Повідомити новину

Поширити:

Сьома сесія обласної ради 916 рішенням  від 22 грудня 2017 року припинила юридичну особу – Яблунівський обласний комунальний дитячий протитуберкульозний санаторій, що в селі  Яблунів Гусятинського району, реорганізувавши його в обласний медичний центр для лікування і реабілітації учасників АТО.
Яблунівський обласний дитячий протитуберкульозний санаторій надавав медичні послуги дітям, хворим на туберкульоз та інші легеневі патології, здійснював профілактику туберкульозу, легеневих захворювань, облаштовував  відпочинок дітей, надавав освітні послуги.
Проте вже кілька років поспіль наповнюваність пацієнтами (можливості санаторію 80 ліжкомісць) у закладі була меншою, ніж 30%, та й то за рахунок місцевих жителів. Заклад повністю втратив статус обласного. Попри таке становище тут працюють 80 осіб.
Проаналізувавши роботу дитячого лікувального закладу (тут упродовж майже півтора року працювали численні комісії), обласна рада дійшла висновку, що санаторій за такої невеликої кількості пацієнтів є значним тягарем для обласного бюджету. Область  не може витрачати такі значні кошти лише для того, аби люди ходили на роботу і отримували заробітну плату, не маючи навантаження.
Водночас депутати відповідально поставилися до персоналу. Заклад не закрили, а перепрофілювали – надали йому нові функції, тим самим вселили працівникам надію на нове життя, подарували перспективи.  Після того, як буде здійснено реорганізацію, необхідні ремонтні та інші роботи, тут діятиме обласний медичний центр для лікування і реабілітації учасників АТО, у якому своєчасно надаватимуть допомогу людям, котрі пережили стрес в умовах війни.
На реконструкцію та переформатування закладу обласна рада скерувала півтора мільйона гривень.
Про те, що воїни, котрі повертаються із зони бойових дій, потребують не лише фізичного зцілення, медичної реабілітації та лікування, а й, насамперед, допомоги духовної, моральної підтримки та послуг психологів і психотерапевтів, сперечатись ніхто не буде. Адже воєнні дії – це важкий стрес та випробування не лише для самого ветерана, а й для його родини, оточуючих. Як правило, у спеціалізованих закладах психологічну допомогу військовий отримувати відмовляється, а частіше такої потреби і нема – людині більше необхідні санаторно-курортні послуги. Відповідного закладу не лише в області, а й в Україні немає. Хоча  протоколи МОЗ наголошують про важливість, передусім, психологічної реабілітації. А ті заклади, які сьогодні є, працюють ще за радянським принципом – один психолог на відділення.  Досвід успішних волонтерських проектів свідчить, що потрібно мінімум чотири фахівці на групу з 10-12 чоловік. Крім того, є важливим чіткий розпорядок дня, який спрощує перехід до цивільного життя. Також необхідно забезпечити одночасну роботу фахівців різних психотерапевтичних напрямків, багаторівневу систему допомоги, соціальну адаптацію учасників АТО. Це – те, над чим працюватимуть фахівці новоствореного закладу  – обласного медичного центру для лікування і реабілітації учасників АТО.
Територія колишнього Яблунівського обласного комунального дитячого протитуберкульозного санаторію – це 35 гектарів паркової зони. Корпуси розміщені серед озер, дібров, навколо – пахуче різнотрав’я. Місце –  наче  створене для медитації та заспокоєння. Тут, серед прекрасної природи, легко буде відновити душевну рівновагу й комфорт. Рідна земля допомагатиме та підтримуватиме, а свіже повітря  зцілюватиме. А ще відпочивальники матимуть змогу займатися  спортом та  риболовлею. До слова, вже  29 липня тут відбудуться обласні спортивні змагання між учасниками АТО, військовими 44 бригади та національною поліцією.
Сьогодні в краї здійснюється адміністративно-територіальна реформа. Одна із її найважливіших засад – відповідальність за використання значних коштів, які громади отримали у своє розпорядження. Необхідно навчитись керувати цими фінансовими ресурсами. Адже можна спрямували їх на розвиток громади – побудувати дорогу, розвинути підприємство, відремонтувати школу. А можна утримувати застарілі, нікому не потрібні об’єкти, виплачувати заробітні плати за невиконану роботу.
Зміни в області відбуваються. Але переформатування комунальних закладів, якщо говорити відверто, відбувається важко. Це зрозуміло, адже люди бояться залишитися без роботи, втратити посади.
Проте попри супротив ми будемо перепрофільовувати, реформувати, змінювати комунальні заклади. Без цього область не має перспектив. Тим паче, що вже є певні успіхи. Нагадаю, яке обурення свого часу викликало у деяких колах перепрофілювання Тернопільської обласної протитуберкульозної лікарні, що в Білій, на   Тернопільську обласну лікарню «Хоспіс». Ми подолали чимало перешкод, протестів  та нерозуміння. І нині хоспіс успішно працює. Необхідно зауважити, що це – перший на Тернопільщині заклад такого напрямку.  А їх у краї потрібно чимало.
Підсумовуючи сказане, наголошую: розвиток комунальних закладів має відбуватися в інтересах усієї громади області. Слід турбуватись про захищеність цього процесу від суб’єктивних впливів, хаотичного руху непрофесійних людей та політичних популістських заяв.
У власності Тернопільської обласної ради комунальних закладів понад 170. Буде докладено усіх зусиль, щоб вони працювали якісно та з максимальним навантаженням і приносили користь Тернопільській громаді.