Повідомити новину

Поширити:

Під ногами потріскує сніг, морозець щипає за щічки. Українці бігають по магазинах в пошуках подарунків для рідних. Тож, ні ковід, ні загроза нової хвилі, ні нестабільні політичні настрої не змусять нас забути про зимові традиції – відсвяткувати Новий рік та Різдво весело, в колі сім’ї і друзів. Однак варто все ж бути обережними, не наражати себе і близьких на небезпеку…

«Омікрон» вже в Україні

Поки українці боролися з новим штамом COVID-19, так званою «Дельтою», у світі з’явилася нова біда – «Омікрон». Відомо, що виявили його цьогоріч у листопаді в Південно-Африканській республіці. Вірусу одразу ж надали статус «що викликає занепокоєння». Цей штам є більш заразним, тобто більша кількість людей наражається на небезпеку, коли поруч перебуває хворий чи носій цього вірусу, але він є менш патогенним.

Як повідомляють закордонні медики, штам «Омікрон» протікає легко, симптоми лікуються адекватно, пацієнти не потребують кисневої підтримки. Вірус має понад 50 мутацій, і 32 з них припадають на оболонки, спайковий білок, завдяки якому цей вірус проникає в клітину людини. Вірус намагається пристосуватися до людської популяції, стати для людини безпечним, але тоді він стане більш живучим у популяції і більш генетично привабливим у майбутньому.

Також відомо, що дещо відрізняються симптоми, ось на що потрібно звернути увагу: сильна втома, висока температура, пришвидшений пульс.

До речі, хворіють переважно молоді люди, але втрати смаку і нюху при цьому штамі не спостерігається.

До слова, наразі немає даних, які б стверджували, що вакцини проти ковіду неефективні у випадку штаму «Омікрон», але більш детальну інформацію фахівці очікують отримати у найближчі два-три тижні.

Водночас варто додати, що вакцини зберігали свою ефективність під час поширення штамів «Дельта», «Альфа», «Бета» та «Гамма».

До прикладу: останнім часом у Великій Британії, де повний курс вакцинації пройшли щонайменше 42 млн людей, зростає кількість нових хворих, проте кількість госпіталізацій та смертей від ковіду значно нижча, ніж під час попередніх хвиль.

Оновлені версії вакцин вже розробляють та тестують.

Якщо виникне потреба, вдосконалені версії з’являться на ринку набагато швидше, ніж перші вакцини від ковіду.

Після того, як світ заговорив про новий штам у ПАР, «Омікрон» почали виявляти також в інших країнах Африки: Ботсвані, Зімбабве, Намібії, Лесото, Есватіні та Мозамбіку. Наше Міністерство охорони здоров’я вже заявило про намір запровадити обов’язкову самоізоляцію для українців, які провели в цих країнах понад сім днів.

Тепер перейдемо до новини, що кілька днів тому приголомшила українців. Поки у МОЗ запевняли, що «Омікрон» в нашій країні з’явиться не раніше кінця січня, він прийшов на початку грудня.

«В Україні виявили штам «Омікрон», – днями повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я. Відомо, що пацієнтка, яка захворіла, повернулась з Об’єднаних Арабських Еміратів.

«Проводять епідеміологічне розслідування вказаного випадку і додаткове обстеження контактних осіб», – додав міністр Ляшко.

Він порадив українцям не зволікати з вакцинацією, дотримуватися карантинних правил, а також за можливості уникати поїздок за кордон у регіони, де домінує штам «Омікрон».

На Тернопільщині ситуація прогнозована

Тернопільський епідеміолог Володимир Паничев заспокоїв жителів краю, мовляв, на Тернопільщині COVID-19 «взявся за розум» та вирішив дати людям шанс гарно відсвяткувати.

«Ситуація щодо поширення ковіду відповідає нашим прогнозам. Рівень захворюваності знижується. Скажімо, 20 грудня в області захворіли лише 88 осіб. Тернопільщина перебуває в умовах сезонної епідемії низького рівня. Наш прогноз як на найближчі днів, так і на Новорічні свята – нічого в області екстраординарного не відбудеться. Захворюваність і надалі знижуватиметься, епідситуація покращиться», – зазначив Паничев.

Однак епідеміолог вкотре зауважив, що проблемою залишається високий рівень смертності. До прикладу, 20 грудня зареєстрували 5 летальних випадків. Ковід і надалі несе загрозу, насамперед, для людей літнього віку, з хронічними, супутніми захворюваннями.

«Тож вкотре закликаю усіх вакцинуватися. Якщо в когось із групи ризику виникають перші симптоми респіраторного захворювання, не зволікайте, негайно звертайтеся до сімейного лікаря», – наголосив епідеміолог.

Будьте здорові!

Зоряна ДЕРКАЧ