Повідомити новину

Поширити:

350 депутатів різних рівнів з Тернопільщини, Київщини, Черкащини, Львівщини прийшли  у вишиванках на Х Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки». Відтак в обласному центрі було  встановлено рекорд України «Найбільша кількість депутатів усіх рівнів у вишиванках на одній локації» у категорії «Масові заходи». Протягом двох днів, 12-13 травня, захід відвідали тисячі жителів та гостей Тернопільської області.
За словами голови обласної ради Віктора Овчарука,  який отримав  підтвердження реєстрації рекорду з рук керівника Національного реєстру рекордів України Лани Вєтрової,  це досягнення має набагато глибший зміст, оскільки демонструє, що депутати від різних політичних сил об’єднуються навколо наших прадавніх українських символів, серед яких – вишиванка, показують національно-політичне згуртування, бо  в усіх нас одна мета і мрія – єдина та неподільна Україна.
Ще напередодні фестивалю півтисячі державних службовців ОДА  та облради розпочали свій  робочий день із флешмобу у вишиванках. Фасад адміністративної будівлі прикрасили величезною вишивкою, розміром 20х11 метрів та вагою 72 кг.
«Вишита сорочка асоціюється саме з мамою, тому цим флешмобом ми вирішили виявити повагу до кожної мами, яка змалечку привчає любити Бога й Україну, шанувати наші традиції, зокрема й через вишиванку – генетичний код нашої нації, – зауважив голова облдержадміністрації Степан Барна. – Також наша мета – спонукати всю Україну, органи місцевого самоврядування, державної влади долучитися до флешмобу вишиванок. Сподіваюся, що акція отримає підтримку й в інших областях”.
Заступник голови облдержадміністрації  Юрій Юрик під час відкриття «Цвіту вишиванки» наголосив, що вишиванка — один з символів процвітаючої України. «Знаково, що цього року збіглися дати Всеукраїнського фестивалю і Дня матері, адже українська вишиванка та українська матір нерозривно взаємопов’язані, – зазначив він. – Створенню переважної більшості вишитих сорочок ми завдячуємо нашим матерям. Вишиванка — це оберіг, який найкраще ідентифікує українців у світі. Це важливий сегмент української державності, що забезпечує єдність, могутність, творче спрямування, прагнення до незалежності й самовдосконалення. Тернопільщина на весь світ відома унікальними національними строями, а борщівська вишиванка претендує на внесення до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Вишита сорочка — це уособлення широкої української душі, що прагне робити все для процвітання рідної країни».
Під час ювілейного Всеукраїнського фестивалю національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки»  парк культури і відпочинку імені Тараса Шевченка перетворився на барвистий калейдоскоп національних строїв, цікавих яскравою гамою кольорів та багатством візерунків. У рамках фестивалю усі 17 районів Тернопільщини презентували свою особливу вишивку, адже, як відомо, сорочки здавна відрізняли жителів тієї чи іншої місцевості за технікою та стилем вишивання. Також під час заходу визначили переможців конкурсу на кращий вишитий герб: України, області, району, міста, селища та села. Ними стали учні Тернопільської ЗОШ № 29 та народний майстер Ганна Словінська.
На фестивалі був презентований міжнародний вишитий рушник єднання «Цвіт вишиванки» завдовжки 12 метрів. На ньому мають з’явитися традиційні орнаменти вишивки з усіх областей України та Криму, а також 25-ти країн світу, де компактно проживають українці. За словами співорганізатора фестивалю, голови благодійного фонду  «Цвіт вишиванки» Євгена Філя,  сьогодні на рушнику є узори вишивки з Тернопільщини та Івано-Франківщини. Вишили його і українці Канади, Польщі й Німеччини.  Естафету урочисто перейняла Черкащина  – рушник було вручено майстрині із Канева, де похований наш національний геній  Тарас  Шевченко,   громадській діячці, нагородженій орденом Княгині Ольги III ст. Вірі Носенко.  Протягом місяця рушник буде у вишивальниць на Черкащині. Згодом помандрує іншими регіонами України та державами.
У рамках заходу у світ вийшов  суспільно-культурний бюлетень  «Цвіт вишиванки» з фотографіями представників обласної ради, всіх  районних,  міських рад, об’єднаних територіальних громад, депутатів Верховної Ради  від Тернопільщини. І  всі вони постали на фото  у вишиванках.
Цікавим  було і  фестивальне театралізоване дійство до Дня матері у виконанні зразкового родинного гурту «Великодні зернятка». Тернополяни й численні гості міста мали змогу відвідати  наметове містечко майстрів народної творчості, виставку робіт майстрів народних художніх промислів, майстер-класи.
У Тернопільській дирекції  ПАТ «Укрпошта» відбулося спецпогашення поштових відправлень, присвячених Х Всеукраїнському  фестивалю   національної   вишивки та костюма «Цвіт вишиванки».
Учасників дійства порадували  своїми виступами фольклорні колективи і відомі артисти з  України та Тернопілля.

Галина ВАНДЗЕЛЯК