Повідомити новину

Поширити:

Нещодавно на цьому місці були людські городи, а сьогодні – 15-метрові гори. У селі Полупанівка Підволочиського району людські угіддя разом зі збіжжям піднялись над землею. Минулого тижня люди відчули сильний шум і зрозуміли: поблизу кар’єру сунеться земля.
Небезпечне сусідство
Вапняковий кар’єр у селі Полупанівка функціонує майже 50 років. Останні три стали нестерпними для місцевих мешканців. Відколи кар’єром заправляють не місцеві підприємці, у криницях почала зникати вода,  від гуркоту важкої техніка на будинках з’явилися тріщини. А нещодавно поблизу кар’єру почала сунутися земля. В цей момент на території була техніка, поруч на городах працювали люди, паслася худоба. Дивом ніхто не постраждав.
«Відколи кар’єром заправляють дніпропетровські підприємці, він працює майже цілодобово. Тричі на день там відбуваються потужні зриви. У будинках, що  поруч, стіни вже давно потріскали.  А ще – у криницях почала зникати вода. Та, виявляється, це не найстрашніше, що могло статися. Адже на наших очах гора вапнякового відсіву відірвалася, пішла під землю та почала піднімати   городи. В цей момент поряд працював комбайн. Добре, що комбайнер зрозумів, що під колесами  почала тріщати земля, і відразу з’їхав. А худобу ми вже витягували з велетенських тріщин», – розповідає мешканець села Михайло Мороз.
Люди вже тиждень сидять на валізах. Кажуть, готові евакуйовуватись у будь-який момент.
«Старожили розповідають, що на місці кар’єру колись було озеро. Можливо, воно і зараз там є, просто замулились джерела. Відтак ми живемо, як на пороховій бочці. Не знаємо, чи нас затопить, чи засипле землею», – виливає жалі пані Галина.
Такого на Тернопільщині ще не було
З’ясувати, чому стався зсув та чи можуть від цього постраждати люди, приїхали науковці. Побачене їх шокувало.
«За своє багате геологічне життя таку картину бачу вперше. Так, на Тернопільщині вже зсувалися гори відсіву, але максимум, що вони робили, – це перекривали дорогу. А тут не лише перекрита дорога, але й розірвані лінії електропередач. Вал попіднімав бетонні плити та людські городи   майже на 15-метрову висоту. Як наслідок, утворилися 3-метрові тріщини. Це явище я можу пояснити так: маса відсіву спричинила великий тиск, просунулася під грунт і підняла його»,  – розповідає доктор географічних наук Мирослав Сивий.
Найстрашніше у цій ситуації те, що зсув рухомий. Поки що він рухається людськими городами. Чи дійте до людських будинків – ніхто не береться прогнозувати.
«Будь-який зсув має криве ковзання. Аби точно розрахувати траєкторію, потрібно провести дослідження.   Але думаю, що до людських домівок зсув не дійде», – зауважує директор інституту інженерних вишукувань корпорації «Тернокорс» Володимир Степчук.
  Винна… погода
Дирекція кар’єру своєї вини не вбачає. Каже, у всьому винна погода, адже напередодні в області пройшли сильні дощі. Проте наслідки зсуву все ж зобов’язується ліквідувати коштом підприємства.
«Напередодні йшли сильні дощі. Відтак, зібралася волога, яка і посунула гору вапнякового відсіву. Але ми вже викликали фахівців. Вони з’ясують, що необхідно зробити, аби зупинити зсув. Ми ж обіцяємо дотримуватися всіх рекомендацій, а людям – компенсувати втрати на городах», – зазначає  директор Полупанівського кар’єру Ігор Штогрин.
Проте мешканці села відмовляються вірити словам дирекції кар’єру. Сьогодні вони збирають підписи, аби закрити підприємство. Проте, разом з цим, бояться втратити робочі місця. Нині у кар’єрі працює більше сотні жителів Полупанівки.
Наталя ЛУКІВ