Цю бувальщину розповів колега, журналіст і публіцист Ігор Фарина. У Залозцях (нині смт Залізці Зборівського району) був споруджений пам’ятник, де Ленін по-дружньому обнімав Сталіна. Мабуть, Володимиру Іллічу не дуже подобалася компанія Сталіна, та й, звісно, кому б подобалося обнімати «вусатого», коли поруч ходили гарні залозецькі дівчурі.
Після смерті Й. Сталіна в березні 1953 р. настали зміни в суспільно-політичному житті СРСР. ХХ з’їзд КПРС, який відбувся в Москві 14–25 лютого 1956 року, засудив культ особи Й. Сталіна. І вночі тихенько скульптуру Сталіна від Леніна забрали та й десь втопили у болоті. Так і залишився сидіти самотньо Ленін з простягнутою рукою. Один чоловік пас біля пам’ятника козу. Якось вранці йому було дуже кепсько і бідачисько вирішив побігти до крамниці, щоб поправити здоров’я, а щоб коза не наробила шкоди, прив’язав її до руки Леніна. Коли повернувся, «бородату», яка жалібно бекала, вже пас не Ленін, а міліціонер. Забрали чолов’ягу до міліційного відділку, вилупили добре і ще й дали 15 діб.
Подібні випадки на Тернопільщині були непоодинокі. То хлопці куфайку могли натягнути на вождя пролетаріату, то в руку всунути гранчак самогонки, накритий окрайцем чорного хліба. Основне було – не попастися на гарячому. Нині молодшому поколінню здається, що то були батярські забавки, але у ті часи за це можна було довго «чіхати спини білим ведмедям».
У Буданові на Теребовлянщині в 1954 р. молоді патріоти з націоналістичної організації «Молода Україна» накинули зашморг на шию скульптури Й. Сталіну. Це символізувало політичну смерть вождя. Засудили тоді хлопців, а керівник групи Володимир Крушельницький, уродженець с. Долина Теребовлянського району, отримав 10 років ув’язнення у виправно-трудових таборах, 5 років заслання і 10 років позбавлення прав.
Віктор КАРПОВИЧ