Повідомити новину

Поширити:

Авжеж… Але не завадить пересвідчитися, чи це так. В Україні – бум електронного крадійства, і державні реєстри виявилися дірявим ситом, куди проникають шахрайські щупальця. Нещодавній випадок на Чортківщині свідчить про те, що кіберзлочинці орудують і в нашій області.
Восьмого лютого невстановлені особи від імені приватного нотаріуса Чортківського нотаріального округу внесли зміни до державного реєстру обтяжень рухомого майна та державного реєстру нерухомого майна, а саме незаконно знято обтяження та арешти на майно одного чоловіка. Зокрема внесено зміни до права власності на багатофункціональний комплекс загальною площею 4043,6 кв. м. Також знято іпотеку. Про цей факт «Свобода» дізналася з власних джерел, бо чомусь прес-служби правоохоронних органів мовчать.
Чортківська афера поповнила багатоепізодне кримінальне провадження, заведене Головним слідчим управлінням Національної поліції України ще у червні 2015-го. Досудове розслідування проводить ціла група слідчих!
Усе почалося з потужної кібератаки на комп’ютери нотаріусів. Невстановлені особи надіслали на поштові скриньки приватних нотаріусів електронні листи нібито від Міністерства юстиції. У цих листах містилися електронні файли, до яких було прикріплене шкідливе програмне забезпечення. Відкриваючи електронні листи, нотарі і не підозрювали, що у той момент на комп’ютери встановлювалося шкідливе програмне забезпечення, основними функціями якого є віддалене управління комп’ютером, викрадення даних облікових записів користувачів, передача файлів на сервер у мережі Інтернет, а також програмне забезпечення, яке має функцію реєстрації натискань клавіш на клавіатурі (кейлоггер).
Спитаєте, для чого це все? Аби викрасти файли сертифікатів ключів доступу до Державних реєстрів та паролі доступу приватних нотаріусів. Отримавши ці інструменти, злочинці можуть робити все, що забажають: знімати арешти, іпотеки й обтяження з об’єктів рухомого та нерухомого майна, продавати квартири, будинки. Був навіть випадок в Україні, коли відчужили комунальне майно. І усе це робиться від імені приватного нотаріуса.
Афери набули небувалого розмаху – за інформацією видання «Вечірній Київ», торік до Мін’юсту звернулося понад 3 тисячі постраждалих – тих, у кого відібрали житло, землю, бізнес з допомогою втручання в електронні системи. «Переоформлену» квартиру можуть за короткий час перепродати кілька разів, відтак заховати кінці у воду.
Як таке можливо? Багато хто нині має право власності в електронній формі (хто купував, спадкував чи у інший спосіб набував житло в останні роки), а не на звичному паперовому носії. Маючи ключі доступу до державних реєстрів та паролі доступу приватних нотаріусів, можна з чужою нерухомістю зробити все, що заманеться. Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник нещодавно заявив: «До НАБУ масово надходять звернення: якимось чином із Реєстру викидають законних власників, навіть бізнес «помилково» переписують на рейдерів».
Кажуть, що на хакерських форумах на такі послуги навіть виписано ціни, причому доволі доступні – 150-300 доларів. Хоча серйозні аферисти просять 10 відсотків від вартості майна, що «підлягає зміні».
Як захиститися? Збагнувши страшні загрози, Мін’юст повернув свідоцтва про право власності на об’єкт нерухомості. У добровільному порядку власник майна зможе звернутися до державного реєстратора й отримати на паперовому бланку свідоцтво про право власності. В реєстрі паралельно буде зроблено позначку і внесено номер свідоцтва. Наступна реєстраційна дія без подання цього свідоцтва до реєстратора буде неможливою.
Друга можливість перешкодити злочинцям – скористатися нещодавно запровадженим сервісом СМС-інформування про будь-які зміни в реєстрі, які стосуються бізнесу або майна. Власник майна може в будь-якого держреєстратора внести до своєї реєстраційної картки адресу електронної пошти чи номер телефону. Відтак, якщо хтось відкриватиме картку – власник автоматично отримає повідомлення на електронну пошту чи СМСку на мобільний телефон. При такому сповіщенні треба відразу звернутися до правоохоронних органів та комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації для відміни неправомірних рішень.
Ольга КУШНЕРИК