Митрополит Василій Семенюк благословив відновлення вшанування ікони Розп’ятого Спасителя із Зарваниці. 23–24 березня відбудеться поклоніння до ікони Розп’ятого Спасителя в прокатедральному патріаршому соборі св. Софії у Римі, а 29 березня Папа Римський Франциск у Ватикані, в базилиці Святого Петра, благословить корону Тернового вінка.
Звідти ікону урочисто перевезуть в Україну. 1–6 квітня до неї можна буде прикластися в архікатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі. 7 квітня ікона повернеться до Зарваниці для постійного вшанування у соборі Зарваницької Матері Божої.
Історію ікони
У 1728 р. мешканець Зарваниці Стефан Долган, їдучи з Дарахова додому, знайшов у полі «чорну шухляду», всередині якої побачив намальований на шовку образ Розп’яття Ісуса Христа. У 1742 році ікону коронував та визнав чудотворною київський митрополит та львівський архієпископ Атанасій Шептицький. Коли у 1754-му році згоріла дерев’яна церква, ікона залишилася неушкодженою. Цього ж року було збудовано нову церкву Святої Трійці і до неї перенесено ікону Ісуса.
До речі, прочани ходили в Зарваницю до образу Розп’яття частіше, ніж до Богородичної ікони, і твердили про багато чуд, здійснених за її посередництва.
Від 1940-х чудотворну Зарваницьку ікону Розп’яття Ісуса Христа вважали назавжди втраченою. Саме тоді небайдужі українці намагалися сховати її від знищення радянською владою. Нагадаємо, що у 1946 р. храм у Зарваниці закрили комуністи, а приміщення використовували як склад колгоспу. Понад 70 років про оригінал не було жодних згадок, аж раптом у 2018 р. в Івано-Франківську прозвучала сенсаційна звістка: дивовижним чином з’явився елемент ризи – розкішний оклад ікони, виготовлений із чистого срібла, та ще й із позолотою. Знайшов реліквію тернополянин Віктор Чернов. Після реставрації в Івано-Франківському краєзнавчому музеї ікона у березні 2018 р. була вперше презентована широкій публіці в залах сакральної колекції Івано-Франківського краєзнавчого музею, а 14 жовтня її повернули до парафіяльного храму у Зарваницю.
Віктор КУЛИК