Аби зберегти, розвинути та популяризувати історико-культурну спадщину лемківського народу, а також зацікавити туристів, у рамках проекту „Lemko S.V.I.T.ˮ на території «Лемківського села», що в урочищі Бичова Монастириського району, побудують музей лемківської культури. Камінь під його будівництво уже заклали. Загальна вартість проекту – понад 13 млн грн.
Реалізація ініціативи з відродження лемківської культури стала можливою завдяки підтримці проектів регіонального розвитку з державного бюджету. Долучиться до співфінансування й місцева влада. «Адже будівництво музею лемківської культури, як і відновлення комплексу «Лемківське село», дасть змогу максимально відтворити життя і побут українців, які проживали на своїх етнічних територіях до примусового виселення», – переконаний голова ТОДА Степан Барна.
На розбудову музейного комплексу «Лемківське село» скерували 17 га землі, ще 6 – на облаштування стоянки для транспортних засобів під час всеукраїнського фестивалю «Дзвони Лемківщини», який цього року відбудеться уже вдвадцяте і буде ювілейним.
За словами голови ОДА Степана Барни, будівництво музею лемківської культури розпочнеться в травні й триватиме три роки.
«Відроджуючи цей комплекс, відроджуємо українську культуру. Тому наше завдання – передати біль, який пережив український народ, втративши свої етнічні землі», – зазначив Степан Барна.
В основу проекту будівництва музею, як розповіли розробники проекту, архітектори Володимир Черкас та Роман Березюк, закладено й міжнародний досвід, здобутий українськими делегаціями під час відвідин визначних музеїв світу.
«Будівля буде трирівневою і комфортною для усіх, зокрема й для маломобільних груп людей. Внутрішнє оформлення продумано до найменших деталей – експозиції розміщуватимуться навіть у кутках. Великий простір передбачили для дітей і молоді. Будуть і конференц-зали, де проводитимуть зустрічі і навіть справжні лемківські весілля», – розповідає Володимир Черкас.
Музейний комплекс «Лемківське село» стане єдиним музеєм в Україні, де буде зосереджена найбільша збірка пам`яток історії, мистецтва і побуту депортованих лемків. Очікується: щороку «Лемківське село» відвідуватимуть понад 80 тисяч туристів.