Повідомити новину

Поширити:

Сила в громаді
Продовжуємо цікаву, пізнавальну подорож об’єднаними територіальними громадами Тернопілля. У сьогоднішньому номері познайомимося з однією із туристичних родзинок нашого краю – Почаївською громадою та її головою Василем Сергійовичем Бойком.
«Перші кроки були найважчими»
«Процес добровільного об’єднання громад розпочався у червні 2015 року. Відбулися перемовини із тодішніми очільниками навколишніх сільських рад. Згоду на об’єднання надала лише голова Старотаразької сільської ради, під юрисдикцією якої перебували села Старий Тараж та Комарин, – розпочав нашу розмову Василь Сергійович. – Після певних процедур і рішень ради було скеровано звернення до Тернопільської обласної ради щодо ухвалення нею рішення про затвердження перспективного плану формування Почаївської об’єднаної територіальної громади».
Проте тоді із перспективним планом виникли труднощі. Про подібне нам розповідав уже не один голова ОТГ. На щастя, після нетривалих перемовин, уряд таки пішов назустріч громадам Тернопільщини і задля пришвидшення процесу децентралізації своїм рішенням дав дозвіл на формування об’єднаних територіальних громад, зокрема і Почаївської.
«Ну, а далі відбулися перші вибори, на яких переміг я. Тоді розпочався процес формування структури виконавчих органів, реорганізації та ліквідації старих сільських рад, призначено в.о. старости сіл Старий Тараж та Комарин. Зізнаюся, було складно, адже у той час, коли відбувався процес реорганізації рад,  уряд на законодавчому рівні лише розробляв та затверджував відповідні законодавчі акти, що юридично врегульовували цей процес. Тож достеменно ніхто не знав, як зробити усе правильно», – продовжив пан Бойко.
Голова повідомив, що спершу вирішили розробити довгостроковий план розвитку громади. Адже необхідно було проаналізувати, в якому стані перебувають населені пункти, які наявні ресурси, можливості розвитку тощо. А також порушили питання розроблення містобудівної документації, тобто генеральних планів населених пунктів, тому що наявність такої документації забезпечує врегулювання процесів забудови населених пунктів, а також унеможливлює незаконне надання й використання земель не за цільовим призначенням.
Міжнародна співпраця
«Саме з процесу розробки стратегії розвитку Почаївської МОТГ розпочалася історія співпраці із міжнародними фондами. У січні 2016 року міжнародний фонд «Відродження» оголосив конкурс серед громадських організацій на написання стратегічних документів для об’єднаних територіальних громад. Переміг проект Тернопільської обласної громадської організації «Гуртом», який мав назву «Консолідація зусиль місцевої влади та громадськості Почаєва, Старого Таража, Комарина для розробки й реалізації Стратегії розвитку Почаївської об’єднаної територіальної громади».
Написання стратегії, каже Василь Сергійович, зайняло близько року. У процесі з’ясувалося, що в громаді є надзвичайно активний, енергійний молодий громадський актив, який готовий спрямовувати свої зусилля на розвиток громади. Саме така молодь організовувала та проводила рок-фестиваль «DREAM-FAST», крос-кантрі веломарафон «Почаївська гора». Ці заходи – своєрідні «фішки» громади – вже стали традиційними.
«Приємно, що цьогоріч активізувалася ще й шкільна молодь. Під керівництвом учителя історії учні підготували презентацію «Історія моєї громади. Відомий та невідомий Почаїв», у якій підсумували результати дослідження історичних подій минулих століть, які впливали на формування та розвиток громади», – з гордістю розповів голова.
У рамках продовження співпраці з міжнародним фондом «Відродження» в громаді здійснено ще один проект «Експертна підтримка у реалізації стратегії розвитку», а також проведено конкурс громадських ініціатив та інформаційну роботу щодо стимулювання створення органів самоорганізації населення та ОСББ.
Саме для економічного розвитку територій громади було розроблено Генеральний план сіл Старий Тараж та Комарин. На завершальній стадії розробки перебуває і Генеральний план м. Почаєва.
Економічний розвиток громади
«Нині на території громади працюють два підприємства  з іноземними інвестиціями. Це ТзОВ «Об’єднана мода України», яка займається виготовленням готових текстильних виробів, налічує близько 200 працівників. А також ТзОВ «ВОЙ-КАТ УКРАЇНА», що спеціалізується на виробництві інших текстильних виробів.
З 2016 по 2018 рік вдалося залучити кошти з Державного фонду регіонального розвитку на проект «Реконструкція очисних споруд м. Почаєва», вартість якого близько 6 млн грн. За рахунок коштів субвенції на розвиток інфраструктури вдалося реалізувати 7 проектів на загальну суму близько 2 млн грн», – поділився Василь Бойко.
Загалом процес розвитку Почаївської громади триває, запевняє голова. Адже формують нові відділи, змінюють структуру, перерозподіляють обов’язки. З кожним роком бюджет громади збільшується, однак розширюються і повноваження, зростають видатки з місцевого бюджету.
«Ми ставимо все нові і нові цілі, вперто рухаємося вперед. Зізнаюся, для нас все актуальнішим стає питання застосування новітніх інструментів в управлінській діяльності. Дуже важливо, не витрачаючи зайвих коштів, збільшувати продуктивність праці персоналу, підвищувати рівень його фаховості та професіоналізму. Не секрет, що однією з найбільших проблем після об’єднання громади є відсутність висококваліфікованих кадрів, готових працювати в органах місцевого самоврядування. Однак у нас є можливості, ресурси, а головне – дуже велике бажання розвивати нашу громаду, наш край. Щоб люди не їхали за кордон у пошуках кращої долі та заробітків, а господарювали вдома, заробляли, виховували дітей. Тож, заручившись підтримкою обласної влади, зокрема Степана Барни, ми досягнемо неабияких результатів», – оптимістично завершив нашу розмову голова Почаївської МОТГ Василь Бойко.
Зоряна ДЕРКАЧ