gazpostach

Степан Барна:  «Архів-довгобуд хочемо завершити якнайшвидше»В Тернопільській області на черзі завершення ще одного знакового довгобуду – будівлі Державного архіву, що на масиві «Дружба» в Тернополі. Будівництво об’єкта було розпочате ще в далекому 1991 році. Утім, через відсутність коштів досі не завершене. Лише у 2015 році вдалося відновити фінансування, а на сьогодні потрібно ще близько 26 мільйонів гривень, щоб довгобуд здати в експлуатацію.

Так, за словами голови ОДА Степана Барни, в області було три знакових довгобуди: державний архів, обласна бібліотека і перинатальний центр «Мати і дитина». І обласна влада ставить перед собою завдання у середньостроковій перспективі здати кожен із них.

«Торік ми завершили реконструкцію пологового корпусу перинатального центру «Мати і дитина». Цього ж року поставили за мету реалізувати проект добудови Державного архіву Тернопільської області. Це важливо, бо наразі Державний архів знаходиться у приміщення Домініканського собору і умови зберігання там документів не належні. Наше ж завдання полягає в тому, щоб всі документи уніфікувати і зібрати в єдиному місці для подальшого їх збереження», – зазначив Степан Барна.

При цьому очільник області наголосив, що важливо забезпечити також й історичну справедливість – повернути Українській греко-католицькій церкві приміщення монастиря. У цьому питанні область має підтримку від Президента України Петра Порошенка, а також доручення від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо продовження фінансування будівництва архіву. «Ми здійснили перерахунок кошторису, оптимізували видатки й вийшли на суму близько 26 млн. грн. З них 5 млн. грн. – це будівельна частина і майже 21 млн. грн. – технічне забезпечення самого об’єкта. Проте завершення цього будівництва має надзвичайно важливе значення, позаяк архів буде і центром науки, і центром освіти», – підкреслив Степан Барна.

Наразі ж, як зазначив начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Віктор Кузяк, у будівлі майбутнього архіву вже практично зроблена вся мережа інженерії, також проведено утеплення фасаду, є котельня, зроблена система вентиляції. Додатково залишається прокласти електромережу й завершити перший-другий поверхи. Від третього й до дев’ятого поверху всі роботи виконані практично на 99 відсотків.

«Завершення будівництва об’єкту, який, до речі, розрахований на півтора мільйони одиниць зберігання, вирішить питання не лише нашого архіву, а й районних архівних відділів, а також архівних підрозділів органів державної влади, органів місцевого самоврядування та всіх установ і організацій, які є нашими фондоутворювачами, – зазначив директор Державного архіву Тернопільської області Федір Полянський. – Тому якщо нам вдасться все реалізувати, це буде велика перемога всіх архівістів, позаяк за час незалежності не введено в експлуатацію ще жодної установи, яка була б призначена для зберігання документів такого типу. На сьогоднішній день в наших фондах зберігається більше 700 тис. одиниць документації, але до цього переліку потрібно додати, ще й документи зі сховищ міського та районних архівів, а це близько 200-300 тисяч одиниць зберігання тощо. Саме тому будівництво приміщення для обласного Державного архіву – це історичний момент».
Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*