Повідомити новину

Поширити:

Минулого тижня у Тернополі з робочим візитом побував лідер політичної партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. Він та голова обласного осередку партії Петро Ландяк провели прес-конференцію для місцевих ЗМІ. Йшлося як про наболілі внутрішні проблеми у державі, зокрема почасти нелогічні, болісні для людей реформи, так і про Україну у світовій площині. Анатолій Гриценко, відомий своїм критичним баченням, прямо і жорстко вказував на огріхи та прорахунки влади, яка, за його словами, не тримає слова.
 
Без розвитку технологій не маємо жодних перспектив
Політик розпочав прес-конференцію з розповіді про яскравий факт світового масштабу –  запуск Ілоном Маском найпотужнішої на планеті космічної ракети. Анатолій Гриценко не приховував захоплення, адже це могутній прорив технологій, причому здійснений приватним бізнесом, який, на думку лідера «Громадянської позиції», доріс до усвідомлення своїх великих соціальних функцій та відповідальності.
«Над вирішенням ось яких проблем сьогодні працює людство, – зауважив А. Гриценко. – Тоді як наш олігархат здатен заробляти хіба на сумнівних оборудках на кшталт «Роттердам плюс», тарифах та природних надрах.
Країні вкрай важливо підняти технологічний рівень, зупинити відтік наших науковців за кордон, і створити для них умови, щоб вони могли реалізувати себе у своїй країні. Ключове питання – розвиток оборонно-промислового комплексу».
За словами А. Гриценка, йдеться про науково-дослідні підприємства, інші структури, які забезпечують обладнанням армію, Нацгвардію, СБУ. Військова техніка – це потужний драйвер інженерної думки, науки, технологій. Так завжди було в усіх державах – усе найкраще у галузі техніки спочатку з’являлося для військового використання: від засобів зв’язку, телевізора, лазера, а згодом через механізми конверсії запроваджувалося у цивільному секторі. Держава через бюджетне фінансування чи оборонні програми спроможна фінансувати фундаментальну та прикладну науку і приймати проривні технологічні рішення. У кращі часи в оборонному комплексі країни було задіяно понад півмільйона людей. Працювали сотні підприємств і організацій різного рівня. Сьогодні, на превеликий жаль, вони перебувають у стані кризи, стагнації і безнадії.
«Нещодавно побував у Миколаєві, який вважають потужним вузлом кораблебудування, – зазначив А. Гриценко. – Знаєте, яке сьогодні державне замовлення на підготовку фахівців за спеціальністю «Кораблебудування»? П’ять осіб. Тобто, ми втрачаємо технологічний баланс. Коли я був міністром оборони і членом уряду, розробляли базові проекти, які охоплювали сотні підприємств. Один із них безпосередньо пов’язаний із сусіднім Львовом. Йдеться про модернізацію винищувача МіГ-29 на основі авіаремонтного заводу, для цього задіяно близько 100 підприємств країни. Другий значний проект – це корабель класу «Корвет», до якого також задіяно близько 100 підприємств. Третій – оперативна тактична ракета «Сапсан».
Тепер слова «інженер-конструктор», «інженер-технолог» майже зникли з обігу. Відео-, фотоапаратура, комп’ютери, гаджети – те, де є додана вартість, –  майже усе імпортне. Україна не може перекрити цю додану вартість тоннами зерна чи вугілля, які добуваємо з природних надр.  Ми маємо здійснити прорив у науці, інакше у країн нема жодної перспективи. Приклад із ракетою Ілона Маска – вагомий привід замислитися.
 
 
Ні на гривню не підвищили пенсію військовим!
 
Анатолій Гриценко як колишній міністр оборони гостро реагує на несправедливе ставлення держави до військових-пенсіонерів.
«Сьогодні під стінами Верховної Ради відбувається акція протесту військових пенсіонерів. У державі близько 500 тисяч колишніх військових. Якщо врахувати кількість членів їх родин, то йдеться про інтереси близько одного мільйона громадян. А це – серйозна соціальна проблема для країни. Зважте, що військові пенсіонери – це організовані громадяни, які для захисту  своїх інтересів можуть вдатися до більш радикальних кроків. І їхні вимоги – справедливі. Адже хіба можна було, здійснюючи пенсійну реформу, ні на гривню не підвищити пенсію військовим? Це дуже незрозуміла позиція, а надто – коли у країні війна. Виходить, коли ти воюєш, несеш службу – ти потрібен державі. Коли уже не працюєш, то й не потрібен», – зауважив Анатолій Гриценко.
Він також розкритикував позицію уряду стосовно того, що для підвищення пенсій потрібно прийняти закон. Насправді, запевняє А. Гриценко, достатньо урядової постанови. Політик також звернув увагу на мізерні доплати, які отримують військові за звання. За чергову «зірочку» офіцер має доплату… п’ять гривень.
«Це нонсенс, адже таких грошей не вистачить навіть на чарку, щоб випити за чергову «зірочку». Сьогодні генерал за звання отримує доплату у розмірі 140 гривень, тоді як у прокурорів за такі ж звання доплата становить 3500 гривень.
 
Влада не дотримується слова
 
Щодо міжнародних позицій України. А. Гриценко впевнений, що українська влада втрачає авторитет не лише серед своїх громадян, а й в міжнародній площині. Він навів приклад, як нещодавно у Давосі Президент США не знайшов часу, щоб зустрітися з нашим Президентом. Проте зустрівся з лідером Руанди.
– Причина цьому дуже проста – Руанда активно проводить реформи, і вона цікава для США. Натомість наша влада підписує угоди, бере на себе зобов’язання, але їх не виконує. Вважаю, що влада має бути відповідальною і дотримуватися слова. Вона має чітко окреслити червону лінію нашого національного інтересу, за яку ми не вийдемо ніколи, і межу для переговорів, для пошуку компромісів.
На переконання лідера «Громадянської позиції», нова влада, вже після виборів у 2019 році, почне відновлювати нормальні, довірливі відносини з іншими державами, переконувати і своїх громадян, і партнерів у правильності дій. А поки що країні потрібен технологічний прорив.
 

Ольга КУШНЕРИК