Повідомити новину

Поширити:

В Тернопільській області, як в  усій Україні,  стартує новий проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН (ПРООН) «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень». Проект започатковується з метою стимулювати та підтримати створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у всіх областях України.  Про це моя розмова з регіональним координатором  ПРООН з досягнення цілей сталого розвитку в Тернопільській області І.С. Стефанівим.
– Ігоре Степановичу, поінформуйте коротко про цей проект.
– В Україні він стартував торік 30 жовтня. А в області 31 січня презентували його під час розширеного засідання регіональної ради з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Тернопільській області, що діє при ОДА. Проект з кошторисом у сумі 4 млн євро працюватиме 2 роки. У його рамках відбуватимуться навчання, консультації, поїздки. Таку допомогу отримають діючі ОСББ, ініціативні групи людей, що планують створювати об’єднання, житлово-будівельні кооперативи, що хочуть трансформуватися в ОСББ.
На разі ми оголосили відбір для участі у проекті, бажаючі з числа ініціативних груп, ОСББ та ЖБК можуть  зареєструватися за посиланням www.houses.in.ua/registration. На навчання до нас не треба буде їздити, ми будемо  вчити на місцях.
– Які саме консультації отримають бажаючі?
– Як створити ОСББ, як вести господарку тощо – такі консультації для новачків, а для уже створених – допомога  у законодавстві, у веденні бухгалтерії. Велику ставку робитимемо на навчання щодо питань енергоефективності будівель. Адже в Україні протягом 5 років діятиме велика програма з енергоефективності, в рамках якої Проект ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» є лише початковим етапом.
Відповідно до цієї програми в Україні в другому кварталі розпочинає свою роботу новостворений Фонд  енергоефективності. Уряд уже надав для цього 1,6 млрд грн, а ЄС – 100 млн євро. Частину цих коштів передадуть для ОСББ у вигляді безповоротних грантів. Згідно з  процедурами Фонду енергоефективності співвласникам необхідно буде провести енергоаудит будинку, визначитися з переліком ремонтних робіт та виготовити для цього проектно-кошторисну документацію (ПКД). При проведенні енергоаудиту будинку з Фонду можна буде отримати відшкодування у розмірі 80% витрат, на виготовлення ПКД для проведення ремонту –  стільки ж. За ремонти з термомодернізації  будівель відшкодування становитимуть від 40 до 70 відсотків, залежно від виду робіт та кількості отримувачів субсидій. Кредити в банку не обов’язково брати, ОСББ може використовувати і свої кошти, якщо має їх.
– Як можна буде отримати ці гроші?
– Об’єднання співвласників має подати заявку у Фонд. Є певні вимоги до заявок. Можна, наприклад, провести ремонт даху, або підвалу, але з утепленням, також можна міняти фасад, вікна, двері з врахуванням вимог енергоефективності.
– Якого віку будинки підлягають під цю програму?
– Термомодернізацію можна здійснити у багатоквартирних будинках, зведених до 2006 року. Уже маємо перші 20 заявок щодо співпраці, одна третина з них – тернопільські, але активність виявили і жителі Козови, Бережан, Заліщик. Зволікати я б не радив, бо гроші проекту не розподіляються між областями порівну, а будуть надані після отримання заявок від об’єднань співвласників.
Очікується, що в результаті реалізації  Проекту  «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» щонайменше 2000 нових ОСББ по всій Україні буде створено та загалом 4000 ОСББ пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами. В середньому 480 000 осіб отримають пряму вигоду від реалізації проекту, та не менш ніж  мільйон українців підвищать свою обізнаність у сфері енергоефективності.
 
Розмовляла Галина ВАНДЗЕЛЯК