Повідомити новину

Поширити:

12004Що страшніше: війна, в якій ти не глядач, а боєць, чи повернення з війни додому, а тобі не раді, а твоїх проблем не хочуть чути, не те, що вирішувати. Не дай Господи нікому стояти перед таким вибором! Не дай Господи війни!
Але не усі вірять у Господа, не усі сповідують його заповіді. Є такі, що хочуть крові, хочуть війни. Їм треба давати відсіч. Так, як це роблять українські герої на сході України.
Що чекає їх після повернення додому? Що чекає на сім’ї загиблих?
Про це наша розмова з керівником сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в Тернопільській області Миколою Казюком.
– Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції уже має кількарічний досвід роботи, а сектори в регіонах створені тільки тепер. Чим це зумовлено?
– Справа в тому, що накопичилося стільки проблем, пов’язаних з допомогою учасникам АТО, їх сім’ям, що центральний орган не завжди може оперативно їх вирішувати. Особливо це стосується регіонів: нерідко місцеві органи влади займаються відписками, а не конкретною роботою, та й самі воїни часто не знають своїх прав… А учасників АТО, на жаль, стає більше. Стає більше загиблих, покалічених… І потрібно реально, а не формально допомагати їм самим, їхнім сім’ям… Потрібно вишукувати кошти, ліки, обладнання, виділяти житло, землю… Усе це вимагає проведення тендерів, створення комісій, зрештою, юридичного та кваліфікованого вирішення будь-якого болючого питання, яке виникає у побуті героїв.
Саме тому в областях створені сектори Державної служби.
– А чи були випадки, коли чиновники футболили хлопців, що поверталися з зони бойових дій, мовляв, я тебе туди не посилав?..
– У розмовах з бойовими побратимами нерідко чув розповіді, як учасники АТО поверталися додому і не могли адаптуватися до мирного життя. Одних безпідставно звільнили з роботи, в інших є психологічні проблеми, багатьом потрібні штучні руки, ноги, інші органи, дорогі ліки… І, уявіть собі, як страшно, коли ти залишаєшся наодинці зі своїми бідами, коли ти захищав Вітчизну, а тебе зневажають!
– Чи мали місце подібні випадки у Тернопільській області?
– У Тернополі я лише кілька днів. Але вже вивчаю це питання. Утім, мої друзі-десантники, які проживають тут і з якими разом воював у найгарячіших точках АТО, запевняють, що особливих проблем, про які ми згадували, у них не було.
– А що можете сказати про ситуацію в Україні загалом? Сам бачив в одній з телепрограм, як село повстало проти воїна АТО, котрому виділили землю «не там»?
– Так, це типова проблема. Кажуть, що учасникам бойових дій виділяють землю там, де її вже роками селяни обробляють. Це свідчить про те, що місцеві органи влади діють недалекоглядно. Інший приклад: учасників АТО відмовляються перевозити на пільгових умовах по Україні, хоч вони мають на це законне право.
– А що нині на першому місці за важливістю: психологічна реабілітація, медична допомога чи побутове облаштування тих, хто повернувся з війни?
– Можу дати відповідь, спираючись на свій власний досвід, це – психологічна реабілітація! Повірте, тим, хто повернувся з пекла, важливіше, насамперед, не отримати земельну ділянку, житло, нагороди, а зберегти сім’ю, нормально спілкуватися з рідними, з друзями, колегами по роботі, адекватно реагувати на різні дрібниці: чийсь несправедливий докір, на хамську поведінку водія маршрутки тощо.
Усе інше також важливо, дуже важливо, але воно нікуди не дінеться, воно може зачекати.
– Зараз є чимало державних і громадських організацій, які запевняють, що готові надавати учасникам АТО психологічну реабілітацію. Кого вибрати? А ще кажуть, що найкращий той психолог, що сам воював. Це правда?
– До речі, я проходив реабілітацію саме в Тернополі, зі мною працювали психолог і учасник бойових дій. Таке поєднання дає найкращі результати.
– Отже, пане Миколо, учасники АТО та члени їх сімей можуть звертатися до вас з усіх наболілих проблем?
– Так, саме так: відтепер в області є структура, яка координує, контролює роботу органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, соціальних служб, спрямовану на державний захист прав та інтересів усіх, хто, ризикуючи своїм життям і здоров’ям, боронив країну від агресорів і терористів. Виникла проблема, будь-яка, звертайтеся до мене, я формую запит, супроводжую його, домагаюся його виконання… Й усе це відбувається під контролем Кабінету Міністрів України.
– Де вас можна знайти?
– Поки що кабінету мені не надали, тому телефонуйте або пишіть. Номер телефону: (063)822-42-32. Електронна адреса: mykola_kazjuk@i.ua. Сайт Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції: www.dsvv.gov.ua
Хай вам щастить!
– Хай щастить усім нашим воїнам, що боронять Україну!
Розмову вів Михайло ЛИСЕВИЧ