Віктор ОВЧАРУК: «Медична реформа – це спасіння для нашої медицини»

Не встигли українці оговтатись від освітньої та пенсійної реформ,  як парламент ухвалив нову – давно обговорювану медичну реформу. До неї готувалися чимало часу, розробляли законопроекти, вивчали досвід різних країн. І, зрештою, 19 жовтня Верховна Рада проголосувала за Закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».
Як відомо, довкола цієї теми точаться запеклі дискусії. Адже є чимало народних обранців, котрі категорично проти цих змін, мовляв, нічого доброго для простих українців вони не принесуть. Кажуть, що через цю реформу невдовзі закриватимуть лікарні, ФАПи, скорочуватимуть робочі місця. Все робиться для того, аби забрати в народу останню копійку, і т.д.

Наслухавшись цих домислів, ми вирішили запитати у голови Тернопільською обласної ради, у минулому – працівника медицини, Віктора Вікторовича Овчарука, що чекає на медиків Тернопільщини у майбутньому та на що сподіватися і чого боятися пацієнтам.

«Реформи необхідні були давно. І те, що їх запроваджують саме тепер – дуже правильно і вкрай необхідно. Адже така медицина, яка є нині, не може існувати. Лікарі мають отримувати достойні заробітні плати. Адже отримувати, до прикладу, три тисячі гривень і нести відповідальність за здоров’я і життя пацієнтів – це нонсенс», – розпочав розмову Віктор Вікторович.

Голова облради переконаний, що медицина вийде на новий, якісно вищий рівень. Адже із запровадженням реформи, зароблятимуть добре лише висококласні професіонали, до яких йтимуть люди. Виникне здорова конкуренція. І в інтересах медика – надати якісну допомогу. Адже, згідно з ухваленим законом – кошти ходитимуть за пацієнтом.

Відомо, що медицина стане платною. За що саме і скільки платитимуть люди?

«Насамперед, хочу заспокоїти жителів області. Адже згідно із прийнятим законом, невідкладна допомога та сімейна медицина будуть безкоштовними. Оцінюватиметься лише медична послуга на вторинному рівні. Що це означає? До прикладу, сьогодні пацієнти йдуть на консультацію до того чи іншого спеціаліста часто і без потреби. Відтепер це все буде під контролем. Лише за направлення сімейного лікаря.

Далі, що мені імпонує. Однакова відповідальність лежить як на лікарю, так і на пацієнтові. Раніше, ще за Радянського Союзу, без медогляду на роботу не брали. І не тому, що хтось так вигадав, а щоб змушувати людей стежити за своїм здоров’ям. Тож  і нині пацієнти мають бути свідомими, проходити вчасно обстеження і тоді не доведеться вже звертатися на вторинний рівень», – пояснив пан Овчарук.

Також Віктор Вікторович додав, що ціни будуть єдині для всієї країни. Тобто медзаклад не зможе самотужки піднімати чи опускати вартість тієї чи іншої послуги.

Тож, відтепер можна забути про так звані добровільні внески, що просять майже у кожній лікарні?

Також Віктор Вікторович заспокоїв – попри те, що через реформу у медичній галузі запровадять чимало нового, без змін залишаються усі соціальні програми: для діабетиків, онкохворих, гемодіаліз тощо. Ймовірно, ще й запровадять співфінансування лікування, коли держава надає певну суму, а якщо пацієнт захоче кращого чи більш вартісного обслуговування, то оплачуватиме різницю.

Як бачимо, у реформі є чимало плюсів. Все ж ми попросили голову облради назвати основні недоопрацювання.

«Сьогодні ще важко сказати, що саме із нововведень добре працюватиме, а що ні. Варто почати, а тоді в процесі вдосконалювати. До прикладу, ми недавно запровадили важливу для розвитку країни реформу – децентралізацію влади. Там теж було чимало недоопрацювань, юридичних помилок. Проте ми увесь час оперативно на них реагували, збирали засідання, відправляли  результати в Київ. В результаті спільної клопіткої роботи сьогодні в нашій області є чимало успішних громад. Головне не боятися змін – працювати пліч-о-пліч».

Насамкінець запитали у Віктора Вікторовича про те, чим найбільше переймаються медики краю: чи не будуть закривати медзаклади та скорочувати робочі місця?

«Звісно, ні. Я більше скажу, якби не цей закон, то неодмінно почалися б різноманітні реорганізації, скорочення. Тепер доля медзакладу, заробітна плата – все залежить від професіоналізму лікарів. Хочете заробляти гроші – працюйте! Я переконаний, що закон про медичну реформу – це спасіння для української медицини», – завершив розмову Віктор Овчарук.

Що потрібно знати кожному пацієнту?

Вивчивши закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», ми виокремили головне, про що має знати кожен:

  1. Пацієнт, відповідно до запропонованих змін, може вільно обирати сімейного лікаря, незалежно від місця реєстрації. Якщо ж за якийсь час він зрозуміє, що помилився у виборі, то має право змінити лікаря.
  2. Пацієнт має підписати з лікарем відповідну декларацію, лише тоді Національна служба здоров’я України має право заплатити лікарю за надані послуги. Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки людина не вирішить змінити лікаря. Декларація не має юридичної сили, це просто письмово оформлене бажання лікуватися у конкретного лікаря. У ній вказуються загальні відомості про пацієнта: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, паспортні дані, адреса проживання тощо. Після підписання декларації, лікар реєструє пацієнта в системі eHealth.
  3. Які послуги надаватимуть безкоштовно? Сімейний лікар буде спостерігати за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностувати та лікувати найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, надавати невідкладну допомогу, скеровувати пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги, проводити вакцинацію, огляди пацієнтів з груп ризику тощо. Він також може спостерігати неускладнену вагітність, за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. У рамках первинної медичної допомоги пацієнти гарантовано і безкоштовно можуть зробити загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, аналіз крові на цукор, холестерин, загальний аналіз сечі, електрокардіограму у стані спокою, мікроскопію харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Більш детально про те, чого чекати від медичної реформи, читайте у наступних випусках «Свободи». Якщо ж у вас виникнуть запитання, пишіть, ми радо відповімо…

Зоряна ДЕРКАЧ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*