Повідомити новину

Поширити:

25079У ці гарячі дні буквально кипить напружена робота в агропідприємстві «Аркадія» Гусятинського району, яке очолює знаний на Тернопіллі хлібороб і голова ради обласного об’єднання сільгосптоваровиробників Микола Пилипів. Цими днями місцеві аграрії виходять на фінішну пряму ранніх зернових культур.
За сприятливої погоди тут оперативно і без втрат зібрали 160 га горох, 700 гектарів озимого і ярого ячменю. На жнивному полі працює 6 комбайнів «Клаас». Таким потужним механізованим загоном ще до 20 липня закінчили збирати ріпак, який в середньому на круг видав по 41 центнеру. «Таким урожаєм ми задоволені, – каже головний агроном господарства Ярослав Максимів, –  тим паче, що торік з об’єктивних причин його пізно посіяли і він не надто добре увійшов у зиму».
Уже другий тиждень в «Аркадії» швидкими темпами жнивують на пшеничних ланах, загальна площа яких становить понад тисячу гектарів і видає вона в середньому по 70 центнерів на круг. Потужними «степовими кораблями» майстерно управляють шість досвідчених екіпажів: Роман Сербай з помічником Ярославом Бідюхом, Петро Гутман і Андрій Дяків, Сергій Шевернога і Василь Головнич, Віктор Гутман та Іван Жигало, Микола Гутман і Михайло Періжок, а також рідні брати Василь і Степан Витвицькі. Серед комбайнерів тон задає поважна хліборобська династія Гутманів – батько Петро Іванович, два його сини Микола і Віктор і зять Андрій Дяків.
З поля добірне зерно вологістю менше 14 відсотків дванадцять автомобілів підприємства відвозять на тік в Оленівку. Майже усе зерно цьогорічного врожаю належить  до другого класу, з високим вмістом клейковини та білка.
Особливу увагу в цьому господарстві приділяють основі майбутнього врожаю – якісному насінню. На власних демополях проводять досліди із шістьма зарубіжними сортами, у тому числі пшениці – «Артікс», «Матрікс», ячменю – «Хайлайд». Після їх ретельного аналізу на урожайність, якісні показники, витрату вологи та морозостійкість найкращі культивуватимуть на товарних полях.
У безперебійному жнивному конвеєрі, як мовиться, плуг доганяє комбайн. Аби не було проблем із бур’янами, усі звільнені від урожаю поля традиційно орють і поглиблюють спеціальними агрегатами до 40-50 сантиметрів. Під майбутні бурякові площі висівають сидерати. Удобрюють поля й органікою, яка  частково збагачує грунти азотом, фосфором і калієм.
«Аркадія» – одне з небагатьох агропідприємств Тернопілля, яке з року в рік вирощує цукровий буряк і добивається його високих урожаїв. Цьогоріч солодкі корені тут дозрівають на 850-гектарному полі. За словами директора господарства Миколи Пилипіва, якщо ціна на цукор обгрунтована, то буряк є чи не найрентабельнішою культурою і добрим попередником під інші культури.
Порівнюючи цьогорічні жнива з попередніми, Микола Іванович наголошує на тому, що «два останні роки не радують особливо високими результатами через відсутність вологи. При тому, що снігу зимою майже не було, а 240 міліметрів опадів від нового року надто мало для повноцінного розвитку рослин. Але маємо надію на цукровий буряк, кукурудзу і сою, які за сприятливих умов можуть відчутно підсилити жнивну економіку загалом».
А в іншій частині господарства, у селі Товсте, кипить робота в зеленому царстві – яблучному саду, який радує розкішними деревцями і ваговитими плодами яблук дев’яти сортів.
Молоді агрономи-садоводи Володимир Мриглод і Дмитро Сусла розповіли, що в їх підпорядкуванні 45 гектарів саду. Основний його масив має п’ять років, тож уже плодоносить наполовину свого природного потенціалу. Торік він видав по 22 тонни на круг. На жаль, цього року розраховувати на значно більший урожай також не доводиться, оскільки весняний мороз пошкодив цвіт двох сортів яблук. Окрасою яблуневого саду є високопродуктивні сорти «Симиренка», «Голден Делішес», «Муцу», «Чемпіон» і «Гала» на карликових підщепах М9. Для їх підтримки використовують легкі і довговічні бамбукові підпори.
Цього року ще до збирання врожаю до ладу стане високотехнологічне фруктосховище ємкістю на 2,5 тисячі тонн, отож, тепер аркадіївські садоводи матимуть змогу  притримати яблука до зимового і навіть весняного періоду, коли їх можна буде реалізувати за вигідною ціною.
До речі, садівництво в «Аркадії» – до певної міри  соціальний проект, адже тут цілорічно працюють до 25 місцевих жителів. Наприклад, пізно восени і ранньою весною тут білять дерева вапном, аби вони не потерпіли від морозу та сонячних опіків, зимою дерева підживлюють курячим послідом, після того упродовж двох місяців обрізують зайві пагони. І хоч на ринку сільськогосподарської техніки уже є вдосталь спеціальних механізмів, які, скажімо, бездоганно збирають яблука, проте Микола Іванович, за словами садоводів, свідомо не купує їх, оскільки вважає своїм обов’язком дати роботу і відповідну платню людям, в яких орендує земельні паї.
Та й цими днями більше десяти жінок проводять так звані літні зелені операції – просапують бур’яни у метровій смузі біля дерев і підв’язують окремі з них на шпалери. Агрономи особливу увагу приділяють підживленню дерев, аби яблука на них зародили великі і здорові. Це роблять тут за голландською технологією, одночасно з крапельним поливом. А темно-зелене листя на деревах і яблуках однакового розміру свідчать про те, що їх  справді доглядають належним чином, тож пізньої осені збиратимуть щедрий урожай.
Ось так нині живуть і працюють аркадіївці. Одні, не втрачаючи жодної погожої години, збирають урожай зернових, інші – доглядають сад і плекають запашні яблука. А всі разом роблять одну велику і важливу справу – кують продовольчу безпеку держави. І це не перебільшення, адже велика ріка завжди починається з малого джерельця.
Тарас БОГДАНЮК