Як це було: історія тернопільських «жовто-зелених»

У різних куточках світу ви не знайдете жодної людини, яка не знала б, що то за гра така – футбол. Усюди є надзвичайно велика кількість прихильників цього виду спорту. Кожна країна й населений пункт мають свої футбольні клуби, групи підтримки, фанів. Не виняток і Тернопіль. До речі, перша згадка про проведення матчу в Файному місті датується 21-м серпня 1909 року.

Сьогодні, безперечно, ФК «Нива» є зіркою тернопільського спорту. Однак це далося не легко: в різні роки клуб «жовто-зелених» переживав як злети, так і падіння.

То якою ж є історія одного з перших і найдавніших футбольних клубів?

Як корабель назвеш, так він і попливе…

У сімдесятих роках минулого століття, ще за часів СРСР, футбол був чи не одним з найпопулярніших видів спорту. Тоді майже кожен другий грав у м’яча. Звісно, і в Тернопільській області зростало ціле покоління футбольних фанів-аматорів, які охоче збирались, аби зіграти кілька матчів.

Саме в 1978 році з таких підгаєцьких фанів-аматорів Іван Потупа створив ФК «Нива» і зробив усе можливе, щоб команда професійно зростала, а провідні її футболісти залишалися з нею (в перші роки існування «Ниви» в Підгайцях навіть збудували стадіон на 5 тисяч місць).

Зі спогадів Володимира Венгриновича, колишнього півзахисника «жовто-зелених», футбольний клуб отримав свою назву завдяки комбайнам «Нива». Відтоді й збирає щедрий урожай слави на футбольному полі команда «Нива».

Від гравців-аматорів до лав професіоналів

Вже в перші роки свого існування «нивівці» показували справжню майстерність. Неодноразово ставали переможцями серед колективів фізкультури, володарями кубків області. У 1981 році команда взяла участь в двадцяти двох матчах, в яких не програла жодного разу. В 1982-му вона здобула перемогу в чемпіонаті України серед команд колективів фізичної культури, завдяки чому повернула Тернопільщині право участі у футбольній першості СРСР.

1987 став для «Ниви» одним з найуспішніших. Тоді «жовто-зелені» блискуче давали відсіч своїм суперникам, показували справжній майстер-клас на Чемпіонаті СРСР у II лізі. Завдяки цьому команда отримала срібні медалі і посіла 2 місце.

Однак вже наступного сезону команда зазнала невдачі, опустившись з 2-го місця аж на 12-те. Проте вже в 1989 виборола «бронзу» й посіла 3 сходинку турнірної таблиці. Того ж року Ігор Яворський став кращим бомбардиром ІІ союзної ліги.

 «Нива» в роки незалежності

ФК отримав право виступати в вищій лізі незалежного чемпіонату України. Однак команді під час сезону 1992-1993 р. довелось докласти чимало зусиль, аби зберегти свої позиції (тоді вона посіла 14 місце з 16).

Наступного сезону прийшов новий тренер, Леонід Буряк, який допоміг «Ниві» посісти сьоме місце.

Та в наступних сезонах успіхи команди пішли на спад. Лише в 1997–1998 рр. «жовто-зелені» вдруге досягли сьомої позиції. А з часом ФК «Нива» опинилися в ІІ лізі.

З кожним наступним роком справи погіршувалися. Ситуацію загострили фінансові проблеми. Зміни власників також не сприяли покращенню становища.

Нові обличчя тернопільської легенди

У лютому 2016 року ФК «Нива» припинив існування. На загальнокомандних зборах з усіма гравцями розірвали контракти та надали їм статус вільних агентів. Однак на цьому не закінчилось. Незабаром «Нива» відродилась і розпочала все з нуля.

Того ж року був заснований Тернопільський професійний футбольний клуб «Нива» (ТПФК «Нива»). Його не позиціонують правонаступником попереднього. Команда поновила керівний та основний склад; зображення м’яча на емблемі замінили зображенням тура, увінчаного колоссям.

Уже навесні 2016-го «жовто-зелені» беруть участь у Кубку Тернопільської області з футболу та виграють його в своєї бережанської «тезки» з рахунком 2:1. А от на чемпіонаті України серед аматорів команді не вдалось пробитися до етапу плей-офф: у групі 3 команда виборола 2 місце.

Також 2016 року «Нива» починає грати в Чемпіонаті України з футболу серед аматорів. Виступаючи в першій групі, «жовто-зелені» посідають 7 місце у першому колі. А вже друге коло навесні 2017-го було не надто вдалим. За результатами двох кіл команда опиняється на 7 місці.

Проте 2017-й видався не таким вже й невтішним. Головним тренером замість Петра Бадла стає Сергій Задорожній. А на XXVI конференції Професійної футбольної ліги тернопільська команда отримує статус професійної, що дає їй можливість увійти до складу Професійної футбольної ліги.

Варто зауважити, що сьогодні директором ТПФК «Нива» є Дмитро Андрієшин, головним тренером – Віталій Шумський, тренером воротарів –  Вадим Боженко. Гравців – 19, 3 з яких – новачки.

Тетяна ВІТЕНЬКО

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*