Повідомити новину

Поширити:

Весна спонукає до краси і порядку. Прибираємо подвір’я, оселі, придорожні смуги, білимо бордюри і дерева. Білимо, але чи треба? Так, це виглядає красиво. Та, з іншого боку, тернопільські комунальники переконують, що побілка – це старий дідівський метод, ефективність якого не доведена.
То звідки взагалі взялася ця традиція? Як кажуть історики, вона не така давня. Бере початок з часів Радянського Союзу. Під час Другої світової війни стовпчики біля доріг, бордюри або ж придорожні дерева маркували вапном, щоб автомобілі могли рухатися вночі, не вмикаючи освітлення. Таким чином транспорт захищали від ворожої авіації. Потім побілку активно використовували у радянській армії. Це справді виглядало красиво, і традиція білити усе довкола перекочувала на вулиці міст і в українські села. Білі дерева, бордюри і стовпи створювали відчуття “затишку” напередодні травневих свят. А ще вони чудово приховують усі недоліки!
– Що стосується бордюрів, то білити їх безглуздо і заборонено законодавством України. Це зайві витрати праці, часу та матеріальних засобів. Крім того, є правила дорожнього руху, якими чітко передбачено використання певних кольорів у розмітці, — наголошує начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради Олег Соколовський.
Ще один аргумент, який часто називають захисники побілки — біла фарба на стовбурах і скелетних гілках відштовхує сонячні промені, захищає кору від перегріву. Весняна побілка покликана захистити дерева і від шкідників. Якби це було дієво, то метод використовували б у багатьох країнах світу. Натомість ніде у Європі, крім пострадянських країн, не білять дерева. У разі необхідності зелені насадження обробляють спеціальним розчином від паразитів.
А побілка в багатьох випадках тільки шкодить. Не потрібна вона молодим деревам з гладкою корою, бо може закупорити пори і заподіяти шкоду. Надмірна концентрація вапна може спалити пошкоджену кору дерева. Багато хто до розчину додає мідний купорос, тоді виникає перенасичення грунту міддю.
Олег Соколовський розповів, що на території міста заборонено білити дерева. Якщо мешканці все-таки мають бажання побілити дерева, вони повинні звернутися до обслуговуючого підприємства з відповідним проханням. Зрозуміло, що робота буде виконана за рахунок їхньої квартплати. Ще один нюанс: якщо вже комусь дуже хочеться побілити дерева у дворі, чи на дачі, то краще брати не вапно, а водоемульсійну фарбу або крейду (розведену у воді). Ефект такий самий, а шкода для довкілля менша.