Повідомити новину

Поширити:

 Грип птиці є гостроінфекційним і контагіозним захворюванням, яке спричинене вірусом, здатним уражати всі види птиці.  Залежно від типу і структури, збудник може бути як високо, так і низькопатогенним.
Хвороба періодично виникає у різних країнах світу і частіше – в часи весняно-осінньої масової міграції птиці та у місцях її скупчення. Проте останніми роками спалахи виникають незалежно від пори року. Підтвердженням цьому є той факт, що від середини листопада до кінця другої декади грудня 2020 року надходили повідомлення про спалахи високопатогенного грипу у Франції, Німеччині, Польщі, Бельгії та Хорватії. За отриманими даними, в цих країнах вже знищено більше 3-х мільйонів голів птиці. Список неблагополучних країн доповнила, на жаль, і Україна. Захворювання були зареєстровані в Миколаївській, Київській та Херсонській областях.
Маючи певний досвід і розуміння проблеми, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в області та державних лікарень ветеринарної медицини з року в рік вживають невідкладних заходів для запобігання спалахам грипу птиці. Так, за  2020 рік в області серологічно (на наявність антитіл до збудника грипу) проведено більше 3 тис. досліджень.
Питання профілактики грипу птиці неодноразово розглядали на контрольних нарадах в Головному управлінні, обговорювали на засіданнях державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при обласній та районних державних адміністраціях. Були виступи спеціалістів на каналах місцевого телебачення та подавались статті у друковані видання.
Під час проведення планових перевірок роботи спеціалізованих  птахогосподарств значну увагу приділяли забезпеченню і дотриманню закритого режиму роботи, як одного з основних методів профілактики грипу. За фактами виявлених порушень ветеринарного законодавства було складено 19 приписів і застосовано 5 штрафних санкції на загальну суму 1513 грн.
Головним державним ветеринарним інспектором області видано розпорядження щодо заборони ввезення на територію області птиці та продукції птахівництва з територій країн, неблагополучних щодо високопатогенного грипу птиці, а також щодо посилення заходів з профілактики грипу та контролю за роботою птахогосподарств.
Та якщо у спеціалізованих господарствах ймовірність занесення збудника грипу чи будь-якої іншої інфекції можна звести до мінімуму, то в індивідуальних господарствах населення, незважаючи на те, що для них законодавчо теж встановлені певні вимоги, навести порядок значно важче.
Тому не зайвим буде нагадати індивідуальним власникам, що вони несуть відповідальність не лише за епізоотичну безпеку свого господарства, але й цілого населеного пункту, а часто й більших територій. Бо, якщо ігнорування правил утримання птиці може призвести до виникнення в одному господарському дворі грипу, то під час проведення оздоровчих заходів обов’язковою умовою буде знищення всієї птиці на території населеного пункту. І невідомо, чи буде за це виплачена компенсація.
Тож утримуйте птицю в зачинених дворах, не допускайте її контакту з дикою та синантроптою, а особливо з водоплавною перелітною птицею на водоймах. Не підгодовуйте і не приносьте додому птахів з таких водойм.
Двічі на рік  вакцинуйте курей від хвороби Ньюкасла (ці щеплення проводить державна служба ветеринарної медицини). Виконуйте всі рекомендації та вказівки фахівців ветеринарних фахівців і негайно повідомляйте їх про випадки масових захворювань чи загибель птиці у ваших господарствах.
Володимир МАРКІВ,  начальник  відділу організації протиепізоотичної роботи головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області