Збараж в облозі… сміття

 

Стародавнє місто оточують купи побутових відходів. Найбільша локація непотребу утворилася поблизу Старого Збаража на місці відпрацьованого кар’єру вапняків «Скеля». І хоча термін експлуатації цього нелегального звалища закінчився ще у 2005 році, сюди й досі курсують сміттєвози з райцентру та мало не щодня відвойовують у довкілля все нову територію, перетворюючи її на розсадник антисанітарії та джерело екологічної небезпеки.

Відразу після створення Чернихівецької об’єднаної громади, до складу якої увійшло і село Старий Збараж, сільські депутати звернулися до Збаразької міської ради з вимогою надати документи, які підтвердили б право міста на використання земельної ділянки під полігон, але жодної конкретної відповіді звідти так і не отримали. Тоді у ситуацію втрутилася обласна екологічна інспекція. Її невтішні висновки стали основою для судового провадження проти Збаразького міського комунального підприємства «Добробут» з вимогою зупинити експлуатацію сміттєзвалища.

Усвідомлюючи, що задоволення позову екологів поставить Збараж на межу екологічного колапсу, Чернихівецька сільська рада (ОТГ) повірила обіцянкам та слізним благанням збаразьких комунальників і підписала з ними мирову угоду. Цей документ дав підставу Тернопільському окружному суду наприкінці березня цього року  відтермінувати логічне рішення про заборону засмічувати землі поблизу Старого Збаража за умови, що «Добробут» поетапно виконає приписи екологів і вимоги громади. Головні серед них такі: розробити систему захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу і фільтрату (за 36 місяців); організувати роздільне збирання корисних компонентів відходів (за 6 місяців); здійснити рекультивацію звалища, обсадити деревами його межі (за 18 місяців); виробити відповідну документацію на право власності або користування земельною ділянкою…

…Спливає липень. Днями на прохання занепокоєних містян, які звернулися у Збаразьку громадську приймальню Радикальної партії Олега Ляшка, її керівник, помічник–консультант депутата обласної ради Богдана Яциковського Роман Чернета побував на так званому полігоні. Побачене його вразило. Сміття вже скидають по обидва боки під’їзної дороги. Очевидно, що збаразькі комунальники навіть не збираються виконувати рішення суду, хоча багато що вже можна було б зробити. Принаймні посадити дерева чи розпочати рекультивацію.

«Питанню виконання мирової угоди з Чернихівецькою ОТГ ми надали статус пріоритетного і триматимемо його на постійному контролі. Я вже надіслав депутатський запит міському голові з вимогою поінформувати про план заходів стосовно виконання рішення суду. Про всі подальші кроки у вирішенні цієї гострої проблеми також оперативно повідомлятиму громадськості міста. Адже тільки за активної підтримки збаражан ми спільно змусимо міську владу займатися своїми безпосередніми обов’язками, зокрема забезпеченням життєдіяльності громади, а не бавитися у «велику політику», тим паче,  перед реальною загрозою екологічної катастрофи», – запевнив керівник обласної організації РПЛ Богдан Яциковський.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*