Повідомити новину

Поширити:

418Заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик у с. Городниця Підволочиського району –  рідному селі відомої української патріотки Емілії Турчин-Оберишин – вручив жінці посвідчення учасника боротьби ОУН-УПА.
Емілія народилася в патріотичній родині Миколи Турчина. Брала активну участь в художній самодіяльності у житті товариства «Просвіта».
Після закінчення місцевої школи у 1945–47 роках навчалася в Чортківському педагогічному училищі. Пізніше заочно закінчила історичний факультет Львівського університету та інститут іноземних мов у Києві. Працювала вчителькою історії в місцевій школі.
Домівка Емілії Турчин часто була прихистком для українських повстанців. Допомагала їм продуктами, забезпечувала зв’язок, привозила зі Львова папір для підпільних видань. Із «хлопцями», як тоді називали повстанців, до їхнього дому часто навідувався один із керівників Українського Червоного Хреста Ілля Оберишин. Згодом у підпіллі вони оформили шлюб.
Ілля у 40-их роках ХХ століття, маючи медичну освіту, організовував на теренах Тернопільщини вишколи медсестер для УПА. У 1947 році він був призначений надрайонним провідником СБ Збаразького району. У 1951-го, коли на теренах області діяли окремі розрізнені групи повстанців, він втратив зв’язок з керівництвом УПА, а тому звернувся з проханням прихистку до родини Турчин. Понад 40 років Ілля Оберишин провів на горищі.
У 1951 році Емілія народила хлопчика і її часто викликали на допити, підозрювали у зв’язках з повстанцями. У той час позашлюбні діти були надзвичайно рідкісним явищем. Високоморальна вчителька пережила численні осуди і зневажливі погляди. А ще поява чужої людини біля дому чи гул автомобіля були для неї великим потрясінням.
Не інакше, як великим героїзмом можна назвати вчинок, на який пішла вся родина Турчинів, бо їх чекала каторга за утримання в підпіллі повстанця. Після референдуму у грудні 1991 року Ілля Оберишин  легалізувався. Він вступив у Народний Рух України. Згодом його обрали головою Обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса. Та численні хвороби призвели до того, що у 2003 році він відійшов у вічність.
Емілія важко пережила цю втрату. У 2009 році вона опублікувала біографічний нарис «Шлюб у підпіллі». На його основі Богдан Мельничук і Ніна Фіалка написали однойменну п’єсу.
Комісія Тернопільської облдержадміністрації визнала Емілію Оберишин учасником боротьби ОУН – УПА. Привітати патріотку прийшли представники місцевої громади та влади. Окрім посвідчення, їй подарували квіти і надали матеріальну допомогу.
Ігор ОЛЕЩУК