Повідомити новину

Поширити:

Продовжуємо подорож об’єднаними територіальними громадами Тернопілля. Сьогодні познайомимось із Шумською ОТГ та її головою Володимиром Плетюком. «Реформа децентралізації була для нас спасінням»
Шумська громада об’єдналася однією із перших в області. До її складу увійшли 18 сільських та Шумська міська рада, загалом 35 сільських населених пунктів і місто Шумськ. У громаді проживає більш як 21 тисяча населення. ОТГ є найбільшою за територією в області.
«Спочатку було багато чого незрозумілого не тільки для жителів сіл, а й для нас. Ми разом вивчали нормативи, законопроекти, проводили сесії, збори, обговорювали безліч злободенних питань. Спершу, зізнаюся, діяли наосліп.
На жаль, до реформи децентралізації було упереджене ставлення. Оскільки у нашому районі немає виробництва, фабрик і т.д., його вважали одним із найбідніших. Тому ця реформа стала для нас спасінням. Тепер Шумська громада увійде в історію як одна із кращих, дієвих, перспективних, принаймні ми для цього робимо усе можливе.
Що було основним аргументом для об’єднання?  Все просто – мізерні, а то й ще менші (усміхається) бюджети сіл. Більшість сільських рад були дотаційні, їм не вистачало коштів навіть на утримання виконавчого апарату, не кажучи про якийсь ресурс на виконання тих чи інших робіт. Бюджет Шумської міської ради становив 3 мільйони гривень, таку ж суму мали 18 сільрад загалом.  Зокрема, бюджети сільрад становили 120-150, а найбідніших – 67 тисяч.  У той час, як видатки на виконавчий апарат були по 200 тисяч. То про який розвиток, яке покращення можна казати? Звісно, почувши про реформу, звернулися до людей. І запевнили, що гірше точно не буде. Тож об’єдналися і рушили вперед.
24 липня відзначили першу річницю створення громади. Вирішили випустити невеличкий буклет, у якому мали на меті розповісти про результати, втіленні проекти, вирішені проблемні питання. І самі здивувались, що із буклету, який планували з 3-4 сторінок, вийшла книжечка з 28 сторінок. Отже результати є!
Цьогоріч такий буклет вийде з 48 сторінок.
Зробленого є немало. Майже всюди провели освітлення вулиць. Налагодили водопостачання. Закупили на всі башти автоматизоване обладнання. В результаті проривів стало в рази менше. Працює бригада комунальників».
Стан доріг у Шумській громаді
«Переконаний, що знайдеться багато скептиків, які одноголосно заявлять, що доріг немає. Я за спеціальністю дорожник, тож щось та й розумію. І можу з упевненістю сказати, що за кошти громади, навіть найбагатшої, якісних доріг не збудуєш. З огляду на те, що наша громада є великою, масштаби ремонтних доріг тут дуже суттєві. Тому без державної підтримки ми ніяк не обійдемося. Так, насамперед ми бралися за дороги. Правда, робили ямковий ремонт. Зрештою, дійшли висновку, що потрібно зупинитися і трішки відкоригувати плани. І проводити ремонт доріг найперше там, де це найнеобхідніше».
Розвиток бізнесу в громаді
«Об’єднавшись, ми, звісно, планували розвиток і цього напрямку. Потрібно було докласти чимало зусиль, щоб отримати довіру інвесторів, бізнесменів, підприємців. Щоб вони побачили у нашій громаді перспективу розвитку свого бізнесу. Цей процес довготривалий.
Та ми не стоїмо на місці.  І в Шумській ОТГ розвивається успішний бізнес. Зокрема, на території громади уже частково запустили виробництво  з переробки торфу. У Шумську також діють три хлібозаводи. Один із них гарно розвивається, розширює виробництво, збільшує робочі місця. Також у нас діє естонсько-українське підприємство «СЕГЕШ-Україна», котре займається пошиттям одягу.  Минулого року збудували та відкрили новий швейний цех. На урочисте відкриття приїхав посол Естонії в Україні. Є й інші підприємства, котрі відкрилися  впродовж останніх трьох-чотирьох років.
Я радий, тому що завдяки їм наповнюється бюджет громади, а отже, з’являються кошти на вирішення тих чи інших питань. Ми і надалі плідно працюємо в напрямку залученням інвесторів у нашу громаду».
