Повідомити новину

Поширити:

Напередодні Нового року говорять про досягнення, аналізують зроблене та складають плани на майбутнє. Тож і ми вирішили зустрітися із головою Тернопільської державної адміністрації Степаном Барною, щоб поспілкуватися про розвиток і перспективи нашого краю у таких надважливих сферах, як охорона здоров’я та регіональний розвиток…
– Степане Степановичу, сьогодні в державі відбувається повне реформування медицини. Запроваджено багато нововведень. Як відбувається процес змін в області? Чи охоче краяни підтримують їх, підписують декларації?
– Насамперед хотів би зазначити, що як і для уряду, так і для керівництва нашої області розвиток охорони здоров’я стоїть на першому місці. Відтак, упродовж останніх чотирьох років в регіоні здійснюються поетапні кроки щодо створення конкурентоспроможних закладів первинного, вторинного і третинного рівнів.
У Тернопільській області 35 закладів первинної ланки охорони здоров’я, із них – 24 центри первинної медико-санітарної допомоги, 6 з яких діють у складі ОТГ; 221 амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, в тому числі  16 – в м. Тернопіль; 730 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів.
В електронній системі охорони здоров’я зареєстровано: 44 лікувально-профілактичні заклади; 697 лікарів. Хочу наголосити, що станом на сьогодні жителі області підписали більш як 600 тисяч декларацій, 61 лікар первинної допомоги має оптимальну кількість пацієнтів. Важливо, що 34 заклади первинної медичної допомоги реорганізовано в комунальні некомерційні підприємства. Отримали ліцензію на медичну практику 25 закладів охорони здоров’я первинної ланки (71%). 21 заклад пройшов перевірку НСЗУ, підписано договори про медичне обслуговування, в тому числі з трьома ФОП.
–  На якому рівні відбувається реконструкція та оновлення закладів медицини в області?
– Робота йде повним ходом. Ми розуміємо, що, окрім якості медичного обслуговування, має бути ще й комфорт. Тому вже значно покращили матеріально-технічну базу закладів вторинної ланки, а саме провели капітальні ремонти у 25 закладах на суму близько 23 млн грн. Ба, більше того, намагаємось покращити і третинний рівень надання медичної допомоги. До прикладу, реконструювали частину пологового корпусу Тернопільського обласного клінічного перинатального центру „Мати і дитина”, операційний блок ортопедично-травматологічного відділення Тернопільської університетської лікарні, інфекційне відділення комунальної лікарні швидкої допомоги, хіміотерапевтичне відділення Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру і ще здійснили чимало проектів. Хотів би окремо зауважити, що сьогодні одним із основних проектів є відкриття кардіологічного центру в Тернопільській університетській лікарні, який дасть можливість суттєво збільшити ефективність лікування, зменшити смертність, інвалідність, травматичність втручань, скоротити післяопераційний період. Слід зазначити, що завдяки підтримці уряду, керівництва області та депутатського корпусу придбано ангіографічне обладнання на суму 22,45 млн грн, з них 11,225 млн грн – державний бюджет; 11,225 млн грн – обласний бюджет.
Однак реформа не стоїть на місці. Як надалі плануєте покращувати медичне обслуговування, надто у сільській місцевості?
– Насамперед, хотів би повідомити, що в області сплановано оптимальну мережу закладів охорони здоров’я, до якої ввійшли 17 центрів первинної медичної допомоги, 66 амбулаторій групової практики, 118 амбулаторій монопрактики, 249 пунктів здоров’я. Однак потрібно ще збудувати 19 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, придбати медичне обладнання на суму 21,6 млн гривень. Ну і, звісно, провести реконструкцію та капітальний ремонт у 80 амбулаторіях, закупити медичне обладнання на суму 120 млн гривень та придбати 134 автомобілі вартістю 67 млн гривень.
Зауважу,  що, незважаючи на вагомі досягнення в галузі охорони здоров’я, в області є низка гострих питань, які потребують негайного вирішення.  Перше – це придбання лінійного прискорювача. Як би це не було прикро, однак у нашій області кількість пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями становить понад 25 тисяч. Щороку реєструють понад 3 тисячі нових випадків раку. На придбання та встановлення лінійного прискорювача в умовах єдиного в області онкологічного закладу необхідно близько 100 млн грн. Друге – завершити ІІ чергу робіт з реконструкції відділень Тернопільського обласного перинатального центру „Мати і дитина”. На це потрібно близько 60 млн грн.
– Степане Степановичу, не можна не згадати про таку важливу галузь народного господарства, як будівельна.  Зокрема, про реалізацію будівництва різних об’єктів за кошти Державного фонду регіонального розвитку.
Створення Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) є однією з умов прискорення соціально-економічного розвитку України. Це дало змогу перевести державні інструменти розвитку регіонів на нову основу. Зокрема, відійти від старої практики фінансування будівництва, передусім, бюджетної сфери. А основне – започаткувати фінансування проектів регіонального розвитку на конкурсній основі, відповідно до регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації.
Стосовно нашої області, то впродовж 2015-2018 років з ДФРР скеровано більше 500 млн гривень, за рахунок яких збудували більше 170 об’єктів. Це – заклади освіти, медицини, спорту, соціальної сфери, гідротехнічні споруди та інше. До прикладу,  11 очисних споруд, каналізаційні мережі, водопровідні мережі. Провели реконструкцію з впровадження енергозберігаючих технологій в закладах освіти, медицини, соціального обслуговування. Реконструювали кілька котелень, встановили котли на альтернативному виді палива.
Сьогодні відбувається підготовка та попередній відбір об’єктів будівництва, реконструкції на 2019 рік, на які заплановано ще більшу (!) суму коштів, ніж у попередні роки. Повірте, Тернопільщина – перспективна область із великим потенціалом!
Підбиваючи підсумки, зазначу, що цей рік був для Тернопільщини комфортним. Адже в області створили 7,5 тисяч робочих місць. Вперше показали позитивну динаміку щодо збільшення кількості об’єктів господарювання. Зростають зарплати.  Підвищується рівень життя. Так, це все дається дуже нелегко. Однак, дорогі краяни, хочу побажати усім віри – у себе, свої сили, у світле майбутнє України, яке ми спільними зусиллями неодмінно збудуємо.
Зоряна ДЕРКАЧ