Повідомити новину

Поширити:

Минулої п’ятниці голова облдержадміністрації Степан Барна ініціював зустріч керівництва ОДА з народними депутатами України від Тернопільщини Романом Заставним, Тарасом Юриком, Ігорем Побером та Миколою Люшняком з питань стратегії та практики формування Державного і місцевих бюджетів на 2018 рік. Така цікава подія не могла пройти повз увагу журналістів «Свободи». І ось ми розмовляємо з головою ОДА Степаном Барною.
– Степане Степановичу, на що звернули особливу увагу під час цього заходу?
– Передусім, зосередилися на особливостях запропонованої урядом бюджетної політики, яка, насамперед, полягає в підвищенні ролі та відповідальності місцевих органів влади всіх рівнів щодо наповнення, розподілу та використання бюджетних фінансів.
Скажімо, у проекті Держбюджету на 2018 рік передбачається близько 8 млрд грн на співфінансування об’єктів регіонального розвитку через відповідний державний Фонд. А це утричі більше ніж у 2017 році! За попередніми розрахунками, наша область може очікувати на державну підтримку у розмірі понад 300 млн грн.
Тому нині ставимо два першочергових завдання. Перше – найефективніше розподілити та використати ці кошти. Для цього найближчим часом кожен район має визначитися стосовно принаймні одного суспільно значимого для всієї області чи району об’єкта. Здебільшого це мають бути об’єкти економічного розвитку або ж пов’язані з модернізацією закладів охорони здоров’я, наповненням освітніх установ сучасними навчально-технічними засобами. Тобто, період заміни вікон та дверей уже минув, а хто не встиг цього зробити, нехай наздоганяє за власні кошти чи ресурси громади.
А друге важливе завдання – визначити механізми, за допомогою яких у районах можна буде акумулювати кошти (і немалі!) для забезпечення співфінансування визначених проектів.
– Те саме стосується і спорудження та утримання автомобільних доріг місцевого значення?
– Відповідно до ухвалених державою рішень, спорудження та утримання доріг місцевого значення переходить під юрисдикцію місцевих органів влади. Проект Державного бюджету на 2018 рік передбачає на зазначені цілі для нашої області допомогу в сумі близько 350 млн грн.
Тому маємо невідкладно вирішувати комплекс питань: від організації співфінансування – до пошуку підрядників, які якісно та своєчасно виконуватимуть роботи з будівництва та утримання місцевих доріг. А їх в області, на жаль, не так уже й багато.
Крім того, з народними депутатами ми обговорили можливості державної підтримки у 2018 році окремих проектів, особливо важливих для області і навіть для Західного регіону України. Серед них – створення на базі обласного онкологічного диспансеру сучасного регіонального центру боротьби з онкологією на основі найпрогресивнішої методики діагностики та лікування, зокрема, придбання лінійного прискорювача – медичного пристрою нового покоління для променевої терапії;
можливості реставрації пам’ятки архітектури світового значення – Бучацької ратуші, створення у Тернополі потужного Центру з надання нашим громадянам близько 500 (нині діючий надає 50) адміністративних послуг.
Все це та багато іншого, корисного для області та людей, ми в силі зробити за однієї умови – якщо будемо разом і думати, і діяти. Яскравим прикладом такої співпраці ОДА з народними депутатами є вирішення «бородатої» проблеми завершення ще цього року робіт із введення в експлуатацію нового приміщення обласного архіву. Кабінет Міністрів України завдяки нашим спільним старанням спеціальною постановою спрямував необхідні кошти (а це 26 млн грн) на завершення будівельних робіт та на придбання обладнання. А коли запрацює новий архів, то приміщення, які він сьогодні займає, отримає їх законний власник – катедральний собор УГКЦ.
– Було б логічно у найкоротші терміни донести перспективи, особливості та завдання бюджетного процесу на 2018 рік до усіх структур місцевої влади.
– У понеділок ми вже предметно обговорили це з головами райдержадміністрацій та об’єднаних територіальних громад під час традиційної відеонаради. А згодом – і з керівниками структурних підрозділів ОДА. В усі райони скеровано інструктивно-методичні матеріали щодо організації цієї роботи на місцях.
Плануємо скрупульозно опрацювати найважливіші питання бюджетного процесу на 2018 рік з кожним районом, з кожною об’єднаною територіальною громадою, щоб максимально збалансувати усі наявні ресурси, можливості та інтереси. У цьому вбачаю найважливіше завдання влади на етапі ще не завершеної реформи децентралізації.
Розмовляв
Володимир БАВОРІВСЬКИЙ