gazpostach

Сертифікат про вакцинацію: отримати, не виходячи з домуМайже два роки світова спільнота вчиться жити в умовах пандемії, яку спричинив коронавірус SARS-CoV-2COVID-19. Країни одна поперед одної запроваджують різноманітні карантинні обмеження для запобігання колапсу медичної системи і врятування якомога більшої кількості життів. Оскільки наразі відбувається вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID-19, деякі обмеження держави встановлюють, залежно від факту вакцинації громадян. В Україні уже теж є проекти документів, в яких описано преференції для тих, хто вакцинувався.

Сертифікат за запитом

Отож, документ про вакцинацію стає необхідним. Для врегулювання питання видачі сертифікатів про вакцинацію в електронній формі Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 677 від 29 червня 2021 року, якою затверджено «Порядок формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування  або одужання особи від зазначеної хвороби». COVID-сертифікати, видані в Україні уже визнані Європейським Союзом. 19 серпня 2021 року Європейська комісія ухвалила рішення про технічну сумісність таких сертифікатів України та Євросоюзу і цим рішенням рекомендувала визнавати сертифікати, видані в Україні.

Отож, яким чином та за яких умов в Україні можна отримати бажаний сертифікат?

Його видають особі за її запитом до відповідної уповноваженої державної установи. Такою уповноваженою установою є державне підприємство «Дія».

Запит можна подати особисто або через законного представника (наприклад, батьків малолітньої особи) за допомогою мобільного додатку порталу «Дія».

Для того, щоби сформувати COVID-сертифікат, «Дія» використовує дані, наявні щодо запитувача у центральній базі даних. Тому, аби було можливим використати такі дані, під час подачі запиту необхідна згода особи на обробку (передачу та поширення) Національною службою здоров’я України її персональних даних, в тому числі медичних (а також даних законного представника, якщо запит подає представник), роз’яснюють фахівці системи безоплатної правової допомоги.

Для встановлення особи, яка подає запит, в тому числі через додаток «Дія», використовують систему електронної ідентифікації, електронний підпис або інші засоби, за якими можна достовірно встановити особу. Таким чином, можна замовити сертифікат без подання жодного документу, лише відправивши запит. Треба тільки підтвердити особу і надати згоду на обробку даних.

Результати обробки запиту можна дізнатися з автоматичного повідомлення в порталі «Дія». Сформований сертифікат у цифровому вигляді також надають через портал «Дія».

Важливо, що цифровий COVID-сертифікат і його паперова копія є рівноцінними та мають однакову юридичну силу.

Які умови для видачі сертифікату?

Найважливіша умова – наявність відповідної інформації у центральній базі даних про вакцинацію, тестування або одужання від COVID-19.

У разі використання вакцини, що передбачає дві дози, строк між ними має становити не більше 180 днів. Мінімальний строк між дозами, залежно від вакцини, – від 14 до 28 днів.

Причини відмови

У постанові Кабінету Міністрів України визначено декілька випадків, які виключають можливість видачі сертифікату. Перший – це відмова особи надавати згоду на обробку  персональних даних, без якої Національна служба здоров’я України не матиме можливості надати жодних медичних даних запитувача, в тому числі інформацію про вакцинацію. Наступна причина, яка унеможливлює видачу сертифікату, –  відсутність у Реєстрі пацієнтів в центральній базі даних інформації, яка підтверджує статус особи як законного представника. Це стосується ситуацій, коли запит подає законний представник. Третій – відсутність у базі персональних чи медичних даних про особу, щодо якої подано запит.

Отже, безпосередньо під час вакцинації варто пересвідчитись в правильності введення даних щодо пацієнта, щоб у подальшому не виникали незручності.

Строк дії

Сертифікат про вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19 дійсний протягом 180 днів з дня отримання останньої дози вакцини, крім випадку вакцинації Janssen COVID-19 Vaccine. Ця вакцина передбачає одну дозу, тому сертифікат почне діяти через 14 днів після її введення.

Сертифікат про негативні результати ПЛР-тесту дійсний протягом 72 годин з години тестування (забору матеріалів у особи).

Сертифікат щодо одужання від COVID-19 дійсний протягом 180 діб з дня тесту (забору матеріалів) на коронавірус, що дав позитивний результат.

Отже, на сьогодні в Україні є можливість безоплатно вакцинуватись і так само безоплатно отримати сертифікат про вакцинацію, тестування, одужання від COVID-19. Все це відбувається швидко і зручно. Наявність сертифікату дає особі можливість більш вільно подорожувати за кордоном і звільняє від багатьох карантинних обмежень. Тож бережіть здоров’я і не нехтуйте правом на отримання державних послуг належного рівня, які можуть істотно спростити та убезпечити життя під час світової пандемії.

 
Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*