Повідомити новину

Поширити:

15За двадцятирічну історію обласного музею Богдана Лепкого, що у  Бережанах, склалася добра традиція – презентувати книжкові новинки на теми лепкознавства. І цього разу у  художньому залі музею Б. Лепкого відбулася презентація нового видання –  «Образотворча спадщина Богдана Лепкого. Каталог музейної збірки» (упорядник Наталія Собкович).
Захід відкрила в. о. директора музею Б. Лепкого, ведуча заходу Наталія Стрілець. Як наголошувалось, у колекції музею Богдана Лепкого зберігається 81 робота митця, яку створено у 1885–1937 роках. Мистецька збірка була передана музеєві племінником Б. Лепкого, доктором Романом Смиком (США). Від часу оформлення експозиції  (1995 р.) вони майже залишалися поза увагою дослідників-мистецтвознавців. Ідею створення такого каталогу довго виношувала перший директор музею, нині провідний зберігач фондів Надія Дирда.
Мистецтвознавець з Тернополя, художниця, автор аналітичної статті та укладач каталогу Наталія Собкович розповіла, що під час роботи над книгою дослідникам відкрилося чимало цікавих фактів з біографії письменника. Вдалося встановити дати створення окремих робіт, їх авторство.
Як відомо, багаторічна дружба і творча співпраця єднала Богдана Лепкого з художником Осипом Куриласом. За спонукання Б. Лепкого митець намалював популярний серед галицької громадськості портрет гетьмана Івана Мазепи. Батько Богдана був не лише суворим критиком його перших літературних спроб, а й прикладом до наслідування у громадсько-культурній діяльності. Він також підтримував сина у його початковому прагненні стати художником.
Справжньою музою для митця стала його кохана дружина Олександра. «Без неї не був би я тим, чим є», – писав поет про свою дружину. Їй присвятив чимало поезій, любив малювати її портрети.
У книзі спогадів «Казка мойого життя» Лепкий писав: «А все ж таки мене куди більше манило до себе малярство. На краєвид міг я години дивитися, забуваючи про всіх і вся, хоч у цьому краєвиді нічого незвичайного не було б, ні гір, ні водопадів, ні руїн старосвітських замків. Такий собі звичайний, незамінний краєвид був не раз предметом моєї малярської насолоди».
Літературно-музичну композицію на заході у Лепківській світлиці представили учениці  другої міської школи Бережан Наталія Гончар, Тетяна Дуда та Ірина Захарійчук (вчитель Віра Когут). Викладач Бережанської школи мистецтв ім. М. Бездільного Ірина Драбик  виконала на скрипці твори Івана Миськова «Старий замок» та «Відлуння осені».
Враженнями від нової книги поділилися лауреати премії ім. Братів Лепких, представники Державного історико-архітектурного заповідника – Надія Волинець і Богдан Тихий, директор дитячої художньої школи Любов Тернопільська, член Національної спілки журналістів України Василь Савчук та інші.
Тетяна БІДЗІЛЯ