Повідомити новину

Поширити:

У Трускавці відбувся ІІІ Форум місцевого розвитку. Захід тривав упродовж трьох днів і став унікальним міжнародним майданчиком обміну досвідом з питань посилення співпраці між корпусом народних депутатів, представниками місцевого самоврядування, неурядових організацій та закордонних партнерів. Форум  відвідали понад 4 сотні гостей з усієї України та з-за кордону: очільники обласної влади й місцевого самоврядування, парламентарі, урядовці, представники профільних комітетів Верховної Ради, дипломатичного корпусу, неурядових організацій, міжнародних фондів і програм, депутати місцевих рад, журналісти.
Програма передбачала 21 дискусійну панель, в яких взяли  участь 130 спікерів. Цьогоріч для обговорення обрали три стратегічні напрямки: інструменти забезпечення сталого розвитку Карпатського єврорегіону;  можливості для підтримки регіонального та місцевого розвитку;  схід і захід разом: регіональний вимір загальноукраїнської солідарності.

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук виступив у  панельній дискусії «Проекти місцевого розвитку як рушій активізації громад». Зокрема, він наголосив: «В області вперше була розроблена та затверджена комплексна програма розвитку місцевого самоврядування на 2014-2018 роки. Її затвердження в складних суспільно-політичних умовах підтверджує важливість питання розвитку місцевого самоврядування, якому велику увагу приділяє керівництво обласної ради та її депутатський корпус.

Під час обласного конкурсу мікропроектів було апробовано низку важливих елементів проведення конкурсу проектів місцевого розвитку, що дало змогу відпрацювати нормативну базу, збільшити загальний обсяг фінансування, зробити програму публічною і прозорою, а в кінцевому результаті – завоювати довіру з боку всіх зацікавлених сторін, передусім громад. Також набутий досвід та інформацію, одержані під час сьогоднішньої панельної дискусії, буде враховано під час розробки нової програми підтримки проектів місцевого розвитку в Тернопільській області на наступні 5 років. Доцільним було б також обговорити, з наступним впровадженням, пропозицію щодо застосування державної підтримки місцевого самоврядування щодо вирішення питань регіонального розвитку через механізм надання субвенцій на реалізацію програм і проектів місцевого розвитку громад з державного бюджету обласним бюджетам (безпосередньо через обласні ради)».
Також учасники панельної дискусії зазначали, що подібні програми передбачають співфінансування міських і сільських проектів із коштів обласного бюджету. «На Львівщині така програма називається «Конкурс проектів місцевого розвитку» і діє з 2011 року», – повідомив заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк. В Івано-Франківській області відповідний проект запустили також у 2011 році, але тепер змінили формат конкурсу, інформував представник Івано-Франківської облради Юрій Цимбалюк. Луганщина мала успішний досвід співфінансування проектів громад до 2013 року, але війна внесла свої корективи. Також успішним досвідом залучення співфінансування поділились і представники громад. Голова Пустомитівської райради Галина Гичка розповіла, що в Пустомитівському районі успішно залучають кошти і з обласного бюджету, і грантові, і фінансування від проектів ЄС.
Форум  завершився. Учасники ухвалили резолюцію, яку скерують Президентові, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністрові України, самоврядним органам регіону Карпат, українській та міжнародній спільноті.
Зокрема, у резолюції закликають забезпечити збалансований розвиток Карпатського регіону:

  • активно підтримувати ініціативи, спрямовані на затвердження Європейською Комісією макрорегіональної стратегії ЄС для регіону Карпат та окремого інструменту фінансування її реалізації;
  • ініціювати перед Європейською комісією реалізацію пілотного проекту регіонального розвитку в Українських Карпатах, базуючись на кращих практиках Європейської політики згуртування;
  • активізувати зусилля щодо розробки та реалізації Стратегії розвитку Українських Карпат;
  • забезпечити системну та постійну реалізацію програми підтримки ініціатив карпатських громад на регіональному рівні, у тому числі з можливістю фінансування проектів не лише з обласних бюджетів та залучених коштів, а й з державного бюджету.

Щодо підвищення ефективності місцевого та регіонального розвитку:

  • створити передумови для підтримки міжмуніципального співробітництва для вирішення спільних проблем громад;
  • змінити формат конкурсу в рамках програми секторальної підтримки регіонального розвитку, забезпечивши можливість ініціювання проектів органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями;
  • розширити інструменти мотивації об’єднання територіальних громад з метою вирівнювання темпів реформи у всіх регіонах України.

Щодо забезпечення ефективної співпраці між сходом та заходом України:

  • використати досвід реалізації програми «Змінимо країну разом» між Львівською та Луганською областями для формування дієвої державної політики підтримки міжрегіонального співробітництва;
  • продовжити практики проведення конкурсів освітніх, культурних і медійних обмінів між Львівською та Луганською областями з можливістю розширення географії конкурсів на інші регіони України.

Щодо посилення взаємодії самоврядних органів:

  • розширювати кількість і формат майданчиків для обміну досвідом та кращими практиками місцевого й регіонального розвитку;
  • ініціювати проведення Карпатського економічного форуму в рамках Форуму місцевого розвитку.