Повідомити новину

Поширити:

Якщо раніше тут після обрізання малинників спалювали стебла, то тепер роблять паливні брикети.
В селі Лосятин Кременецького району нині мало хто виїжджає на заробітки за кордон. Мають добре оплачувану  роботу на рідній землі. Одними з перших на Тернопіллі, за словами сільського голови Надії Залевської, організували кооператив «Лосятинське молочне джерело» (голова Микола Новосад). Лабораторним обладнанням забезпечила адміністрація Кременецького молокозаводу та його директор Марія Задворна, яка упродовж багатьох років допомагає працьовитій територіальній громаді. Лаборанти заводу постійно перевіряють якість продукції.
Спільно з італійською компанією «Дюпон» організували кооператив «Ягідний край», придбали трактори, спеціальний реманент, холодильні камери, реконструювали складські приміщення. Солодку ягоду, яка має чималий попит у вітчизняних і закордонних переробників, вирощують поки що на 40 гектарах, згодом площі розширять.
Директор кооперативу Віктор Придатко розповів, як з малинових стебел, обрізаного гілля фруктових дерев, плодоягідних кущів, соломи, тирси виготовляють паливні брикети. Дешеве паливо використовують для опалення помешкань та соціальних споруд Лосятина. Брикети мають високий коефіцієнт корисної дії, і селяни суттєво економлять на опаленні. Для членів кооперативу їх продають по тисячу гривень за тонну, а роздрібна ціна в торгівельній  мережі сягає 1800 гривень.
Щоб не залежати від дорогого російського газу, перевели на тверде паливо дитячий садок та встановили котли гідролізного типу у сільській медичній амбулаторії та приміщенні сільської ради. Згодом на альтернативне дешеве паливо місцевого виробництва переведуть і школу. Ярослав БАЧИНСЬКИЙ