Повідомити новину

Поширити:

Як і передбачали, зі зростанням мінімальної заробітної плати підвищили й ціни на харчі. Та це стосується не лише продуктових магазинів, ринків, а й шкіл.
Так, 18 січня, під час засідання виконавчого комітету Тернопільської міської ради, затвердили вартість харчування у міських школах на 2017 рік.
Вартість сніданків залишилася на тому ж рівні, що й минулоріч, а обіди подорожчали на 80 копійок. Більше коштують підвечірки та вечері. Тепер сніданок коштує 8 гривень, обід – 12.80, полуденок – 3.20, вечеря – 8 гривень. Затвердили і категорії учнів, які звільняються від плати за харчування. Це діти-сироти та діти, позбавленні батьківського піклування, діти із малозабезпечених сімей, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах, діти, батьки яких загинули під час участі в АТО, діти, батьки яких є учасниками бойових дій  на території проведення АТО, діти, батьки яких беруть участь в АТО (протягом перебування в зоні АТО), діти, батьки яких отримали інвалідність під час участі в АТО та учні Тернопільського педагогічного ліцею спортивного профілю з посиленою фізичною підготовкою.
Чим мотивували підняття цін, та чи для кожного навчального закладу одна норма, запитали у головного інспектора шкіл управління освіти Тернопільської міської ради Ірини Маланчук.
«Зросла мінімальна заробітна плата, зросли ціни і, відповідно, підвищилися ціни на харчування. Це природні речі, – повідомила пані Ірина. – Наша бухгалтерія врахувала всі чинники, і під час засідання виконкому ухвалили рішення дещо підвищити ціни на харчування у школах до допустимої норми, не вище. Тобто, жодна зі шкіл міста не має права встановлювати ціни на харчування, нижчі від цієї норми. Вищі можна, це вже з огляду на власне фінансове становище. В одних школах сніданок може коштувати 8, в інших – 9, а в деяких – навіть 11 гривень.
Рішення про подорожчання харчування дирекція не має права ухвалювати самовільно. Для цього необхідно скликати раду навчального закладу, яка складається з батьківських комітетів, учнівського самоврядування, вчителів, і разом винести необхідне рішення.
Так, у кожній школі Тернополя повинні були відбутися такі збори, і відповідно до їх рішення мали бути встановлені ціни на харчування».
Це в місті. А що в області? Чи зросли ціни на харчування в сільських чи районних школах Тернопільщини? На це питання відповів спеціаліст відділу соціального розвитку при управлінні освіти і науки Тернопільської обласної адміністрації Ігор Демків:
«В області немає такого рішення. Та й успішно діє реформа децентралізації. Утворилося більше двох десятків територіальних громад. У кожній із них є своє управління освіти, річний бюджет, і ми не вправі їм диктувати ціни на харчування у школах, які вони фінансують.
Ціни в області різні. Згідно з даними за грудень 2016 року, середня вартість обіду в районах 7,3 грн., у громадах: 6,75 грн. – місто і 8 грн. – сільська місцевість. Цьогоріч ухвалили нові бюджети, а значить, нові ціни.
Щодо пільгових категорій, то, відповідно до Закону України від 24 грудня 2015р. №911-ІІІV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», право на пільгове харчування у шкільних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, учні спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів), учні 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону №17685, та діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах.
Також варто зазначити, що, відповідно до Постанови Кабміну від 18 січня 2016 року №16, “органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчуванням учнів інших категорій та передбачати на зазначену мету відповідні видатки з місцевих бюджетів”. Тому кожна із громад, має право самостійно вирішувати, яким категоріям учнів харчування в закладах освіти буде надано безкоштовно».
Ціни на харчування підвищилися. Та чи покращилася його якість? Чи задоволені ви, батьки, сніданками, обідами в шкільних їдальнях? Про це у наступних номерах «Свободи».
Зоряна ДЕРКАЧ