Нещодавно агрохолдинг «Мрія» придбав для моніторингу своїх полів безпілотний літальний апарат (БПЛА) вартістю 500 тисяч гривень. Його перший політ над полями одного з кращих аграрних підприємств України, що орендує землі й на Тернопільщині, презентували для журналістів під час прес-туру у Кремінну Городоцького району Хмельницької області, де розташований кластер «Поділля».
Як розповів начальник управління інформаційно-аналітичного забезпечення виробництва Віктор Юрійович Чернявський, за один виліт безпілотник може покривати від 300 до 1600 гектарів поля, надаючи якісну інформацію про стан посівів з метою більш якісного та оперативного моніторингу процесу вегетації культур. Це дасть можливість агрономам стежити за рослинами, визначити їх стан, схожість, провести оцінку засміченості і встановити наявність хвороб на полі, оцінити біологічну урожайність і, як наслідок, здійснити якісну аналітику й оперативно внести необхідні зміни в технологічну карту.
«Проводити моніторинг полів з повітря “Мрія” почала ще кілька років тому, використовуючи для цього дрони і дані з супутника. Однак, порівняно з безпілотником, ефективність цих методів доволі низька, – каже начальник управління агрономічної експертизи агрохолдингу «Мрія» Олександр Петрович Хмелюк. – Супутник дає змогу побачити ступінь зеленого спектру на полі. Він облітає наші поля один раз на 3-5 днів, але з огляду на хмарність в регіоні ми отримуємо фото один раз на місяць, а цього замало для розуміння реальної картини. Дрони, на мій погляд, на сьогодні також не є найефективнішими. Заряду вистачає на 40-50 хвилин польоту, а площі, які вони покривають, відносно невеликі. Безпілотний літальний апарат «Мрія» придбала, насамперед, для моніторингу полів із цукровим буряком і картоплею. Це – найбільш затратні сільськогосподарські культури зі складною технологією вирощування, що потребують максимально ретельного догляду.
БПЛА – це лише один із напрямків роботи управління технологічної та наукової експертизи «Мрії». Крім безпілотника, у нашому розпорядженні також буде власна лабораторія для аналізу грунтів, змішувальна станція, власне виробництво насіння, можливість проводити досліди і працювати над удосконаленням «Планшету агронома» та впровадженням «Планшету інженера».
Операційний директор агрохолдингу Андрій Вікторович Григоров зазначив: «Компанія завершує посівну. Відсоток засіяних навесні полів сягає 80 процентів. Щоправда, аграріїв дуже засмучує та непокоїть цьогорічна весняна погода. Посівна стартувала пізніше запланованих термінів у зв’язку з пізнім початком весни, також бракує вологи. Та в агрохолдингу сподіваються після останніх рясних дощів стовідсотково завершити посів ярих культур під урожай 2018 року. Планується засіяти 102 тис. га, що майже на 18 тис. га більше, ніж минулого року. Озимих посіяно 45 тис. га.
Ситуацію коментує директор із виробництва Юрій Васильович Піцик. «Весняну посівну кампанію нам доводиться проводити у стислі терміни. Ми скоригували свої плани і збільшили в структурі посівних площ “Мрії” частку ранніх зернових, – розповідає він. – Доводиться враховувати чимало чинників, зокрема, не забувати про попередників, якими були засіяні ті чи інші поля. Техніки нам вистачає, з допомогою грунтообробних машин і сівалок найближчим часом завершимо сівбу ярих. Стратегічними ярими культурами цього року для «Мрії» залишаються соняшник, під який відведено 33,5 тис. га, кукурудза (14,8 тис. га), соя (24,7 тис. га) і цукровий буряк. До слова, площі під цю солодку культуру, порівняно з минулим роком, збільшено вдвічі, – до 7,2 тис. га. У структурі посівних площ агрохолдингу також присутні горох (350 га) і картопля (630 га). Відтак розпочне роботу крохмальний завод у Тернопільській області, потужність переробки якого 600 тонн картоплі на добу.
Під час прес-туру журналістів інформували, що «Мрія» поповнила свій технічний парк двадцятьма двома одиницями нової техніки загальною вартістю 2,8 мільйона доларів. Агрохолдинг закупив 6 причіпних обприскувачів і 16 тракторів різної потужності. Впродовж 3-5 років тут ще планують придбати техніки на 30 мільйонів доларів. Керівник кластеру «Поділля» Григорій Вікторович Ясінський разом зі спеціалістами продемонстрував, як у Кремінній Городоцького району Хмельницької області триває цьогорічна посівна. Журналісти побували на полях, де посіяно цукровий буряк і триває сівба сої. До слова, оскільки візит відбувався у Всесвітній день вишиванки, тож представники ЗМІ побачили місцевих працівників одягнутими у барвисті строї. Техніку також прикрасили вишивками.
«Головне, – зазначив Григорій Вікторович, – аби сприяла погода від сівби до збирання врожаю, тоді, як і торік, сподіваємося бути серед кращих».
Галина ВАНДЗЕЛЯК
На фото: під час прес-туру у Кремінну Хмельницької області