Повідомити новину

Поширити:

В обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулося засідання колегії під керівництвом начальника Олега Яремка та його заступників Івана Приймачука і Любомира Нички, за участю керівників, головних лісничих, головних інженерів лісогосподарських підприємств і працівників апарату управління.
На розгляд колегії винесено питання щодо результатів лісокультурного виробництва за 2018 рік, міжнародного співробітництва в лісовому господарстві та санітарного стану насаджень і виконання заходів із ліквідації масового всихання лісів.
З питання лісовиробництва доповіла головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів Надія Козацька, яка поінформувала, що в звітному році створено 482 гектари лісовідновних культур (105% до завдання), 151 га нових лісів (100,7%), 50 га відведено під природне зарощування (111%).
Зі створених лісових культур на дуб звичайний припадає 323 га, або 67%, із них шляхом посіву – 99,3 га (30,7%).
Нові ліси створювали сосною звичайною, сосною чорною та дубом звичайним.
Під природне поновлення відведено під бук 35,1 га (70%), із них у Бережанському лісомисливському господарстві – 18,5 га (37%) та Бучацькому лісовому – 21,1 га (42%).
За даними осінньої інвентаризації, у звітному році в лісовому фонді переведено у вкриті лісом землі лісові культури на площі 511 га (75% – дуб звичайний), 136 га лісозахисних насаджень та 82 га площ, які відновились природним шляхом буком лісовим.
264,3 гектари (55%) з усіх створених садінням і висіванням лісових культур становлять лісокультури, створені садивним матеріалом, вирощеним із насіння, зібраного з постійної лісонасіннєвої бази. Питома вага (100 га) припадає на Чортківський лісгосп.
Плантацій новорічних ялин створено на площі 18,7 гектарів, обсягом 102 тисячі штук.
Обробіток грунту під лісові культури проведено на площі 400,9 га, у т.ч. на 176,1 га – під лісові культури наступного року.
Як зауважила доповідач, створення і вирощування високопродуктивних лісових насаджень можна забезпечити тільки через використання якісного насіння, належне ведення розсадницької справи та лісокультурного виробництва.
У звітному році заготовлено 67 тонн лісового насіння, або 191% до завдання; дуба звичайного 60 тонн (89,6%), 216 кг насіння хвойних порід. З об’єктів ПЛНБ підприємствами заготовлено 70,6% насіння, що більше, ніж удвічі, порівняно з 2017 роком.
Асортимент заготовленого насіння становив 27 порід. Найбільша кількість порід свіжозаготовленого насіння в Кременецькому та Тернопільському лісгоспах – 24 і 22 породи. Якість заготовленого насіння І і ІІ класів становить 100 відсотків. Посівні якості хвойних порід І і ІІ класів якості становлять 88%. Термотерапією здійснено обробку 20 тонн жолудя (Бережанський і Чортківський лісгоспи). Заготовленого насіння 2018 року повністю вистачить для створення лісових культур шляхом висівання, забезпечення садивним матеріалом для лісокультурної кампанії 2020 року.
Для забезпечення робіт у поточному році з відтворення лісів садивним матеріалом у підприємствах функціонують 80 постійних і тимчасових розсадників, площею 53,2 га.
«Без якісного лісового насіння нам не мати у майбутньому високопродуктивних лісів. Постійна лісонасіннєва база – понад усе. Це саме стосується сучасного грунтообробного обладнання на розсадниках і лісокультурних площах. Відтак, лісогосподарським підприємствам потрібно забезпечувати механізмами виконання лісокультурних робіт та працювати над так званими інвестиціями в майбутнє за прикладом Чортківського лісового господарства, яке продовжило впровадження новітніх технологій вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Зокрема, побудовано нову теплицю, площею 0,5 га, та придбано і введено в експлуатацію холодильну установку для зберігання лісового насіння, в яку закладено для зберігання 10,5 тонн жолудя», – підсумувала Надія Козацька.
Протягом 2019 року передбачається виконати відтворення лісів на площі 610 гектарів, у тому числі лісорозведення – 200 гектарів, більше тисячі гектарів доповнення лісових культур і захисних лісонасаджень та забезпечити якісним садивним матеріалом проведення всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».
Співдоповідачами з першого питання також були головні лісничі Чортківського та Кременецького лісових господарств Роман Попіль та Роман Іваницький, які поінформували про те, скільки садивного матеріалу було використано під час лісокультурних кампаній по породах, а також кількість вирощеного садивного матеріалу та скільки коштів затрачено на вирощування й кількість реалізованого підприємством посадматеріалу.
Під час обговорення першого питання порядку денного присутні аналізували питання щодо залишків садивного матеріалу у період 2016-2018 років, а також коштів, використаних кожним лісогосподарським підприємством на вирощування посадматеріалу в зазначений період, та виручені кошти від реалізації садивного матеріалу лісових та декоративних порід. Також було проаналізовано собівартість і реалізаційну ціну одно- й дворічних сіянців лісових порід.
Начальник обласного управління Олег Яремко наголосив, що службі головного лісничого й головного економіста потрібно проаналізувати по лісгоспах витратну та дохідну частину й визначити реальну потребу в лісових розсадниках і в садивному матеріалі (у породах) для забезпечення відтворення лісів, лісорозведення, доповнення лісових культур і т. д. Враховуючи те, що в кожному лісогосподарському підприємстві витрати на вирощування садивного матеріалу суттєво різняться, необхідно деталізувати витратну частину відповідно до виконання робіт у розсадниках.
З питання міжнародного співробітництва доповіла Надія Козацька, яка поінформувала, що протягом 2018 року лісівники побували в Туреччині, Польщі та Швеції. Мета візитів – перехід на новітні технології вирощування лісових культур і переймання європейського досвіду вирощування лісів з перспективою його впровадження в умовах сьогодення. Зокрема, великою перевагою в цих країнах є те, що фінансування лісогосподарських робіт забезпечує держава, відтак, у лісівників є можливість технічного оснащення всіх лісогосподарських робіт, починаючи від закладання насінини, посадки лісових культур, сприяння природному поновленню тощо. Це стосується як вирощування, так і заготівлі лісу. Зокрема, досвід сприяння природному поновленню за допомогою спеціальних механізмів (за прикладом Туреччини) можна запровадити на базі Бережанського лісомисливського та Бучацького лісового господарств, де щороку залишаються великі площі під природне зарощування бука лісового. Наразі ж вирішується питання придбання автоматизованої лінії з вирощування сіянців лісових порід у великих обсягах компанії ВСС (Швеція), яку впровадять у Чортківському лісовому господарстві (Скала-Подільське лісництво) для забезпечення області садивним матеріалом із ЗКС.
З огляду на те, в якому стані наразі перебуває лісове господарство, підприємствам, аби запровадити європейський досвід, потрібно шукати власні резерви. Економлячи на одному, можна запровадити інше, що в результаті окупиться і в майбутньому дасть очікуваний результат.
З питання санітарного стану насаджень та ліквідації заходів масового всихання лісів доповів перший заступник начальника управління Іван Приймачук, який поінформував, що загальний санітарний стан лісонасаджень протягом 2018 року підтримували належним чином. Проведено лісопатологічні обстеження та здійснено заходи з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 2937 га. Загальна площа осередків шкідників і хвороб лісу становить 5366 га, протягом інвентаризаційного періоду вона зменшилася на 201 га (3,6%), щодо загальної площі держлісфонду становить 3,4%.
Також обговорено поточні виробничі питання, зокрема стосовно заготівлі і реалізації деревини, а також щодо підготовки лісогосподарських підприємств до масштабного проведення всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