Участь у грантах та Міжнародних проектах
«Ми реалізували чимало проектів за кошти відповідних субвенцій, грантів. Через кілька місяців після об’єднання відновили роботу очисних споруд у Шумську.  Згодом виграли грант на відкриття Центру надання адміністративних послуг у місті. На його відкриття приїхав віце-прем’єр України Геннадій Зубко. Нині дуже пишаємося цією установою. Адже там надають якісні послуги кваліфіковані працівники, котрі пройшли курси підвищення кваліфікації. Окрім цього,  першими в області відкрили при ЦНАПі центр видачі паспортів.
Також взяли участь ще у багатьох грантових проектах. Завдяки сприянню Федерації футболу у громаді відкрили великий футбольний майданчик зі штучним покриттям… Плідно співпрацюємо із українсько-американським  проектом «DOBRE», у рамках якого втілюємо теж чимало цікавих проектів.
Великим плюсом вважаю і те, що завдяки участі у різноманітних програмах наші фахівці мають змогу навчатися. Жителі громади, зокрема молоді спеціалісти мають можливість безкоштовно навчатися, підвищити кваліфікацію за кордоном. Тож не зволікайте, їдьте, навчайтесь. Оскільки це – неабиякий шанс здобути унікальні знання. Адже майбутнє нашої громади у руках саме освічених людей, котрі вмітимуть заробляти, надавати послуги, розвивати інфраструктуру…
У нашій громаді діє проект «Бюджет участі». Сума становить 300 тисяч гривень. Запропонували людям самим вирішувати, на що скерувати ці кошти. Кожен мав подати обгрунтовані пропозиції, проекти та орієнтовну їхню вартість на розгляд громади. Найбільше людей проголосували за облаштування у Шумську відпочинкової зони із лавочками, прикрасами у вигляді парасольок, сонячні ліхтарі, зарядки тощо. Цьогоріч ми, однозначно, збільшимо суму. І маємо надію на більшу активність людей».
Запровадження реформ в Шумській громаді
«Не відкрию нікому таємницю, що освіта є найбільш затратною галуззю. Наш бюджет становить 6 мільйонів, спільних доходів – близько 30 мільйонів, разом із субвенціями це – вже 120 мільйонів. З них майже 80 мільйонів витрачаємо саме на освіту – на виплату заробітних плат освітянам, оснащення шкіл комп’ютерами, інтерактивними дошками, на ремонтні роботи, заміну вікон тощо.
Опорна школа у нашій громаді розташована у Шумську. Намагаємось її обладнати відповідно до сучасних технологій. Маємо шість шкільних автобусів. Подали заявку на співфінансування придбання ще одного автобуса.
Зізнаюся, у нашій громаді ми робимо велику ставку на освічену молодь. Не шкодуємо ні сил, ні ресурсів для освітян. Можливо, через це недофінансовані інші галузі. Скажімо, не доробили дорогу, не відремонтували тротуар, зате закупили сучасні комп’ютери, іншу техніку для дітей – нашого майбутнього.
Питання медицини для нашої громади є теж доволі непростим. Адже тільки цьогоріч з 1 січня ми перебрали повноваження відділу охорони здоров’я. Для чого нам це потрібно? Для підтримки функціонування ФАПів. У громаді їх понад 30. Там необхідно здійснити ремонти, закупити відповідне обладнання. А як це зробити, не маючи повноважень? Недавно збирали сімейних лікарів, погодили з ними перелік необхідного обладнання для якісної діяльності амбулаторій, надання нашим жителям належного медичного обслуговування. Дасть Бог, з липня таки запрацює реформа, медицина в країні покращиться і ми будемо готові до цих новацій.»
Пан Володимир розповів ще чимало цікавого про Шумську громаду. Видно, що чоловік усім серцем уболіває за розвиток і процвітання своєї малої батьківщини та й країни загалом.
«Вдячний усім, хто долучився і надалі працює над розбудовою Шумського краю. Вірю, що всупереч усім скептикам, наша громада завдяки ефективній підтримці керівників області зуміє довести, що ми – таки найкращі», – сказав наостанок Володимир Плетюк.