Повідомити новину

Поширити:

13201Світлана має сина-студента, який навчається у львівському виші. Сама ставить дитину на ноги, бо одинока матір. Коли міністр соціальної політики Павло Розенко анонсував по телевізору: з першого січня одинокі матері, у яких зарплата дві з половиною тисячі гривень,  державної допомоги не отримуватимуть, Світлана вилаялася міцним слівцем – без злості, обурення. Від цієї держави вона давно не чекає якогось додаткового блага чи добра. Але тих чотириста з лишком гривень допомоги на повнолітнього, який продовжує навчання, бодай покривали платню за проживання у гуртожитку. Тепер не буде і цього… Жінка знайде додатковий під заробіток і впорається. У молитві вона просить для сина щастя, для себе здоров’я і сили працювати.

Теперішній уряд мав зуб на одиноких матерів ще від початку своєї діяльності. Яценюк, як тільки став прем’єром, тут же заговорив, яким тягарем для платників податків є каста одиначок. До моральної зневаги – на кшталт «покритки» не дійшло, але легенда про жінок у норкових шубах, які отримують 300-400 гривень (залежно від віку дитини) державних грошей, таки виглядала ефектною. Втім, ні в 2014-у, ні в 2015-у уряд не посмів латати діри в бюджеті за рахунок одиноких матерів, бо якось це занадто низько, а надто для держави, яка планує влитися у європейське співтовариство, де соціальні стандарти аксіома. Але ось тепер, під душок реформ, уряд пустився берега і покарав «одиначок у норкових шубах» За його підрахунками з півмільйона українських одиноких матерів десь сто тисяч не потребують допомоги. І підкінець минулого року народні обранці, які своєму електорату клялися у турботі і захисті, успішно проголосували за Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 11.12.2015р. № 3628, яким, власне, позбавили багатьох одиноких матерів гарантованої державної підтримки у вигляді 30 відсотків прожиткового мінімуму. Відтак з першого січня припинено виплати допомоги на дітей одиноким матерям та ще допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Управління соціального забезпечення закликають одиноких матерів подати такі документи: заяву про призначення допомоги; декларацію про доходи та майновий стан сім’ї, яка звертається за призначенням допомогою, що заповняється на підставі довідок про доходи за попередні шість місяців; довідку про склад сім’ї. Аби отримати допомогу з початку року, слід подати документи до 31 березня, а якщо хтось подасть пізніше, то призначать допомогу з місяця звернення.

Світлана не подаватиме заяви, бо однозначно допомоги не отримає. Відповідно до законодавчих змін, допомога на дітей одиноким матерям – у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Що таке середньомісячний сукупний дохід сім’ї і, власне, кого зачисляти до сім’ї в контексті призначення зазначеної допомоги? Ось що передбачено.

До складу сім’ї особи, що звертається за призначенням  допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

Середньомісячний дохід визначається на підстві сумування всіх доходів родини за попередні шість місяців перед зверненням за допомогою та діленням суми всіх цих доходів за шість місяців на шість, тобто визначаєте середню суму ваших доходів за один місяць.

Аби було зрозуміліше, візьмемо за приклад таку ситуацію. Мати-одиначка має дві тисячі гривень зарплати (типово для Тернополя), синові 10 років. Середньомісячний сукупний дохід (дві тисячі грн.. ділимо на два) – тисяча гривень. Для дитини десятирічного віку законом встановлено прожитковий мінімум у першому кварталі 2016 року – 1455гривень. Віднімаємо від 1455 гривень тисячу і отримуємо 455 гривень – стільки складатиме державна допомога.

А от якщо зарплата у матері три тисячі гривень чи більше – зась, допомоги жодної. Світлана має великий сумнів, що уряд обмежив у підтримці саме тих, кого варто. Жінка важко працює, аби її дитина зростала без матеріальних обмежень. Світлана має «білу» зарплату, хоча б могла свого часу пристати на пропозицію зарплати у конверті. Невелика фірма із встановлення та обслуговування кондиціонерів, у якій вона працює упродовж шести років, цьогоріч матиме ще й тягар виплати зарплати мобілізованому, бо держава сказала, що відтепер ця виплата – суто проблема працедавця, а відтак вона відіб’ється на зарплаті інших. Півторавідсотковий податок на армію – теж не відмінили. А ще батькові Світлани – працюючому пенсіонеру продовжують забирати 15 відсотків від пенсії (хоча, обіцяли, що це лише на рік). Зважаючи на доходи Світлани та зарплату і пенсію батька, субсидія «не вийшла», і невелика двокімнатна «хрущовка» забирає із сімейного бюджету дві тисячі гривень щомісяця. Тепер її позбавили ще й допомоги як одинокій матері. Як жити?… Отже, для Світлани реформи обернулися загрозливою фінансовою проблемою. На її переконання, власниці норкових шуб якраз і не постраждають, бо вони, як правило, ніде не працюють (хто має заможних батьків, хто ж багатого цивільного чоловіка), а тому ця передбачена новим законодавством різниця між прожитковим мінімумом та сукупним доходом буде для них бонусом у максимальному розмірі. Варто зазначити, що з 1 січня максимальний розмір допомоги на дітей до 6 років становитиме 1 167 гривень, з 1 травня – 1 228 гривень, з 1 грудня -1 313 гривень; дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня – 1 455 гривень, з 1 травня – 1 531 гривня, з 1 грудня -1 637 гривень. Ці цифри дають підставу уряду коментувати нововведення як тотальне добро для одиноких матерів. Але…

Добро зробили для тих, хто не працює, або отримує зарплату у конверті. Тобто держава щедро обдаровує нетяг, кому бракує на шмат хліба, а також …хитруватих спритників, які мають гризоту через маленькі діаманти. Запустивши маховик масових дотувань у вигляді субсидій, значних державних допомог, держава плодить маргіналів. Тепер вигідно не працювати. У селах хата в хату не платять за такий дорогезний газ, бо є субсидія. Навіщо їхати до райцентру на роботу, гибіти зранку до вечора, якщо цю ж зарплату отримаєш у вигляді субсидії. Навіщо одинокій матері вливатися в активне життя, якщо сидячи вдома вона отримає значні «дитячі» гроші… Натомість активних громадян, які намагаються легально працювати, сплачуючи усі податки, держава душить нещадним пресом. Ось так наразі виглядають  реформи…

Ольга КУШНЕРИК