український національно-визвольний рух ХХ ст.: історія, теорія, практика», яка міститьу собі не тільки теоретичні, але й практичні аспекти.
Леонід Бицюра, заступник міського голови Тернополя, у своєму вітальному слові виділив кілька тем доповідачів, які представлені у програмці конференції, зокрема: « Образ ОУН і УПА в пропагандистських технологіях на Донбасі (2000 – 2010-ті рр.)», «Від вояка УПА до реалізації власної гідності (П. С. Саранчук)», адже на Донеччині та Луганщині довгий час створювались негативні стереотипи щодо ОУН, УПА. «Інформаційними, логічними бомбами ми ці стереотипи можемо гасити і направляти їх на боротьбу проти російської пропаганди». – зазначив Леонід Олексійович. Також, важливо, що порушено проблеми методики навчання дітей. Посадовець вважає, що ми зобов’язані використати спадщину національно-визвольного руху у боротьбі із ворогом на Сході.
Олександр Петровський, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти зазначив, що Конференція зав’язана на важливій проблематиці: не тільки УПА, національно-визвольний рух, а й на сучасних проблемах закладених у минулому.
Богдан Галайко, директор Науково-дослідного інституту українознавства, стверджує, що гуманітарна сфера надзвичайно важлива для обороноздатності нашої Батьківщини. «Ми маємо війну через провал у гуманітарній політиці» – зазначив науковець. Також Богдан Галайко підкреслив, що мова відіграє інтегративну функцію у побудові держави.
Володимир Мисик, заступник директора Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освітипідкреслив важливість проведення таких конференцій для популяризації повстанського руху серед української молоді.
Юрій Юрик, заступник голови Тернопільської ОДА передав учасникам конференції вітання від Степана Барни та зазначив, що для Облдержадміністрації дуже важливо, що дослідження проблеми національно-визвольного руху розпочалось з конференції.
Академік Олег Рудакевич (ТНЕУ) зазначив, що Національно-визвольна боротьба продовжилась у ХХІ ст. (боротьба національних партій з зовнішнім і внутрішнім ворогом).
У підсумковій резолюції Конференції науковці висловили думку про необхідність піднятипитання про те, щоуКонституціїУкраїнимає бути стаття про державнуідеологію.